Jak oszczędzać wodę i energię w kuchni?
Zanieczyszczenie środowiska to problem, który niepokoi nas wszystkich. Jednak aby poprawić obecną sytuację (lub przynajmniej jej nie pogorszyć), wszyscy musimy podjąć działania w tej sprawie, zaczynając od naszego domu. Dlatego postanowiliśmy podzielić się kilkoma wskazówkami pozwalającymi oszczędzać wodę i energię w kuchni.
Ostatnie dane opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (oryg. <i>World Health Organization</i> – WHO) wskazują, że 9 na 10 osób na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem.
Z drugiej strony UNESCO ostrzega, że jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, „przewiduje się, że do 2030 r. świat stanie w obliczu 40% globalnego deficytu wody, zgodnie ze scenariuszem klimatycznym opracowanym przez ekspertów”.
Jednak obserwując swój własny wydatek energetyczny przyczyniasz się do zmniejszenia zużycia energii, a tym samym redukujesz poziom zanieczyszczenia środowiska. To samo dotyczy wody – wyczerpującego się zasobu, bez którego nie możemy żyć. Obniżenie jej zużycia oznacza ochronę naszej własnej przyszłości.
Czy uważasz, że te dwa powody są wystarczająco ważne, aby zmienić swoje nawyki w domu? Możesz wnieść swój własny, cenny wkład w ochronę środowiska i jednocześnie oszczędzać pieniądze! Wystarczy w tym celu zacząć oszczędzać wodę i energię. Dziś pokażemy Ci jak to zrobić.
Jak oszczędzać wodę i energię w kuchni?
Kuchnia to jedno z miejsc, w których ludzie marnują najwięcej zasobów. W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka sposobów pozwalających skutecznie oszczędzać wodę i energię oraz dbać o środowisko i swój własny portfel!
Kuchnia to jedno z miejsc, w których ludzie w całym domu zużywają najwięcej wody i energii. Z tego powodu ważne jest, aby zwracać na to uwagę i zacząć zmieniać swoje nawyki. Czy chciałbyś dowiedzieć się, jak skuteczniej oszczędzać wodę i energię w kuchni? Poświęć chwilę na lekturę dalszej części artykułu, aby uzyskać garść niezbędnych wskazówek!
Wskazówki dotyczące oszczędzania wody
Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Niestety, każdego dnia na całym świecie marnuje się jej tysiące litrów. Jeśli jednak zmienisz niektóre ze swoich nawyków, możesz znacząco zmniejszyć zużycie wody w domu.
1. Myj warzywa i owoce w misce, a nie pod kranem
Mycie warzyw pod bieżącą wodą jest oczywistym marnotrawstwem. Ale ile osób myje owoce i warzywa w ten właśnie sposób? Prawdopodobnie większość z nas! Aby jednak oszczędzać wodę, możesz napełnić dużą miskę i umyć w niej to, czego potrzebujesz.
Następnie nie wylewaj tej wody. Użyj jej ponownie do podlewania roślin w swoim domu!
2. Napełnij najpierw zlewozmywak, jeśli masz brudne naczynia do umycia
Po raz kolejny mamy na myśli błąd polegający na korzystaniu z bieżącej wody. Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich resztek jedzenia, aby zapobiec zatkaniu odpływu ze zlewu kuchennego. Następnie napełnij zlew wodą, dodaj płynu do mycia naczyń, włóż do środka naczynia i sztućce, dokładnie je umyj, a potem tylko je szybko opłucz.
3. Używaj energooszczędnej zmywarki
Możesz w to wierzyć lub nie, ale niektóre przyjazne dla środowiska zmywarki do naczyń zużywają mniej wody niż potrzeba do ręcznego zmywania tej samej liczby naczyń i patelni. Jeśli masz takie urządzenie w domu, używaj go regularnie!
Jednak włączaj ją tylko wtedy, gdy jest pełna naczyń, ponieważ zrobienie tego tylko wtedy, gdy jest w połowie zapełniona, jest czystym marnowaniem wody i energii.
4. Sprawdź, czy Twoje krany nie przeciekają
Twoje baterie kuchenne muszą być w dobrym stanie, bez wycieków. Przede wszystkim upewnij się, że dobrze je zakręcasz po każdym użyciu. Nieszczelny kran może zmarnować nawet ponad dwadzieścia pięć litrów wody dziennie.
5. Spróbuj gotować na parze
Gotowanie na parze jest zdrowe i wymaga mniej wody. Czy wiesz, że warzywa lepiej wtedy zachowują swoje wartości odżywcze, gdy są gotowane na parze?
Zmniejszysz także zużycie wody. Spróbuj przygotować na parze na przykład szpinak, brokuły, dynię, fasolkę szparagową lub marchewkę.
6. Zainstaluj odpowiednie akcesoria pozwalające oszczędzać wodę i energię
Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów pozwalających oszczędzać wodę. Zwykle nie są one drogie. Ponadto po krótkim czasie zauważysz, jak spada zużycie tych mediów.
7. Nie rozmrażaj żywności pod bieżącą wodą
Kiedy zapomnisz rozmrozić jedzenie, prawdopodobnie masz w zwyczaju umieszczanie mrożonek pod gorącą bieżącą wodą, aby przyspieszyć proces rozmrażania. Jednak powoduje to marnowanie dużej ilości wody pitnej.
Zamiast tego pamiętaj, aby planować z wyprzedzeniem i rozmrażać jedzenie w naturalny sposób. Albo nalej trochę wody do miski i włóż do niej zamrożone produkty.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Przechowywanie jedzenia – 6 częstych błędów
8. Jeśli gotujesz warzywa, użyj ponownie wody pozostałej po tym procesie
Bulion, który powstaje w wyniku gotowania warzyw, jest doskonałą bazą do przygotowania zup, gulaszu, a nawet makaronu. Możesz go nawet użyć do podlewania roślin!
Nie marnuj go wylewając do zlewu. Zamiast tego użyj go do poprawy aromatu swoich potraw.
Wskazówki dotyczące oszczędzania energii elektrycznej
Oszczędzanie wody i energii w kuchni jest niezbędne, ponieważ pomaga walczyć o bardziej zrównoważony świat, a także pozwala zaoszczędzić pieniądze. Teraz, gdy znasz już kilka pomysłów na zmniejszenie zużycia wody, poniżej przedstawimy Ci również kilka wskazówek, które pomogą Ci skuteczniej oszczędzać energię.
1. Kupuj urządzenia z dobrą etykietą energetyczną
Wybierz urządzenia klasy A++ lub wyższej, aby zmniejszyć zużycie energii i chronić środowisko. Następnym razem, gdy będziesz musiał kupić nowe urządzenie do swojej kuchni, koniecznie sprawdź jego etykietę!
Te z etykietą klasy A++ pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze dzięki mniejszemu zużyciu energii i pomogą chronić środowisko.
2. Reguluj temperaturę lodówki w zależności od pory roku
Zimą lodówka nie musi pracować w tak niskich temperaturach jak latem. Dlatego też regulując termostat, można obniżyć zużycie energii przez to urządzenie. Optymalna temperatura powinna wynosić od 3 do 5 ° Celsjusza. A konkretniej 3 stopnie zimą i 5 latem. Chociaż różnica ta wydaje się niewielka, zapewniamy, że zauważysz sporą różnicę, jeśli chodzi o zużycie energii.
3. Przechowuj żywność w lodówce po jej wystudzeniu
Unikaj przechowywania gorącej lub choćby ciepłej żywności w lodówce. Kiedy umieszczasz w jej wnętrzu gorące danie, zmuszasz ją do bardziej wytężonej pracy, aby móc je schłodzić. W ten sposób zwiększasz wydatek energetyczny.
4. Sprawdź lokalizację lodówki
Twoja lodówka powinna być daleko od źródeł ciepła, takich jak piekarnik. Jednocześnie musi mieć odpowiednią przestrzeń między tyłem a ścianą, aby powietrze mogło swobodnie cyrkulować. To pozwoli uniknąć jej przegrzania.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Lodówka – umyj ją i zdezynfekuj domowymi sposobami
5. Używaj odpowiedniego pieca grzewczego do wody, płyty i piekarnia, aby oszczędzać wodę i energię
Korzystanie z odpowiednich urządzeń grzewczych może pomóc w oszczędzaniu energii, unikając w ten sposób marnowania niepotrzebnego ciepła.
Na przykład do każdego garnka i patelni należy dobrać odpowiedni palnik. Aby dowiedzieć się, czy używasz właściwego garnka, spójrz na jego średnicę: czy wystaje on poza palnik, czy też nie?
Dno garnka musi być równe lub większe niż palnik, aby uniknąć marnowania ciepła.
6. Przed zakończeniem pieczenia wyłącz piekarnik i kuchenkę ceramiczną
Piekarnik i płyta ceramiczna pozostają ciepłe przez chwilę po ich wyłączeniu. Dlatego zalecamy zakończenie gotowania przy wyłączonych urządzeniach. Zobaczysz, że Twoje jedzenie będzie gotować się tak samo, ale przy mniejszym zużyciu energii!
7. Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia
Otwarcie piekarnika podczas pieczenia powoduje, że urządzenie traci około 20% ciepła, które musi odzyskać po ponownym zamknięciu drzwiczek. Oblicz dobrze czas gotowania i unikaj marnowania energii.
Dodatkowo kolejnym dobrym pomysłem jest gotowanie kilku potraw jedna po drugiej, aby skorzystać w ten sposób z uprzednio nagrzanego już piekarnika.
8. Odłącz od prądu urządzenia, których nie używasz
Na przykład pomyśl o swoim pięknym ekspresie do kawy. Czy zauważyłeś, że jeśli go nie wyłączysz, zużywa on energię, nawet jeśli go nie używasz? To samo dotyczy kuchenki mikrofalowej i wielu innych urządzeń.
Aby oszczędzać wodę i energię w kuchni, trzeba zmienić pewne nawyki. Zabierz się do roboty i walcz o zdrowszy świat! Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, zaoszczędzisz trochę pieniędzy, a może nawet poprawisz przyszłość swoich dzieci.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Organización Mundial de la Salud. Nueve de cada diez personas de todo el mundo respiran aire contaminado. https://www.who.int/es/news-room/detail/02-05-2018-9-out-of-10-people-worldwide-breathe-polluted-air-but-more-countries-are-taking-action
- Unesco. (2015). AGUA PARA UN MUNDO SOSTENIBLE. http://www.unesco.org/new/fileadmin/MULTIMEDIA/HQ/SC/images/WWDR2015Facts_Figures_SPA_web.pdf
- Research Gate. (2015). WATER: THE MOST PRECIOUS RESOURCE OF OUR LIFE. https://www.researchgate.net/publication/282573650_WATER_THE_MOST_PRECIOUS_RESOURCE_OF_OUR_LIFE