Jak stać się mądrzejszym? Poznaj 11 strategii
Inteligencja ma komponent dziedziczny, ale może być również wzmocniona poprzez różne strategie. Tutaj wyjaśniamy niektóre z nich i przedstawimy Ci strategie, jak stać się mądrzejszym.
Tradycyjnie, inteligencja była pojmowana jako pojedyncza cecha ściśle związana z umiejętnościami poznawczymi i językowymi. Jednak eksperci dowodzą, że jest to znacznie szerszy kontekst. Dlatego, jeśli chcesz stać się mądrzejszym, musisz pracować nad szerokim zakresem umiejętności.
Inteligencję można zdefiniować jako zdolność do adekwatnego funkcjonowania w otaczającym nas środowisku. Najmądrzejsi ludzie to ci, którzy potrafią elastycznie dostosowywać się do zmian i reagować na wymagania środowiska. Oto kilka strategii, które pomogą Ci zwiększyć Twoją ogólną inteligencję.
Odpowiednia ilość snu pomaga stać się mądrzejszym
Dobry sen jest niezbędny do przetwarzania informacji.
Podczas snu w mózgu zachodzi wiele ważnych procesów. Informacje odbierane w ciągu dnia są przetwarzane i porządkowane, niektóre dane są odrzucane, a inne konsolidowane.
Ponadto energia psychiczna zostaje przywrócona, więc pracujesz nieświadomie, aby znaleźć rozwiązania dla Twoich problemów. Dlatego też, aby funkcjonować optymalnie, konieczne jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości wysokiej jakości odpoczynku.
Dbaj o Twoje ciało
Zapewne wiesz, że dieta i aktywność fizyczna mają duży wpływ na Twoje zdrowie. Ale czy wiesz, że mogą one również pomóc Ci być mądrzejszym? Na przykład wykazano, że dieta bogata w witaminy i minerały nie tylko zwiększa uwagę, koncentrację i pamięć, ale także zapobiega spadkowi zdolności poznawczych.
Ćwiczenia fizyczne, z drugiej strony, okazały się również skuteczne w zwiększaniu funkcji intelektualnych poprzez poprawę krążenia krwi, a tym samym dostarczanie tlenu i glukozy do mózgu. Dlatego ważne jest, aby regularnie uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną.
Trenuj swój mózg by stać się mądrzejszym
Mózg, podobnie jak mięśnie, wymaga treningu i ćwiczeń, aby nie ulec atrofii. Dlatego, aby stać się mądrzejszym, ważne jest, aby stawiać czoła nowym problemom, które stanowią wyzwanie dla Twoich zdolności poznawczych.
Poświęcenie dziesięciu minut dziennie na wykonywanie czynności takich jak rozwiązywanie łamigłówek, sudoku czy zagadek utrzyma Cię w stanie aktywności umysłowej. Istnieje wiele aplikacji mobilnych, które mogą ułatwić Ci to zadanie.
Dowiedz się więcej: Ludzki mózg: 6 ciekawych faktów
Dążenie do głębszego zrozumienia
Ogólnie rzecz biorąc, dzieci są oceniane w szkołach na podstawie ich wyników na określonym teście. Jednakże zdobyte informacje często szybko ulatują z pamięci, ponieważ głębsze zrozumienie nie zostało rozwinięte.
Aby stać się mądrzejszym, musisz zaangażować się w sensowną naukę, aktywnie opracowywać informacje i stosować je w praktyce. Zrozumienie tego, jak działa świat pozwoli Ci funkcjonować w nim bardziej efektywnie.
Zapisuj i analizuj wszystko, czego się uczysz
Aktywne uczenie się pozwala na przyswojenie wiedzy.
W związku z tym zapisywanie tego, czego się nauczyłeś jest świetnym sposobem na utrwalenie tej wiedzy. Przede wszystkim dlatego, że będziesz aktywnie działał, zamiast biernie odbierać. Ale również dlatego, że w ten sposób masz możliwość późniejszego przejrzenia tych informacji i zachowania ich świeżo w pamięci.
Codziennie rób coś innego, by stać się mądrzejszym
Rutyna daje miłe poczucie znajomości i bezpieczeństwa. Jednakże, wykonując codziennie te same zadania, działasz na autopilocie.
Dlatego też zaleca się wprowadzanie małych zmian w codziennym życiu, które pozwolą Ci być na bieżąco. Możesz wybrać inną trasę do pracy każdego dnia, wchodzić w interakcje z różnymi grupami przyjaciół lub spróbować różnych zajęć, które Cię interesują.
Czytaj codziennie
Czytanie to świetny nawyk, który poprawia umiejętności językowe i zwiększa kreatywność. Rozwija również inteligencję społeczną i emocjonalną, pozwalając Ci postawić się w sytuacji bohaterów każdej historii. Jest to również świetny sposób na zgłębienie różnych interesujących Cię tematów oraz zwiększenie ciekawości i otwartości umysłu.
Zapisuj Twoje pomysły
Kiedy zaczniesz odżywiać Twój umysł nowymi informacjami i nawykami zauważysz, jak zaczyna się on aktywizować. Twoja kreatywność zostanie wzmocniona i znajdziesz się z mnóstwem nowych i oryginalnych myśli.
Zapisuj te, które przykuwają Twoją uwagę i wracaj do nich później, szlifuj i kształtuj te pomysły, które pojawiają się znikąd. Staną się one nowymi sposobami na intelektualne poszerzanie horyzontów.
Rób rzeczy inaczej, by stać się mądrzejszym
Próbowanie nowych zajęć lub zmiana rutyny może pomóc Ci stać się mądrzejszym.
Zazwyczaj, gdy już nauczysz się, jak robić coś skutecznie przestajesz badać ten obszar i kontynuujesz powtarzanie czynności, które już znasz. Dlaczego miałbyś zmieniać coś, co działa?
W rzeczywistości szukanie nowych sposobów podejścia do tej samej czynności pomaga nam tworzyć nowe ścieżki neuronowe w mózgu. Na przykład rozpoczęcie używania niedominującej ręki do wykonywania codziennych czynności, takich jak jedzenie czy sprzątanie, może być bardzo stymulujące.
Rozmawiaj ze sobą i kwestionuj samego siebie
Myślisz, że mówienie do siebie jest oznaką szaleństwa? Nic bardziej mylnego – to zdrowe ćwiczenie, które może sprawić, że staniesz się mądrzejszy.
Kiedy wypowiadasz swoje obawy, myśli i emocje na głos przetwarzasz je na głębszym poziomie i uruchamiasz nowe strategie rozwiązywania problemów. Dlatego przyzwyczajaj się do dialogu z samym sobą, do kwestionowania zawartości Twojego umysłu w każdym momencie, a staniesz się o wiele bardziej elastyczny psychologicznie.
Naucz się innego języka
Nauka nowego języka znacznie rozszerzy Twoje zdolności poznawcze. Dwujęzyczność poprawia płynność werbalną, uwagę, koncentrację i pamięć. Co więcej, pomaga rozwijać nowe perspektywy postrzegania świata dając szersze spojrzenie na świat.
Jak być mądrzejszym?
Krótko mówiąc, aby być mądrzejszym musisz odżywiać Twój umysł i ćwiczyć go, stawiać czoła wyzwaniom i pozostawać aktywnym. Najgorszymi wrogami plastyczności mózgu są rutyna i wygoda. Zadbaj więc o to, by wprowadzać małe wyzwania do Twojego codziennego życia.
Pamiętaj, że inteligencja to nie tylko wynik na papierze, ale Twój najlepszy sprzymierzeniec, jeśli chodzi o skuteczne dostosowanie się do rzeczywistości. Zdecydowanie warto nad nią popracować.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Martínez García, R. M., Jiménez Ortega, A. I., López Sobaler, A. M., & Ortega, R. M. (2018). Estrategias nutricionales que mejoran la función cognitiva. Nutrición Hospitalaria, 35(SPE6), 16-19.
- Chavarría, Y. A., & Rojas, W. S. (2001). Efecto agudo del ejercicio físico en la inteligencia y la memoria en hombres, según la edad. Pensar en Movimiento: Revista de Ciencias del Ejercicio y la Salud, 1(2), 1-11.
- Anderson, A. (2011). La importancia de aprender una segunda lengua.
- Sanz, E. (2019, octubre 30). ¿En qué trabaja el cerebro mientras dormimos? Recuperado 7 de diciembre de 2020, de https://lamenteesmaravillosa.com/en-que-trabaja-el-cerebro-mientras-dormimos/
- Cunningham, A. E., & Stanovich, K. E. (2007). Los efectos de la lectura en la mente. Estudios públicos, 108, 207-228.