Ból pępka - oto najczęstsze przyczyny i możliwe rozwiązania

Ból pępka to dość powszechny dyskomfort związany z różnymi problemami w jamie brzusznej. Na szczęście większość przyczyn można leczyć.
Ból pępka - oto najczęstsze przyczyny i możliwe rozwiązania
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Ból pępka jest częstym powodem konsultacji lekarskich. Jest to zwykle wynik leżących u podstaw zaburzeń jelitowych lub procesów, które mają swój początek w innych narządach i promieniują do brzucha. Dowiedz się, co może powodować ból pępka i co można wtedy zrobić.

Dyskomfort w okolicy pępka może objawiać się powtarzającymi się skurczami lub uporczywym uczuciem ciężkości. W większości przypadków towarzyszą mu objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty, biegunka, zaparcia i nudności. Podobnie pocenie się, bladość i kołatanie serca są powszechne w przypadku procesów zakaźnych.

W takich przypadkach terminowa ocena medyczna z różnymi badaniami krwi i badaniami obrazowymi pozwoli lekarzom i specjalistom na postawienie diagnozy. Terapia zależy od choroby podstawowej.

Ból pępka – przyczyny

Ból pępka może być ostry lub przewlekły. Badania potwierdzają, że ostry dyskomfort charakteryzuje się okresem ewolucji krótszym niż 48 lub 72 godziny. Ból przewlekły występuje, gdy utrzymuje się dłużej niż 3 miesiące.

1. Zapalenie żołądka i jelit

Zapalenie żołądka i jelit to stan zapalny nabłonka i wewnętrznej błony śluzowej przewodu pokarmowego w wyniku infekcji wirusowej, bakteryjnej lub pasożytniczej. Ten stan jest częstą przyczyną hospitalizacji dzieci poniżej 5 roku życia. Badania sugerują, że głównymi patogenami zaangażowanymi w tę chorobę są rotawirus i Escherichia coli.

Zapalenie żołądka i jelit zwykle występuje z rozlanym bólem pępka, biegunką, wymiotami, gorączką i dreszczami. Odwodnienie jest zwykle najczęstszym powikłaniem.

Infekcje wirusowe ustępują po kilku dniach i wymagają leczenia objawowego. Choroby bakteryjne mogą wymagać antybiotyków.

Kobieta z bólem pępka.
Zapalenie żołądka i jelit pojawia się z kolką, wymiotami i biegunką.

2. Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa to wystawanie pętli jelitowych przez defekt mięśni brzucha graniczących z pępkiem. Według badań jest ona powszechna u małych dzieci, a 80% tych przypadków zanika między 4 a 5 rokiem życia. U dorosłych 90% przypadków jest nabytych i występuje głównie u kobiet.

Typowym objawem jest guzek w pobliżu pępka. U noworodków i niemowląt może być widoczny tylko podczas kaszlu lub płaczu. Przepukliny pępkowe u dorosłych powodują ból pępka, który nasila się wraz z wysiłkiem.

Głównymi czynnikami ryzyka są ciąża, otyłość, guzy brzucha, wodobrzusze i nadmierny wysiłek fizyczny. Leczenie obejmuje zarówno obserwację w oczekiwaniu na samoistną regresję, jak i chirurgiczną naprawę wady w celu uniknięcia powikłań.

3. Zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe jest częstą przyczyną kolki w okolicy pępka. Wynika to ze spożywania żywności zanieczyszczonej toksynami lub szkodliwymi drobnoustrojami. W większości przypadków jest to spowodowane niewłaściwym obchodzeniem się z żywnością.

Najczęstsze objawy to nudności, wymioty, biegunka i wzdęcia brzucha. Mogą wystąpić od kilku godzin po spożyciu pokarmu do kilku dni.

Leczenie polega na łagodzeniu objawów i uzupełnianiu płynów w celu uniknięcia odwodnienia. Stosowanie leków przeciwbiegunkowych i antybiotyków powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarskim i na receptę.

4. Ciąża

Kobiety w ciąży często zgłaszają skurcze i dyskomfort w jamie brzusznej podczas ciąży. W większości przypadków jest to spowodowane wzrostem i ruchem dziecka w macicy, co w konsekwencji prowadzi do rozszerzenia włókien mięśniowych.

Ciąża może sprzyjać rozwojowi przepukliny pępkowej z powodu osłabienia ściany pępka i rozciągnięcia więzadła włóknistego brzucha. Podobnie ucisk naczyń krwionośnych i dróg nerwowych przez ciężarną macicę może również powodować pojawienie się dyskomfortu.

5. Zespół jelita drażliwego

Jest to zaburzenie, które dotyczy jelita grubego i charakteryzuje się dyskomfortem w jamie brzusznej, który ustępuje po wypróżnieniu. Ból występuje najczęściej poniżej okolicy pępka, ale czasami może być rozlany.

Inne objawy zespołu jelita drażliwego obejmują:

  • Biegunka.
  • Zaparcie.
  • Wzdęcia brzucha.
  • Zwiększone gazy jelitowe.
  • Zmiany kształtu i konsystencji stolca.

Stan ten powinien leczyć lekarz specjalizujący się w gastroenterologii. Zalecane są zmiany w diecie, stylu życia i radzeniu sobie ze stresem. Lekarz może stosować leki przeciwskurczowe, środki przeczyszczające, probiotyki, leki przeciwbiegunkowe i suplementację błonnikiem.

6. Zapalenie uchyłków

Zapalenie uchyłków to zapalenie uchyłków okrężnicy, małe poszerzenia, które tworzą się w wyściółce jelita. Badania sugerują, że 95% tych zmian znajduje się na poziomie esicy.

Pojawia się z bólem w okolicy pępka lub w podbrzuszu, który nasila się podczas jedzenia i łagodzi przy wypróżnianiu. Częste są również wzdęcia brzucha, zaparcia, biegunka i napięcie w odbytnicy.

Rozpoznanie zapalenia uchyłków opiera się na objawach i potwierdzeniu obrazem endoskopowym lub radiografii kontrastowej. Lekarze zazwyczaj zalecają dietę bogatą w błonnik, środki spazmolityczne i przeciwbólowe.

7. Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego to zapalenie wyrostka robaczkowego, małej torebki wystającej z pierwszej części okrężnicy w prawym dolnym rogu brzucha. Ból zaczyna się w okolicy pępka i po kilku godzinach przenosi się do prawego dolnego kwadrantu brzucha. Ponadto dyskomfort jest zwykle bardziej intensywny podczas chodzenia lub kaszlu.

Inne typowe objawy to:

  • Mdłości.
  • Wymioty.
  • Gorączka.
  • Utrata apetytu.
  • Zwiększona tkliwość brzucha.

W związku z tym pacjent zwykle odczuwa silny ból podczas uciskania i zwalniania brzucha opuszkami palców. Podobnie sztywność brzucha spowodowana podrażnieniem jelit jest powszechna.

Rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego opiera się na wynikach klinicznych, badaniach krwi z podwyższonym poziomem białych krwinek oraz USG jamy brzusznej. Na szczęście tę chorobę można rozwiązać poprzez dostęp chirurgiczny i usunięcie zapalenia wyrostka robaczkowego.

8. Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki to nagłe lub przewlekłe zapalenie trzustki. Badania potwierdzają, że 80% przypadków ostrego zapalenia trzustki jest spowodowanych przez kamienie żółciowe w woreczku żółciowym oraz nadmierne spożycie alkoholu.

Charakterystycznym objawem tego schorzenia jest promieniujący do tyłu ból w górnej części pępka. Ten dyskomfort jest zwykle ciągły i intensywny i towarzyszy mu gorączka, nudności, wymioty i tkliwość brzucha.

W diagnostyce tego schorzenia pomocne są testy enzymów trzustkowych i czynności nerek. W większości przypadków zapalenie trzustki potwierdza USG lub tomografia komputerowa. Ostre formy leczy się wczesnym nawodnieniem i środkami przeciwbólowymi.

9. Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego to zapalenie pęcherzyka żółciowego, które zwykle jest wynikiem kamieni utrudniających odpływ żółci. Zwykle występuje z bólem w prawym górnym odcinku brzucha lub powyżej pępka. Ból jest zwykle kurczowy i może rozciągać się na prawe ramię i plecy.

Podobnie zapalenie pęcherzyka żółciowego może wystąpić z nudnościami, wymiotami i gorączką. Jest to częsta przyczyna nagłych wypadków w szpitalu, dlatego w przypadku podejrzenia należy jak najszybciej się z nią skonsultować. Leczenie polega na antybiotykoterapii, zmianie diety, nawadnianiu pozajelitowym, a w najgorszych przypadkach chirurgicznym usunięciu pęcherzyka żółciowego.

Woreczek żółciowy.
Woreczek żółciowy znajduje się poniżej wątroby, a jego charakterystyczny ból znajduje się po prawej stronie brzucha, chociaż może być niewygodny w okolicy pępka.

10. Choroba zapalna jelit

Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego są częstymi przyczynami utrzymującego się bólu w pępku z powodu przewlekłego zapalenia błony śluzowej jelita. Objawy mogą być umiarkowane lub ciężkie i mogą występować okresy remisji.

Oto niektóre z najczęstszych objawów:

  • Utrata masy ciała.
  • Uporczywa biegunka.
  • Skurcze brzucha.
  • Krew w stolcu.
  • Utrata apetytu.

Choroba ta powinna być leczona przez specjalistę gastroenterologa. Plan terapeutyczny obejmuje zmiany w diecie, a także stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwskurczowych w celu złagodzenia objawów i poprawy jakości życia.

11. Niedrożność jelit

Mówi się, że niedrożność jelit występuje, gdy następuje zatrzymanie normalnego pasażu, co uniemożliwia wydalanie stolca. Najczęstsze przyczyny to zrosty jelit, przepukliny i guzy.

Częste są wymioty, nudności i wzmożone gazy w jelitach, a w przypadku całkowitej niedrożności osoba może zgłosić brak możliwości wypróżniania się. Diagnozę stawia się na podstawie badania klinicznego i badań obrazowych.

W większości przypadków niedrożność jelit jest stanem nagłym wymagającym hospitalizacji. Leczenie obejmuje podawanie płynów dożylnie oraz odsysanie kału przez rurkę i zabieg chirurgiczny.

Objaw, którego nie należy lekceważyć

Ból w okolicy pępka jest zwykle wyraźnym objawem, że coś jest nie tak z ciałem. Zwykle jest wynikiem łagodnych warunków i ustępuje samoistnie. W rzeczywistości może też ostrzegać przed zapaleniem wyrostka robaczkowego, zapaleniem trzustki, zapaleniem pęcherzyka żółciowego i niedrożnością jelit.

Wskazane jest, aby zwracać uwagę na rozwój dyskomfortu i szukać pomocy medycznej, przede wszystkim jeśli ból jest uporczywy i nasila się z czasem. Podobnie wysoka gorączka, krew w stolcu i utrata przytomności będą wymagały profesjonalnej uwagi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.