Uszy - jak należy prawidłowo je czyścić?
Gdy uszy są zdrowe, w naturalny sposób oczyszczają się same. Jednak zdarza się, że woskowina, która zbiera się w uchu zatyka je, powodując dyskomfort. Możesz wtedy słyszeć szumy wewnątrz ucha, które uniemożliwiają prawidłowe słyszenie.
Dlatego należy dokładnie myć uszy, wydobywając zalegający w nich nadmiar wosku.
W łatwy sposób możesz sam rozpoznać, czy Twoje uszy są zatkane z powodu nagromadzonego w nich wosku. Wymagają oczyszczenia, gdy:
- słyszysz niewyraźnie lub odczuwasz ból w uchu,
- gdy dzwoni lub szumi Ci w uszach,
- gdy pojawia się świąd lub wydzielina o przykrym zapachu.
Domowe sposoby na czyste uszy
Na szczęście jest wiele naturalnych, domowych metod na efektywne usunięcie zalegającego w uszach wosku. Najpopularniejsze z nich podajemy poniżej:
Masaż ucha ułatwiający usuwanie woskowiny
Aby usunąć woskowinę zatykającą Twój kanał słuchowy, należy masować okrężnymi ruchami wzgórek za uchem. Następnie pociągaj za płatek ucha w różnych kierunkach, w tym samym czasie zaginając małżowinę do przodu i do tyłu.
Woda utleniona
Nadtlenek wodoru lub woda utleniona jest zalecana jako świetny środek pomagający zarówno w leczeniu bólów uszu, jak i eliminacji nadmiernej ilości nagromadzonego w nich wosku, który mógłby spowodować zatkanie ucha.
Oto, co należy zrobić:
Pół szklanki wody utlenionej zmieszaj z połową szklanki wypełnioną ciepłą wodą. Następnie napełnij kroplomierz powstałym płynem. Wypełnij ucho płynem i pozostaw na 3-5 minut. Aplikację należy wykonać w pozycji leżącej. Po upływie wyznaczonego czasu, odwróć się tak, by ciecz wypłynęła z ucha i wypłucz ucho powtarzając cały proces, jednak tym razem przy użyciu jedynie ciepłej wody. Wodę utlenioną możesz zastąpić oliwką dla dzieci lub wodą mineralną.
Oliwa z oliwek
W tym przypadku zalecamy powtórzenie opisanej wyżej procedury. Jednak zamiast wody utlenionej użyjemy ciepłej oliwy z oliwek. Miksturę trzymamy w uchu do 15 minut. Cały proces powtarzamy trzy razy dziennie przez trzy do czterech miesięcy.
Butelka ciepłej wody
To bardzo prosta i efektywna metoda. Wszystko czego potrzebujesz, to butelka, którą wypełniasz ciepłą wodą. Unieś butelkę i umieść ją dokładnie przy uchu. Trzymaj przez 15 do 30 minut. Gorąca woda zmiękcza woskowinę, dzięki czemu łatwiej ją usunąć.
Irygacja
Niemal w każdej drogerii czy aptece, można znaleźć specjalne rurki do irygacji uszu. Powinno się ich użyć razem z ciepłą wodą, najlepiej o zbliżonej temperaturze do ciała człowieka. Po zabiegu, ucho należy porządnie wysuszyć.
Mycie ucha za pomocą naparu z rumianku
Aby przygotować napar, przygotuj dwie łyżki stołowe płatków rumianku i jedną szklankę wody. Zalej płatki wodą i pozostaw dopóki nie ostygną. Następnie, porządnie odsącz płyn od zawiesiny.
Przed zastosowaniem wmasuj w ucho trzy krople oliwy z oliwek i pozostaw na 5 minut do wsiąknięcia. świeżo przygotowanym naparem, wypłucz ucho, używając kroplomierza lub pałeczki.
Jeśli problemy nie ustąpią, należy skontaktować się z laryngologiem. Być może potrzebny jest profesjonalny zabieg oczyszczania.
O czym należy pamiętać podczas mycia uszu?
- Za każdym razem, gdy czujesz dyskomfort w uchu, nie próbuj oczyszczać go za pomocą przedmiotów obcego pochodzenia. Pałeczki do uszu, czy waciki są całkowicie przeciwwskazane do tego typu celów. Mogą bowiem pogorszyć sytuację, przemieszczając woskowinę w głębsze partie ucha.
- Nigdy nie stosuj domowych sposobów lub oczyszczania ucha za pomocą wody utlenionej, w przypadku przebitej błony bębenkowej. Może to spowodować poważne uszkodzenie ucha.
- Pod żadnym pozorem nie należy stosować ciśnieniowej irygacji do mycia ucha, wiąże się to z ryzykiem przebicia błony bębenkowej. Trzeba także zdać sobie sprawę, że nie należy myć uszu zbyt często. Codzienne oczyszczanie sprzyja infekcjom.
- Żadne z powyższych domowych sposobów, nie powinno być stosowane przez dzieci poniżej 12 roku życia. Może to wywołać poważne problemy, ponieważ ich uszy są znacznie delikatniejsze. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma zatkane ucho, zapytaj o radę specjalistę.
Może Cię także zainteresuje: Usuwanie woskowiny z uszu – 6 domowych sposobów
Pamiętaj…
Miej na uwadze, że woskowina uszna jest niezbędna do ochrony przed kurzem, zabrudzeniami i innymi cząsteczkami, które mogłyby zanieczyścić kanał słuchowy i spowodować wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dlatego też oczyszczanie ucha jest zalecane tylko w wypadkach, gdy jest ono faktycznie wymagane (tzn. kiedy woskowina blokuje kanał słuchowy).
Jeśli wosk często zatyka Twój kanał słuchowy, to należy skontaktować się ze specjalistą, który zdecyduje jakie leczenie jest dla ciebie najodpowiedniejsze, aby pozbyć się problemu raz na zawsze.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- O’Handley JG, Tobin EJ, Shah AR. Otorhinolaryngology. In: Rakel RE, Rakel DP, eds. Textbook of Family Medicine. 9th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 18.
- Pfaff JA, Moore GP. Otolaryngology. In: Marx JA, Hockberger RS, Walls RM, eds. Rosen’s Emergency Medicine. 8th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2014:chap 72.
- Propst EJ, George T, Janjua A, James A, Campisi P, Forte V. Removal of impacted cerumen in children using an aural irrigation system. Int J Pediatr Otorhinolaryngol. 2012;76:1840-3.
- McCarter DF, Courtney AU, Pollart SM. Cerumen impaction. Am Fam Physician. 2007;75:1523-8.
- Infección del conducto auditivo (oído de nadador) – trastornos otorrinolaringológicos. Retrieved from https://www.merckmanuals.com/es-us/hogar/trastornos-otorrinolaringol%C3%B3gicos/trastornos-del-o%C3%ADdo-externo/infecci%C3%B3n-del-conducto-auditivo-o%C3%ADdo-de-nadador
- Srivastava, J. K., Shankar, E., & Gupta, S. (2010). Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. Molecular medicine reports, 3(6), 895–901. https://doi.org/10.3892/mmr.2010.377