Jak rozpoznać przypadek zapalenia wyrostka robaczkowego?

Czy wiesz, jak odróżnić powszechny ból brzucha od zapalenia wyrostka robaczkowego? Zobacz jakie objawy wskazują na ten poważny problem.
Jak rozpoznać przypadek zapalenia wyrostka robaczkowego?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Czy wiesz, jak odróżnić powszechny ból brzucha od zapalenia wyrostka robaczkowego? Jeśli nie, trudno będzie stwierdzić, czy powinieneś iść do szpitala. Z tego powodu dzisiaj pokażemy Wam kilka sposobów na rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego. Nie przegap tego!

Zapalenie wyrostka robaczkowego zawsze pojawia się nagle i bez ostrzeżenia, dlatego bardzo ważne jest poznanie objawów. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest bardzo niebezpieczne, jeśli nie zwrócisz się szybko do lekarza, ponieważ wyrostek robaczkowy może pęknąć i spowodować zapalenie otrzewnej.

Najważniejszym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego, o którym trzeba wiedzieć, jest silny ból brzucha, w połączeniu z innymi objawami, które nie wydają się tak ważne i o których powiemy w dalszej części artykułu. Każdy powinien poznać te objawy i zdawać sobie sprawę z ryzyka wystąpienia ataku zapalenia wyrostka robaczkowego.

Co to jest zapalenie wyrostka robaczkowego?

Wyrostek robaczkowy to mały narząd, który wygląda jak worek, znajduje się w jamie brzusznej i jest przyczepiony do początku jelita grubego. Kiedy wyrostek robaczkowy puchnie i ulega zapaleniu, może zostać wypełniony ropą, powodując straszny ból znany jako zapalenie wyrostka robaczkowego.

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że wyrostek różni się od okrężnicy i znajduje się w najniższej części brzucha. Wciąż nie wiemy, dlaczego ludzie mają wyrostek robaczkowy i co on robi. Wiemy, że może powodować dość duży problem, gdy dochodzi do stanu zapalnego.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ból związany z zapaleniem wyrostka robaczkowego jest bardzo silny i zwykle zaczyna się w okolicy pępka. W miarę upływu godzin ból na ogół staje się bardziej intensywny i przenosi się do prawego dolnego kwadrantu brzucha.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy, występuje zwykle około 12-18 godzin intensywnego bólu. Po tym okresie sytuacja się pogarsza i może stać się dość niebezpieczna.

Kto może cierpieć na zapalenie wyrostka robaczkowego?

Każdy, bez względu na wiek, może w każdej chwili cierpieć na zapalenie wyrostka robaczkowego. Jednak zapalenie wyrostka robaczkowego najczęściej występuje u osób w wieku od dziesięciu do trzydziestu lat. Może ono  również wystąpić u osób starszych, a nawet u bardzo małych dzieci.

Jakie są objawy?

Konieczne jest rozpoznanie przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego i jak najszybsze postawienie profesjonalnej diagnozy. Leczenie tego schorzenia jest dość skomplikowane, szczególnie u dzieci i osób starszych, a objawy mogą się różnić w zależności od osoby.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zapalenie wyrostka robaczkowego może stać się bardzo poważne w krótkim czasie i leczenie musi być podjęte jak najszybciej. Dlatego tak ważne jest postawienie właściwej diagnozy, aby ratować życie.

Najczęstsze objawy pojawiają się na początku zapalenia wyrostka robaczkowego i pogarszają się z upływem czasu. Najbardziej rozpoznawalne objawy to:

 • Ból, który zaczyna się w okolicy pępka i zmienia pozycję w miarę upływu czasu.
 • Ból staje się bardziej intensywny lub nie do zniesienia, gdy naciskasz na obszar.
 • Silny ból brzucha, szczególnie po prawej stronie lub w plecach.
 • Dreszcze.
 • Zaparcie.
 • Biegunka.
 • Gorączka, która rośnie wraz z upływem czasu.
 • Brak apetytu.
 • Mdłości.
 • Drżenie.
 • Wymioty.
Kobieta. Ból po prawej stronie

Jakie są przyczyny?

Istnieje wiele różnych przyczyn zapalenia wyrostka robaczkowego, chociaż najczęstszą przyczyną jest niedrożność wyrostka robaczkowego, najczęściej spowodowana osadzaniem się pokarmu, kałem lub infekcją. Zapalenie wyrostka robaczkowego może również wystąpić po infekcji przewodu pokarmowego.

Bez względu na przyczynę, bakterie będą się bardzo szybko namnażać, co pozwoli materiałom zakaźnym i płynom, takim jak ropa, wypełnić wyrostek robaczkowy, powodując stan zapalny i jego możliwe pęknięcie.

Jakie komplikacje mogą się zdarzyć?

Najbardziej niepokojące powikłanie występuje, gdy stan zapalny nie jest leczony na czas lub we właściwy i natychmiastowy sposób. Jeżeli wyrostek robaczkowy pęknie, cały materiał zakaźny, który był w środku, spłynie do jamy brzusznej i spowoduje zapalenie otrzewnej. Jeśli nie zostanie wykonana operacja w trybie nagłym, może się to zakończyć śmiercią.

Z tego powodu najczęściej stosowanym leczeniem jest operacja usunięcia wyrostka robaczkowego, zanim spowoduje to jakiekolwiek komplikacje. Inne potencjalne powikłania zapalenia wyrostka robaczkowego to powstanie przetoki, ropnia lub infekcja w dotkniętym obszarze.

Jak rozpoznać przypadek zapalenia wyrostka robaczkowego?

Następujące objawy są uważane za objawy zapalenia wyrostka robaczkowego:

 • Ból w okolicy pępka, który później przenosi się na plecy i na prawą stronę, pogarsza się szybko i intensywnie i boli bardziej, gdy naciskasz.
 • Intensywna gorączka.
 • Wymioty lub biegunka, zwłaszcza jeśli jest w niej krew.
 • Brzuch jest twardy lub występują bóle w klatce piersiowej lub szyi.
 • Ból podczas oddawania moczu.
 • Zawroty głowy.

Czy powinienem iść do szpitala?

Jeśli poczujesz niektóre lub wszystkie wymienione powyżej objawy, natychmiast udaj się na szpitalną izbę przyjęć. Zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga natychmiastowego leczenia. W przeciwnym razie może dojść do poważnych komplikacji, które mogą narazić Twoje życie na niebezpieczeństwo. To nie przesada.

Wiele osób straciło życie, ponieważ nie poszło do szpitala, myśląc, że to po prostu niestrawność. Czekając na zadziałanie domowego środka, wyrostek robaczkowy może pęknąć, rozprzestrzeniając infekcję na narządy wewnętrzne i prowadząc do zapalenia otrzewnej, które może być śmiertelne, jeśli operacja nie zostanie wykonana natychmiast.

Niestety nie można zapobiec zapaleniu wyrostka robaczkowego. Ważne jest, abyś wiedział, jak uniknąć komplikacji, które wystąpią, jeśli nie od razu udasz się do lekarza. Musisz udać się do szpitala, gdy tylko zdasz sobie sprawę, że możesz mieć zapalenie wyrostka robaczkowego.

Nie przejmuj się bólem brzucha

Po zapoznaniu się z oznakami i objawami zapalenia wyrostka robaczkowego nie powinieneś się martwić za każdym razem, gdy odczuwasz niewielki ból brzucha. Teraz znasz ryzyko i niebezpieczeństwa związane z pozostawieniem nieleczonego zapalenia wyrostka robaczkowego i to jest ważne.

Lepiej, żeby lekarz na izbie przyjęć powiedział ci, że nie masz zapalenia wyrostka robaczkowego, niż żeby lekarz powiedział ci, że jest za późno i nic nie można już zrobić. Nauczyłeś się rozpoznawać zapalenie wyrostka robaczkowego, co pozwoli Ci odpowiednio wcześnie podjąć działania i uniknąć poważnych powikłań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.