Jak wyprać biustonosz, aby go nie uszkodzić

Właściwe pranie biustonoszy może przedłużyć ich żywotność. Dzielimy się kilkoma wskazówkami dotyczącymi prania w pralce i ręcznego.
Jak wyprać biustonosz, aby go nie uszkodzić

Ostatnia aktualizacja: 11 maja, 2023

Aby wyprać biustonosz tak, aby go nie uszkodzić, należy wykonać kilka podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Bez względu na to, czy jest włożony do pralki, czy prany ręcznie, bardzo ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcją krok po kroku. Dzięki temu Twój biustonosz będzie całkowicie czysty i bez zniekształceń.

Ze względu na konstrukcję i materiały użyte do produkcji jest to delikatna część garderoby, której nie należy traktować jak dżinsy czy T-shirt. Jeśli chcesz przedłużyć jego żywotność, musisz poświęcić trochę więcej czasu na jego czyszczenie. Zwróć uwagę na poniższe wskazówki!

Dwa sposoby, aby wyprać biustonosz bez uszkodzenia

Obecnie istnieje ogromna różnorodność biustonoszy. Dostępne są na przykład staniki typu full cup, half-cup, push up lub gorset. W zależności od stylu i materiałów, z których jest wykonany, będziesz musiała zastosować technikę prania. W ten sposób sprawisz, że Twoja bielizna będzie wyglądać dobrze przez dłuższy czas.

1. Jak wyprać biustonosz w pralce?

Para lavar un brasier hay que tener una buena lavadora
Aby wyprać biustonosz w pralce niezbędny jest woreczek siatkowy. W przeciwnym razie może ulec uszkodzeniu.
  1. Czytaj etykiety bielizny. W ten sposób będziesz świadoma sugestii dotyczących pielęgnacji odzieży.
  2. Wybierz biustonosze według koloru. Pomoże to uniknąć wypadków z ubraniami, które mogą puścić farbę i poplamić inne rzeczy.
  3. Zapnij każdy biustonosz, który zamierzasz wyprać. Pomaga to zapobiec ich zaczepianiu się o siebie lub o inne ubrania. Jeśli jest to stanik sportowy, pomiń ten krok.
  4. Umieść bieliznę w siatkowej torbie. Ten element pomaga chronić odzież, zapobiegając bezpośredniemu tarciu o resztę odzieży. Jeśli nie masz takiego worka, możesz użyć poszewki na poduszkę. Włóż biustonosze, składając je na pół i dopasowując miseczki, jedna na drugiej.
  5. Pierz bieliznę z ubraniami w tym samym kolorze. Pamiętaj, że powinny być to lekkie rzeczy, takie jak T-shirty, szaliki, koszule lub piżamy.
  6. Używaj łagodnych środków piorących, najlepiej tych do delikatnej odzieży. Bardzo mocne formuły mogą zniszczyć włókna i koronkę.
  7. Namocz biustonosz (opcjonalnie). Wykonaj ten krok tylko wtedy, gdy uznasz to za konieczne i jeśli stanik jest w jasnym kolorze, na przykład białym lub beżowym.
  8. Wybierz delikatny cykl prania. Ta wskazówka łączy się z punktem dotyczącym prania z lekkimi ubraniami. Delikatny cykl to kolejny środek, który pomaga zachować odzież w dobrym stanie.
  9. Zdecyduj się na zimną wodę. Należy pamiętać, że biustonosz wykonany jest z elastycznej tkaniny i posiada ramiączka oraz gumkę. Wszystkie te materiały tracą elastyczność w kontakcie z gorącą wodą.
  10. Uformuj miseczki. Po zakończeniu cyklu prania rozłóż biustonosz i nadaj mu pierwotny kształt.
  11. Wysusz na powietrzu. Unikaj używania suszarki, ponieważ ciepło nie jest zalecane dla tych części garderoby. Po prostu powieś je na sznurku za pomocą spinaczy do bielizny.

2. Jak wyprać biustonosz ręcznie

Para lavar un brasier a mano hay que tener paciencia
Najbardziej pracochłonną metodą prania biustonoszy jest pranie ręczne, ale jest to najbardziej efektywny sposób.

W publikacji American Cleaning Institute wskazano, że pranie ręczne to jeden z najlepszych sposobów konserwacji delikatnej odzieży, takiej jak biustonosze. Zajmuje trochę więcej czasu i uwagi, ale pozwala na łagodniejsze traktowanie tkanin.

Oto, jak to zrobić krok po kroku:

  1. Napełnij zlew. Lub możesz użyć miski. Następnie dodaj trochę łagodnego detergentu i za pomocą rąk wymieszaj go z wodą.
  2. Zanurz staniki, które chcesz wyprać. Nie zapomnij o łączeniu bielizny według koloru; pozwoli to uniknąć ryzyka powstania plam.
  3. Pozostaw do namoczenia. 15 do 20 minut będzie ok. Ten czas pozwoli detergentowi zadziałać, usuwając np. pozostałości dezodorantu, potu czy olejków z kremów. W razie potrzeby można wydłużyć czas namaczania.
  4. Delikatnie potrząśnij stanikami, aby przyspieszyć proces czyszczenia i ułatwić usuwanie zabrudzeń. Woda powinna w tym momencie ulec zabrudzeniu. Unikaj gwałtownych ruchów, które mogą naruszyć strukturę odzieży.
  5. Spłucz dużą ilością wody. Dopóki woda nie wypłynie czysta, ściskaj obiema rękami, jeśli biustonosz ma miseczkę lub push-up.
  6. Powtórz proces prania (opcjonalnie). Ten krok dotyczy rzeczy bardzo mono zabrudzonych lub tych, które nie były prane przez długi czas.
  7. Pozwól wodzie spłynąć. Umieść biustonosze na czystym, suchym ręczniku i pozwól, aby nadmiar wody spłynął. Możesz również wycisnąć je między dwiema szmatkami.
  8. Wysusz na powietrzu. Po nadaniu miseczkom biustonosza pierwotnego kształtu, przy pomocy klamerek zawieś je na sznurku. Niektórzy używają wieszaka do suszenia bielizny i pończoch. Unikaj jednak wieszania ich za paski, ponieważ grozi to rozciągnięciem.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Raquel opowiada historię swojej diagnozy raka piersi

Zastosuj te wskazówki i zadbaj o swoje ulubione biustonosze

Aby biustonosze zachowały swoje właściwości przez dłuższy czas, zaleca się pozostawienie ich w szafie przynajmniej jeden dzień po wypraniu. Podobnie unikaj komercyjnych wybielaczy, ponieważ mają tendencję do wpływania na elastyczność odzieży.

Możesz zrobić własny detergent ze składników takich jak biały ocet i soda oczyszczona. W przypadku niektórych rodzajów plam, takich jak pot i resztki jedzenia, działają bardzo dobrze. W razie potrzeby można uzupełnić pranie ciepłą wodą. Unikaj bardzo wysokiej temperatury, ponieważ może to uszkodzić gumę i ramiączka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.