Jak posprzątać po fumigacji — kroki i porady

Chociaż w niektórych przypadkach fumigacja domu jest niezbędna, ważne jest również, aby wiedzieć, jak i kiedy posprzątać dom po dezynfekcji. Wyjaśnimy Ci to krok po kroku.
Jak posprzątać po fumigacji — kroki i porady
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

W celu wyeliminowania lub zwalczania szkodników, które zaatakowały Twój dom, konieczne może być zastosowanie produktów owadobójczych. Proces ten wykorzystuje bardzo silne chemikalia, które różnią się od tych stosowanych na co dzień. Dlatego niezwykle ważne jest, aby nauczyć się sprzątać po fumigacji, aby Twój dom był bezpiecznym środowiskiem.

Po zakończeniu dezynfekcji pozostają resztki użytych płynów lub aerozoli, dlatego konieczne jest dokładne czyszczenie, zgodnie z określonymi wskazaniami. Rzućmy okiem na wszystko, o czym musisz pamiętać.

Ogólne pytania dotyczące fumigacji

Przed i w trakcie zabiegu należy porozmawiać z firmą, która przeprowadzi prace, aby mogła powiedzieć, co należy zrobić po fumigacji. Musisz wiedzieć, jakie pestycydy zostały użyte, ile czasu musisz odczekać, zanim będziesz mógł wrócić do domu, jaki efekt toksyczny pozostał, jakie środki czyszczące są zalecane, a które nie.

Wszystkie te informacje są istotne, ponieważ każdy szkodnik wymaga swojej własnej trucizny, a niektóre są silniejsze niż inne. Niektóre związki w połączeniu z innymi mogą być toksyczne dla ludzi. Ponadto, jak wyjaśnia brytyjski Departament Zdrowia i Bezpieczeństwa, istnieją substancje, które wymagają dogłębnego przeszkolenia osoby przeprowadzającej fumigację, a więc nie powinny być stosowane przez kogokolwiek.

Po fumigacji należy odczekać co najmniej 6 godzin, aby móc wrócić do domu. Niektóre firmy sugerują odczekanie kilku tygodni po głębokim czyszczeniu podłóg i innych części domu, aby utrzymać resztkowy efekt chemikaliów.

Po fumigacji.
Profesjonalna fumigacja wykorzystuje znacznie silniejsze produkty niż zwykłe insektycydy.

Jak posprzątać po fumigacji?

Zanim zaczniesz, porozmawiaj z firmą zajmującą się fumigacją, aby uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące czasu oczekiwania przed głębokim czyszczeniem. Jak już wspomniano, wszystko będzie zależało od wytępionego szkodnika i produktów, których użyto.

Chodzi o to, że jeśli wyczyścisz, zanim ekspert ci to zaleci, możesz zmniejszyć skuteczność fumigacji. A jeśli tego nie zrobisz, może istnieć ryzyko zatrucia.

Dlatego nalegamy na stosowanie się do zaleceń firmy dezynfekującej. Aby uzupełnić te informacje, przygotowaliśmy ogólną instrukcję krok po kroku, którą należy dostosować do konkretnej sytuacji.

Może cię zainteresować: Szkodniki i choroby roślin

Kiedy wrócić do domu

Szacuje się, że po fumigacji należy odczekać 6 godzin na powrót do domu. Chociaż ten czas może się różnić w zależności od przypadku, najlepiej jest otworzyć drzwi i okna i wyjść na zewnątrz.

Kiedy zacząć sprzątać po fumigacji

Większość firm zajmujących się fumigacją zgadza się, że przed rozpoczęciem sprzątania domu należy odczekać około 24 godzin. Nie zaleca się robienia tego wcześniej, ponieważ nie będzie takich efektów, jak oczekiwano.

Generalna inspekcja

Sugerujemy dokonanie oględzin w celu ustalenia, czy pozostały jeszcze powierzchnie wilgotne po fumigacji. Jeśli tak, nie dotykaj ich ani nie wycieraj; poczekaj, aż całkowicie wyschną. Ponadto, jeśli znajdziesz otwarte pojemniki zawierające żywność, natychmiast wyrzuć ich zawartość.

Odkurzanie owadów

Jeśli to możliwe, odkurz każdy kąt, a także fotele, krzesła, zasłony i poduszki. Zrób jeden pokój na raz. W przypadku kuchni opróżnij wszystkie szafki i dokładnie je wyczyść.

Jakich produktów używać?

Wykonuj regularne głębokie czyszczenie, ale pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Unikaj używania detergentów, wybielaczy i innych łatwopalnych płynów. Pamiętaj, że masz już znaczne pozostałości chemikaliów w swoim domu.

W takich przypadkach najlepszy byłby zwykły neutralny środek czyszczący. Zacznij od szkła i mebli, a następnie przejdź do podłóg, używając ciepłej wody, ściereczek i gąbek.

Dla bezpieczeństwa używaj rękawiczek, gogli, a nawet maski, jeśli to konieczne.
Kobieta w rękawiczkach.
Rękawiczki są niezbędne do sprzątania po fumigacji. Możesz też pomyśleć o maseczce.

Ostatnie wskazówki dotyczące sprzątania po fumigacji

Nie jest konieczne mycie wszystkich naczyń, ani pranie ubrań i czyszczenie innych przedmiotów po fumigacji. Jeśli jednak poczujesz się szczęśliwszy, robiąc to, nie ma żadnego problemu.

Jeśli w domu są dzieci, należy umyć wszystkie ich zabawki i zwrócić szczególną uwagę na miejsce do zabawy. To samo dotyczy zwierząt domowych; staraj się nie karmić ich w obszarze, który został poddany fumigacji.

Kolejną ważną kwestią są szkody, które mogą powstać, jeśli dom nie był dobrze wentylowany lub jeśli wróciłeś do domu zbyt wcześnie. Objawy łagodnego zatrucia są następujące:

Objawy najcięższych przypadków zatruć w wyniku narażenia lub wdychania trucizny mogą pojawić się po kilku godzinach lub nawet kilku dniach po fumigacji. Ważne jest, aby udać się do najbliższego ośrodka zdrowia i zabrać ze sobą kartę dezynfekcji wskazującą zastosowany produkt i dawkowanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ambiente ESEM. Título: Uso de Pesticidas Domésticos en Países en Desarrollo y su Impacto en la Salud Pública: Estudio de factibilidad. P. imprenta: Hamburgo. DD. se julio 1999. Impreso. 27 pag..
  • Cambra Alberti, S. Estado actual y crítica de los procedimientos de desinfección. Ars Medica10(104), 196-217.
  • Chuecos, J. M. (1990). Intoxicación por insecticidas anticolinesterásicos. Revista de toxicología7(2), 135-149.
  • Ferrer, A. (2003). Intoxicación por plaguicidas. En Anales del sistema sanitario de Navarra (Vol. 26, pp. 155-171). Gobierno de Navarra. Departamento de Salud.
  • Fumigation, H. S. E. (2015). Health and safety guidance for employers and technicians carrying out fumigation operations. HSG251: Health and Safety Executive (HSE).
  • Melo Salas, P. N. (2016). Riesgos epidemiológicos en controladores de plagas de la ciudad de Los Ángeles.
  • Thundiyil, J. G., Stober, J., Besbelli, N., & Pronczuk, J. (2008). Acute pesticide poisoning: a proposed classification tool. Bulletin of the World Health Organization86(3), 205–209. https://doi.org/10.2471/blt.08.041814

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.