Jak problemy mieszkaniowe wpływają na nasze zdrowie?

Problemy mieszkaniowe, które mają największy wpływ na zdrowie, to wilgoć, złe warunki w poszczególnych pomieszczeniach i przeludnienie.
Jak problemy mieszkaniowe wpływają na nasze zdrowie?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Problemy mieszkaniowe mają istotny wpływ na nasze zdrowie, choć często pozostaje to niezauważone. Cechy charakterystyczne naszych domów to czynnik, który albo podnosi jakość życia, albo przyczynia się do choroby mieszkańców.

Szacuje się, że około dwóch miliardów ludzi na świecie nie ma w domu toalety. W krajach rozwijających się dwie na trzy rodziny wymagają domu lepszej jakości. Jednocześnie co roku ponad 14 milionów ludzi kończy jako bezdomni. Dlatego bardzo ważne jest, byśmy dostrzegali istniejące problemy mieszkaniowe.

Problemy mieszkaniowe i ich wpływ na zdrowie

Ogólnie rzecz biorąc, istnieje kilka problemów mieszkaniowych, które mają duży wpływ na zdrowie. Należą do nich między innymi:

Problemy w fundamencie

Wiele domów na świecie nie ma betonowej podłogi. W rzeczywistości istnieje znaczna liczba domów z brudnymi podłogami. Ułatwia to obecność i zasiedlenie pasożytów i szkodników w domu. Jest to bardzo szkodliwe, jeśli są dzieci lub osoby z osłabionym układem odpornościowym.

Słabo izolowane ściany

Kiedy ściany są źle zbudowane lub wykonane z nieodpowiednich materiałów, wywołują podobny efekt jak w przypadku podłogi. Są brudne i wywołują obecność robactwa i pasożytów. Mają też większe ryzyko zawalenia się i nie zapewniają odpowiedniej izolacji termicznej dla mieszkańców.

Problemy mieszkaniowe: Słaby sufit

Innym z najczęstszych problemów mieszkaniowych są zniszczone lub nieodpowiednie dachy. Jeśli dach nie jest dobrze zbudowany, sprzyjają wilgoci. To z kolei prowadzi do rozwijania się pleśni.

Oświetlenie i wentylacja

Posiadanie okien jest bardzo ważne, ponieważ zapewniają one światło i wentylację w domu. Ponadto, gdy dzielnice są niebezpieczne, ludzie mają tendencję do zamykania okien lub ich zmniejszania, pozbawiając się światła i świeżego powietrza.

Otwarte okno. Problemy mieszkaniowe
Okna zapewniają światło i wentylację. Oba procesy działają antyseptycznie i są korzystne dla naszego zdrowia psychicznego.

Problemy mieszkaniowe: Energia

Wciąż jest wiele domów, w których gotowanie odbywa się na drewnie i węglu drzewnym. Powoduje to wytwarzanie dymu szkodliwego dla układu oddechowego. Z drugiej strony, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, systemy ogrzewania i wentylacji często nie są tak wydajne, jak jest to wymagane. Prowadzi to do niewystarczającej kontroli temperatury w domu.

Niewystarczająca przestrzeń

Przeludnienie to coraz częstszy problem we współczesnym świecie. Przeludnienie definiuje się jako stosunek dostępnej powierzchni do liczby osób mieszkających w domu.

Mówimy o przeludnieniu, gdy więcej niż trzy osoby muszą spać w tym samym pokoju. W niektórych gospodarstwach przestrzeń jest również dzielona ze zwierzętami.

Problemy mieszkaniowe: Woda i kanalizacja

Jest to kluczowy czynnik dobrego zdrowia. W rzeczywistości jest to jeden z problemów mieszkaniowych, który dotyka wiele rodzin i znacznie zwiększa ryzyko chorób. Bezpieczna woda pitna i urządzenia sanitarne w domu mają kluczowe znaczenie dla zapobiegania chorobom.

Niebezpieczne lub zanieczyszczone środowisko

Musi być dostępna odpowiednia okolica. Oznacza to bezpieczną lokalizację i funkcje ułatwiające mobilność dzieci, osób starszych i osób niepełnosprawnych. Podobnie środowisko powinno być wolne od zanieczyszczeń i niebezpieczeństwa katastrof lub braku bezpieczeństwa społecznego.

Problemy zdrowotne

Problemy mieszkaniowe mogą mieć bezpośredni wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne danej osoby. Możliwe konsekwencje obejmują następujące.

Zaburzenia zdrowia psychicznego

Przeludnienie ułatwia wykorzystywanie seksualne i przemoc domową. Zwiększa również poziom stresu i depresji oraz przyczynia się do obniżenia samooceny. Jeśli dana osoba nie ma odpowiedniej przestrzeni życiowej, często ma też problemy z autonomicznym rozwijaniem swojej osobowości.

Z drugiej strony niebezpieczne sąsiedztwo lub środowisko jest czynnikiem, który sprawia, że ludzie są bardziej podatni na lęki i bezsenność. Sprawia również, że ludzie stają się bardziej podatni na przestępstwa lub napaść. Badania naukowe wykazały, że ludzie mieszkający w przeludnionych miejscach mają gorszy stan zdrowia psychicznego niż ci, którzy mieszkają w miejscach, w których jest mniej ludzi.

Problemy z oddychaniem

Miejsca, w których struktura budynków mieszkalnych lub systemy regulacji temperatury są nieodpowiednie, mogą mieć większy potencjał, aby stać się wylęgarnią chorób układu oddechowego. Potwierdza to Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Z drugiej strony słaba jakość powietrza, problemy z wentylacją i wszystko z tym związane zwiększa ryzyko wystąpienia alergii.

Tymczasem przeludnienie prowadzi do wszelkich infekcji dróg oddechowych, które łatwo rozprzestrzeniają się na innych mieszkańców domu, zwłaszcza jeśli wentylacja jest słaba i nie ma możliwości izolacji. Staje się to poważne na przykład w przypadku gruźlicy.

Choroby przewodu pokarmowego

Problemy mieszkaniowe mogą również prowadzić do chorób przewodu pokarmowego. Nieodpowiednie warunki mieszkaniowe sprzyjają obecności pasożytów.

Choroby układu krążenia i materiały gospodarstwa domowego

Gdy temperatura w domu nie jest odpowiednio regulowana, może wystąpić ekstremalne zimno lub gorąco. Zwiększa to ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych, zwłaszcza u osób starszych. Należy dodać, że niektóre domy wykonane są z materiałów rakotwórczych, takich jak azbest, lub elementów toksycznych, takich jak ołów. Ciągła ekspozycja zwiększa niebezpieczeństwo, jak łatwo sobie wyobrazić.

Płyty azbestowe
Azbest występuje w eternicie stosowanym w pokryciach dachowych starych domów. Dlatego kilka krajów uregulowało jego zastosowanie w budownictwie.

Jak rozwiązywać problemy mieszkaniowe

Jeśli dana osoba ma wystarczające środki, być może powinna najpierw pomyśleć o zdrowym domu przed innymi wydatkami. Ogólnie rzecz biorąc, priorytetem powinny być:

  • Optymalizacja higieny: Obejmuje to właściwe zarządzanie wodą, posiadaniem toalety i umożliwieniem domownikom dbania o higienę.
  • Popraw jakość powietrza: Nie ma nic lepszego niż posiadanie wystarczającej liczby okien, w razie potrzeby zabezpieczonych moskitierami.
  • Wilgotność: Mocowanie dachów i stosowanie odpowiednich materiałów w ścianach i podłogach ma fundamentalne znaczenie dla zmniejszenia wilgotności. Wypalana cegła, drewno i bambus to odpowiednie materiały.
  • Klimatyzacja: Najlepszym rozwiązaniem jest wybór czystej energii. Jednak gaz ziemny jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie masz dostępu do energii słonecznej lub innych rodzajów energii.
  • Dostępność: konieczne jest zidentyfikowanie zagrożeń związanych z poruszaniem się dzieci i osób starszych. Następnie zaadaptuj dom tak, aby nie dochodziło w nim do wypadków.

Zdrowy dom to odpowiedzialność społeczna

Czasami rozwiązywanie problemów mieszkaniowych jest poza zasięgiem osoby, zwłaszcza gdy nie ma na to środków. W tym miejscu staje się oczywista odpowiedzialność władz, które również powinny w tym kontekście podjąć pewne działania.

Jeśli dom powoduje problemy zdrowotne, przekłada się to na większe wydatki na system ubezpieczeń społecznych, większą absencję w pracy i niższą jakość życia domowników. Dlatego rozwiązywanie problemów mieszkaniowych jest dla nas wszystkich sprawą kluczową.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mangrio E, Zdravkovic S. Crowded living and its association with mental ill-health among recently-arrived migrants in Sweden: a quantitative study. BMC Research Notes. 2018;11(1).
  • National Center for Environmental Health. (2020, 11 agosto). Basic Facts about Mold and Dampness | CDC. CDC. Recuperado 24 de octubre de 2021, de https://www.cdc.gov/mold/faqs.htm.
  • Novoa, A. M., Bosch, J., Díaz, F., Malmusi, D., Darnell, M., & Trilla, C. (2014). El impacto de la crisis en la relación entre vivienda y salud. Políticas de buenas prácticas para reducir las desigualdades en salud asociadas con las condiciones de vivienda. Gaceta Sanitaria, 28, 44-50.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.