Jak odejść od swojego eks – sposób Waltera Riso
Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Ci pięć wskazówek, jak odejść od swojego eks. Koniec końców, kiedy spędzamy z drugą osobą dużo czasu, tworzymy z nią specjalną więź. Ta więź emocjonalna może stać się tak silna, że nie będziemy mogli się od niej oderwać, nawet, gdy nasz związek się skończy.
Strach przed bólem często uniemożliwia nam ruszenie do przodu i wybranie nowej ścieżki. Dlatego też ważne jest, aby wiedzieć, jak odejść od swojego eks po zerwaniu.
Jak odejść od swojego eks według sposobu Waltera Riso
Obecnie wiele związków jest dosyć ulotnych.
Niemniej jednak, psycholog i autor bestsellerów, Walter Riso twierdzi, że jest wiele osób, które mają problem z zakończeniem związku i mogą przez lata być uwięzieni w przestrzeni „co mogłoby się wydarzyć”.
Rozpad związku nie jest łatwy. Może być tak, że rozejdziesz się z partnerem w zgodzie i pozostaniecie serdecznymi znajomymi. Zawsze jest jednak możliwość, że będziesz musiała stawić czoła ciosowi, jakim jest utrata drugiej osoby.
Kim jest Walter Riso?
Walter Riso to znany włoski psycholog z prawie 30-letnim doświadczeniem w psychologii klinicznej. Pracuje na przemian jako psychoterapeuta i profesor uniwersytecki. Prowadzi również badania w praktyce klinicznej i publikuje swoje odkrycia na temat psychologii.
Jego bibliografia zawiera 25 książek o tematyce technicznej i akademickiej. Jego prace zostały przetłumaczone na ponad 12 języków, w tym chiński, holenderski, niemiecki, włoski, kataloński, grecki, słowacki i angielski. Wśród jego najwybitniejszych książek w języku angielskim są:
- Jak radzić sobie z niewiernością
- Jak uwolnić miłość od cierpienia
a także:
- Jak pokonać zależność emocjonalną
- Jak być asertywnym i unikać manipulacji
oraz:
- Jak poprawić poczucie własnej wartości
Porady, jak odejść od swojego eks
Kiedy kończy się związek, przechodzimy przez różne etapy. Czasami mamy obsesję na punkcie spotkania z byłym partnerem, aż do momentu, kiedy w końcu uświadomimy sobie, że musimy dać mu odejść.
Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami od Waltera Riso i dowiedz się, jak odejść od swojego eks.
1. Usuń go z mediów społecznościowych
Obecnie przestrzenie cyfrowe są częścią życia większości ludzi. Są one wykorzystywane do nadążania za tym, co robią nasi znajomi i przyjaciele.
Z tego powodu najlepiej jest usunąć naszego eks z grona znajomych na Facebooku, WhatsApp i innych platform społecznościowych. W ten sposób osoba ta nie będzie w żaden sposób obecna w Twoim życiu.
2. Unikaj mówienia o nim
Dzielenie się bólem z osobami, którym ufasz, może Ci pomóc, o ile nie stanie się to Twoim codziennym rytuałem. Spróbuj odwrócić swoją uwagę za pomocą różnych bodźców (porozmawiaj o polityce i religii!).
3. Zacznij nowy projekt życiowy
Ważne jest, abyś poświęciła czas na przegląd swoich starych celów życiowych i opracowanie nowych. W ten sposób powoli przestaniesz myśleć o swoim eks, aż staniesz się wolna emocjonalnie i zupełnie niezależna.
4. Nie kontaktuj się z nim
Przede wszystkim zachowaj swoją godność. Błaganie, upokarzanie się i bycie nachalną wobec byłego partnera nie tylko zmniejszą Twoją szansę na zdrową separację, ale także zwiększą Twoje poczucie frustracji i umniejszą poczucie własnej wartości.
5. Nie idealizuj go
Jednym z największych błędów, które powstrzymują Cię przed całkowitym odejściem, jest idealizowanie swojego byłego partnera. Mimo to, możesz robić to bardzo często, z powodu usprawiedliwienia swojego ego.
Zalecamy zidentyfikowanie wszelkich zniekształceń i odbiegających od prawdy historii, które możesz sobie opowiadać i spojrzenie na rzeczywistość taką, jaka jest.
Dowiedz się więcej: Twój były chce przyjaźni – co zrobić w tej sytuacji?
Porzuć wszelką nadzieję
Według Waltera Riso jedną z najczęstszych przeszkód w odejściu od byłego partnera jest nadzieja. Kiedy w związku pojawiają się problemy, nadzieja jest czymś pozytywnym, ponieważ prowadzi do działania i wytrwania w odbudowywaniu relacji. Jednak w przypadku zerwania, poczucie to najprawdopodobniej zwróci się przeciwko Tobie.
Kiedy wciąż tli się w Tobie nadzieja, niemożliwe staje się odejście od osoby, która tak wiele dla Ciebie znaczy – przynajmniej we wspomnieniach. W sprawach emocjonalnych jest to równie ograniczające. Strach przed utratą drugiej osoby zmienia Twój sposób postrzegania, a nadzieja często w Tobie pozostaje, mimo widocznego braku zainteresowania ze strony byłego partnera.
Co więcej, wiele osób tworzy więzi oparte na przywiązaniu. Boją się oni okazywać emocje, rozwijają niską samoocenę i zaczynają wierzyć, że nikt inny nigdy ich nie pokocha. Przy takim założeniu separacja z byłym partnerem wydaje się być jeszcze bardziej bolesna i trudna.
Przeczytaj również: Jesteś zazdrosna? Możesz to sprawdzić
Aby odejść od swojego byłego, zrób uczciwą ocenę samej siebie, aby sprawdzić, czy nadal czujesz nadzieję, że coś się zmieni.
Kiedy związek się kończy, Twój smutek może zaprowadzić Cię do sytuacji błędnego koła. Jeśli uważasz, że tak jest, zastosuj powyższe wskazówki Waltera Riso, aby uwolnić się od byłego partnera i umocnić się w swojej decyzji. Znajdź w sobie siłę, aby to zrobić.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Riso, W. (2003). Amar o depender?: cómo superar el apego afectivo y hacer del amor una experiencia plena y saludable. Editorial Norma.
-
Riso, W. (2012). Enamórate de ti. Grupo Editorial Planeta.
-
Riso, W. (2012). Desapegarse sin anestesia. Editorial Planeta.