Jak skutecznie wyleczyć nieświeży oddech?
Nieświeży oddech może występować z różnych powodów, takich jak przewlekłe zapalenie żołądka w większości przypadków, zła higiena jamy ustnej, nadmierne palenie, spożycie kawy lub alkoholu.
Nieświeży oddech występuje u prawie 50% populacji na pewnym etapie życia, chociaż częściej występuje u osób powyżej 50 roku życia. W większości przypadków nieświeży oddech pochodzi z jamy ustnej, ponieważ język może być pełen bakterii, która rozwijając się – wywołują nieprzyjemny zapach.
Innym czynnikiem wywołującym tę nieprzyjemną dolegliwość są resztki jedzenia, które zbierają się w przerwach między zębami; prowadzą do próchnicy, co z kolei powoduje nieświeży oddech.
W niektórych przypadkach można pozbyć się nieświeżego oddechu, na przykład:
- Ograniczając palenie.
- Ograniczając spożywanie kawy.
- Pijąc dużo wody.
- Poprawiając higienę jamy ustnej.
- Używając płynu do płukania jamy ustnej.
- Używając miętówek.
Może być wywołany chorobami, takimi jak: przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka poprawia wyniki leczenia ukierunkowanego na tę chorobę.
Skuteczne środki na nieświeży oddech
Nieświeży oddech to poważny problem osobisty, ponieważ ma związek z pielęgnacją jamy ustnej. Często może być przyczyną dyskomfortu, może zepsuć spotkanie lub dać złe pierwsze wrażenie.
W dzisiejszych czasach istnieją niekończące się naturalne możliwości leczenia rożnych dolegliwości. W tym artykule pokażemy te z nich, które pomogą w walce z nieświeżym oddechem. Potrzebujesz tylko włożyć odrobinę wysiłku, ponieważ składniki te są tanie i łatwe do zdobycia.
Niektóre skuteczne środki zaradcze to:
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona jest łatwa do znalezienia w każdym domu lub można ją kupić w dowolnym sklepie. Ma składniki przeciwutleniające, które pomagają wyeliminować bakterie (w tym przypadku te, które powodują nieprzyjemny zapach).
Składniki
- 1 szklanka wody (200 ml).
- 1 łyżka sody oczyszczonej (9 g).
Przygotowanie
- Wymieszaj oba składniki za pomocą łyżki.
- Używaj do płukania jamy ustnej (bez połykania), aby usunąć bakteryjną płytkę nazębną, która powoduje nieprzyjemny zapach.
Możesz używać rano lub wieczorem przed pójściem spać.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Poznaj najciekawsze zastosowania sody oczyszczonej do sprzątania mieszkania!
Mięta
Mięta jest rośliną stosowaną w medycynie tradycyjnej ze względu na swoje orzeźwiające i przeciwzapalne właściwości, które pomagają zwalczać różne choroby. Możemy żuć liście mięty lub przygotować z nich napar.
Składniki
- 1 szklanka wody (250 ml).
- 3 liście mięty.
Przygotowanie
- Najpierw zalej 3 listki świeżej mięty wrzącą wodą.
- Dobrze wymieszaj i odstaw na 5 minut.
- Możesz spożywać napar po każdym posiłku.
Napar z goździka indyjskiego i pietruszki
Aromatyczne właściwości tych ziół pomogą nam zwalczyć nieświeży oddech.
Składniki
- 1 szklanka wody.
- 4 lub 5 goździków.
- Natka pietruszki.
Przygotowanie
- Zagotuj wodę na małym ogniu.
- Dodaj goździki i pietruszkę.
- Następnie przykryj i odstaw na kilka minut.
- Gdy napar ostygnie używaj do przepłukania ust (bez połykania).
- Możesz używać go po każdym posiłku.
Napar z eukaliptusa
Eukaliptus to roślina, która charakteryzuje się właściwościami aromatycznymi. Ponadto ma właściwości przeciwutleniające, które pomagają wyeliminować bakterie.
Składniki
- 2 szklanki wody (500 ml).
- 4 liście eukaliptusa.
Przygotowanie
- Najpierw zagotuj dwie szklanki wody.
- Kiedy osiągnie punkt wrzenia, dodaj 4 liście eukaliptusa.
- Odcedź i podawaj w filiżance.
- Spożywaj po każdym posiłku.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Eukaliptus – 5 sposobów na drogi oddechowe
Sok z marchwi
Składniki
- 2 marchewki.
- 1 ogórek.
- 2 liście szpinaku.
- 1 szklanka wody (250 ml).
- 1 łyżka miodu (25 g).
Przygotowanie
- Najpierw umyj i pokrój warzywa.
- Następnie wrzuć do blendera, dodaj szklankę wody i łyżkę miodu.
- Zmiksuj i odcedź.
To lekarstwo pomoże Ci zwiększyć produkcję śliny. Ślina jest niezbędna w procesie trawienia, ponieważ pomaga w rozkładzie żywności i może być łatwiej strawiona. Niedobór śliny powoduje, że resztki pożywienia wytwarzają płytkę bakteryjną na języku, a ona z kolei prowadzi do powstania nieświeżego oddechu.
Wypróbuj te naturalne środki, na pewno pomogą Ci zwalczyć nieświeży oddech i od razu lepiej się poczujesz.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bahadır Uğur Aylıkcı, Hakan Çolak”, “Halitosis: From diagnosis to management”, J Nat Sci Biol Med. 2013 Jan-Jun; 4(1): 14–23.
- Crispian Scully et al. “Halitosis”, BMJ Clin Evid. 2008; 2008: 1305.
- Elen de Souza TOLENTINO et al. “Saliva and tongue coating pH before and after use of mouthwashes and relationship with parameters of halitosis”, J Appl Oral Sci. 2011 Mar-Apr; 19(2): 90–94.
- Clínica Mayo. Mal aliento. (2018). Recuperado el 16 de mayo de 2020. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/bad-breath/symptoms-causes/syc-20350922