Jak sprawić, by korona cierniowa kwitła przez cały rok
Imponujący charakter rośliny o popularnej nazwie korona cierniowa wyróżnia się nawet po Wielkim Poście. To prawda, że w okresie liturgicznym gatunek nabiera większej symboliki, ze względu na podobieństwo łodygi do korony nałożonej na głowę Jezusa Chrystusa. Legenda głosi, że użyto tego samego rodzaju gałęzi.
Ale piękno jej kwiatów, prostota uprawy i walory ozdobne przez cały rok zasługują na przywilej prezentowania się w ogrodach i na balkonach. Jeśli jest to okaz, który przykuwa twoją uwagę, zwróć uwagę na zalecenia dotyczące jego kwitnienia.
Korona cierniowa – charakterystyka rośliny
Korona cierniowa ma kolce porównywalne do sukulentów. Jeśli chodzi o miejsca, na których ma wykazuje tendencję do rozwoju, są to otwarte pola, zbocza i wąwozy. Chociaż pokazuje również, że jest w stanie rosnąć na tarasach, o ile otrzymuje słońce.
Jej naukowa nazwa to wilczomlecz okazały (Euphorbia milii), należy do rodziny Euphorbiaceae. Korona kwitnie przez cały rok, pokazując ciemnoczerwone lub różowe przylistki i owalne liście o gładkiej fakturze. Pierwotnym siedliskiem tego gatunku jest Madagaskar. Wysokość rośliny czasami przekracza jeden metr, spełnia też inne funkcje poza ozdobnymi.
W tej kwestii publikacja gminy Miraflores komentuje znaczenie korony cierniowej w ziołolecznictwie. Instytucja wskazuje, że roślina jest wykorzystywana w fitoterapii, a jej lateks pomaga w leczeniu dolegliwości jelitowych, biegunek i bólów żołądka.
Z drugiej strony, niektóre stosunkowo udane badania naukowe wskazują na przeciwbólowe i uspokajające działanie ekstraktów z rośliny. Poza przeciwutleniaczami, które występują też u innych gatunków, zakłada się, że najbardziej aktywnymi składnikami pod względem medycznym są diterpenoidy i triterpenoidy.
Każde z tych zastosowań zasługuje na nadzór lekarski, zwłaszcza jeśli chodzi o pacjenta z istniejącą wcześniej patologią.
Przeczytaj o tym: Pelargonie: charakterystyka i pielęgnacja
Zabiegi pielęgnacyjne, jakich wymaga korona cierniowa dla ciągłego kwitnienia
Ogólnie rzecz biorąc, korona cierniowa potrzebuje tylko zdrowej gleby, aby dobrze się rozwijać. Nie wymaga szczególnej uwagi, ale potrzebuje pewnych warunków do optymalnego kwitnienia.
Chroń swoją koronę cierniową przed zimnem
Tropikalne pochodzenie korony cierniowej oznacza, że preferuje temperatury do 35 ° C (95 ° F). Nie jest mrozoodporna i może gubić liście na zimę.
Daj jej dawkę światła
Uprawiany jako roślina doniczkowa, gatunek ten będzie „błagał” o słońce przez co najmniej 3 godziny dziennie. Rozwiązaniem może być umieszczenie go przy oknie lub w miejscu, w którym otrzymuje promieniowanie słoneczne.
Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się przenieść roślinę na zewnątrz, aby zapewnić jej ostateczną trwałość, niektóre liście mogą się jakby “spalić”, ponieważ nie są przyzwyczajone do stałego nasłonecznienia. Ale w ciągu kilku dni korona cierniowa przezwycięża ten stan i przyzwyczaja się do nowego miejsca.
Przeczytaj i sprawdź te Małe rośliny o efektownych liściach – 10 propozycji
Uważaj na możliwe infekcje i szkodniki
Jeśli liście Euphorbia milii żółkną, możliwe, że gleba jej nie sprzyja lub potrzebuje więcej wody. Z drugiej strony, gdy gałęzie lub łodygi brązowieją, istnieje duże prawdopodobieństwo, że na roślinie pojawił się grzyb.
W pierwszym scenariuszu zmień i wzbogać glebę. Z kolei w drugim scenariuszu sposobem jest usunięcie uszkodzonych liści i zastosowanie środków zaradczych, takich jak olejek neem. Według artykułu w magazynie Vinculando , składniki chemiczne neem hamują lub przerywają namnażanie się poczwarek, larw i jaj.
Brak światła lub nadmierne zimno to inne czynniki, które zakłócają ciągłe kwitnienie. Do tego dochodzą szkodniki, które we wszystkich roślinach powodują przedwczesne więdnięcie i deformacje.
Niektóre z tych szkodników wymienionych przez Tropical Nature to:
- Wciornastki.
- Mszyce.
- Wełnowce.
Podlewanie i nawożenie korony cierniowej
The University of North Carolina Gardening Extension zauważa, że korna cierniowa preferuje gleby suche lub średnio wilgotne z odpowiednim drenażem. Wskazówka do nawodnienia rośliny polega na sprawdzeniu, czy wierzchnia warstwa gleby jest sucha. Podczas nawadniania nie zalewaj korzeni i zimą podlewaj z odległości.
Gdy roślina jest w doniczce, zrób dziury w pojemniku, aby zapewnić odpływ wody. Jeśli masz spodek pod doniczką, opróżnij go po 15 minutach, aby zapobiec ponownemu wchłanianiu wody.
Jeśli chodzi o nawóz, nie potrzebuje go, ale umiarkowana ilość przyczynia się do kwitnienia. Podobnie nawozy dla sukulentów wspomagają kwitnienie korony cierniowej przez cały rok, zwłaszcza jeśli rozpuścisz je w wodzie i upewnisz się, że nie zawierają boru.
Przycinanie latem
Przycinanie rośliny nie ma surowych reguł. Stosuj je tylko do kontrolowania wzrostu. Lato to najlepsza pora na obcinanie bardzo długich gałęzi, podobnie jak jesień na usuwanie zwiędłych części.
Korona cierniowa rozmnaża się przez sadzonki
Podczas gdy rozmnażanie przez nasiona jest skuteczne, korona cierniowa jest często rozmnażana przez sadzonki. Metoda polega na ścięciu gałęzi i posadzeniu jej w 50% mieszance wermikulitu i perlitu.
Nie zapomnij założyć rękawiczek ogrodniczych, aby uniknąć kontaktu z kolcami i sokami roślinnymi.
Uwaga: korona cierniowa musi stać w bezpiecznym miejscu
Ostatnim zaleceniem dotyczącym pielęgnacji rośliny jest zapewnienie bezpiecznej przestrzeni dla niej i dla mieszkańców domu, w tym zwierząt domowych. Tak się składa, że ciernie zawierają płyn, który jest toksyczny dla oczu i skóry.
Szpital Zdrowia Dziecięcego w Queensland ostrzega przed kontaktem z jej sokiem. Protokół pierwszej pomocy polega na płukaniu dotkniętego obszaru dużą ilością wody przez 15 minut i zasięgnięciu porady lekarza.
Ta kolorowa roślina może przyciągać dzieci i zwierzęta. Kiedy jej dotkną, narażają się na ukłucie kolcami. Wreszcie, jeśli masz koronę cierniową na tarasie lub w ogrodzie, wskazane byłoby obramowanie jej ozdobnymi kamieniami, aby uniknąć zbyt bliskiego podchodzenia. Natomiast jeśli sadzisz ją w doniczkach, umieść ją w miejscu, które utrudnia bezpośredni kontakt.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Amtaghri, S., Akdad, M., Slaoui, M., & Eddouks, M. (2022). Traditional Uses, Pharmacological, and Phytochemical Studies of Euphorbia: A Review. Current Topics in Medicinal Chemistry, 22(19), 1553-1570.
- Extensión de Jardinería de la Universidad de Carolina del Norte. Euphorbia Milii. Extensión de Jardinería de la Universidad de Carolina del Norte. https://plants.ces.ncsu.edu/plants/euphorbia-milii/
- Hospital de Salud Infantil de Queensland. Corona de espinas (Euphorbia milii). Hospital de Salud Infantil de Queensland. https://www.childrens.health.qld.gov.au/poisonous-plant-crown-thorns-euphorbia-milii/
- Islam, N. U., Khan, I., Rauf, A., Muhammad, N., Shahid, M., & Shah, M. R. (2015). Antinociceptive, muscle relaxant and sedative activities of gold nanoparticles generated by methanolic extract of Euphorbia milii. BMC complementary and alternative medicine, 15(1), 1-11.
- Municipalidad de Miraflores. Corona de Cristo. Municipalidad de Miraflores. https://www.miraflores.gob.pe/parque-bicentenario/corona-de-cristo/
- Naturaleza Tropical. Mis plantas no florecen. ¿Por qué? Naturaleza Tropical. https://naturalezatropical.com/mis-plantas-no-florecen/
- Revista Vinculando. (2008). El Neem en la salud animal y en el control de plagas. Revista Vinculando. https://vinculando.org/articulos/el_neem_en_la_salud_animal_y_en_el_control_de_plagas.html#vcite