Jak naturalnie złagodzić oparzenia?
Oparzenia są klasyfikowane w zależności od stopnia ich nasilenia. W niektórych przypadkach do leczenia uszkodzonych tkanek wymagana jest pomoc medyczna. Jednakże, gdy uraz nie jest poważny, istnieją pewne domowe środki zaradcze, dzięki którym można skutecznie złagodzić oparzenia i związany z nimi ból.
Poniżej wymienione jest kilka różnych domowych środków zaradczych, które złagodzą oparzenia, pieczenie i ból.
Jak złagodzić oparzenia i spowodowany nimi ból?
Powierzchowne oparzenia wymagają wprawdzie trochę czasu, aby je wyleczyć używając domowych środków zaradczych, jednak naturalne remedia są skutecznym sposobem na złagodzenie bólu spowodowanego oparzeniami. Ponadto pomagają one zapobiegać powstawaniu blizn.
Niżej przedstawione środki mogą być również stosowane w celu złagodzenia oparzeń słonecznych.
1. Naturalny miód
Obecnie miód jest często chwalony, ponieważ wykazuje on wiele dobroczynnych korzyści. Pomaga między innymi kontrolować poziom cukru we krwi, a nawet poprawia trawienie.
Czy wiesz jednak, że miód może być stosowany jako maść do dezynfekcji oparzeń?
Udowodniono, że ten pyszny, słodki dar natury posiada właściwości nawilżające, które pomagają skórze zatrzymać jej naturalne oleje.
Ponadto działa jako silny przeciwutleniacz, który wspomaga regenerację komórek i zapobiega powstawaniu blizn.
- Wszystko, co musisz zrobić, to wlać trochę miodu na gazę lub bandaż i nanieść go na dotknięty obszar. Pozostaw okład na co najmniej trzy godziny.
- Następnie zdejmij bandaż i powtarzaj proces aż do momentu, gdy skóra się zagoi.
Przeczytaj również: Pierwsza pomoc przy oparzeniach wodą
2. Sok z cebuli
Niektóre warzywa, takie jak cebula, mają właściwości antybiotyczne i przyspieszają gojenie.
Sok z cebuli zawiera związki siarki i przeciwutleniacze, które zmniejszają uczucie pieczenia i zaczerwienienie.
Jego najlepszą właściwością jest to, że zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania bolesnych pęcherzy, które zazwyczaj pojawiają się natychmiast po oparzeniu. Chroni również przed bakteriami, które mogą powodować infekcje.
- Aby użyć soku z cebuli, pokrój cebulę na pół i użyj blendera.
- Następnie, za pomocą czystej szmatki, nanieś sok na dotknięte miejsce.
3. Olej lawendowy pomoże złagodzić oparzenia
Już od dłuższego czasu olejki eteryczne są stosowane do leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń.
Lawenda ma właściwości przeciwbólowe i antybakteryjne, które chronią skórę. Jest to jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków uśmierzających bóle pooparzeniowe, szybko naprawiających tkankę skóry i minimalizujących prawdopodobieństwo powstawania blizn.
- Aby użyć oleju lawendowego na oparzenia, najpierw nałóż olej na oparzenia używając dłoni (pamiętaj, aby przedtem umyć ręce) lub czystej szmatki.
- Stosuj go co najmniej dwa razy dziennie, aż oparzenie całkowicie się zagoi.
Przeczytaj także: Soda oczyszczona na oparzenia – jak ją stosować?
4. Pomidory
Pomidory są szeroko stosowane w kuchni ze względu na wysoki poziom składników odżywczych. Ponadto miąższ pomidorowy może być stosowany jako naturalny środek łagodzący oparzenia.
Jest bogaty w przeciwutleniacze i pomaga szybko zregenerować skórę, aby uniknąć wszelkich blizn lub widocznych plam po oparzeniach. W konsekwencji, zmniejszy to ból spowodowany oparzeniem i zredukuje lub całkowicie wyeliminuje pęcherze.
- Po pierwsze, odkrój kilka plastrów pomidora i przyłóż je na dotkniętym obszarze.
- Pozostaw na 20 minut, a następnie umyj poparzone miejsce dużą ilością wody.
5. Czarna herbata
Ten środek zaradczy jest idealny na oparzenia, ponieważ kwas garbnikowy herbaty redukuje ciepło oparzeń. Zmniejszy to zatem ból i podrażnienie spowodowane przez oparzenie.
- Wystarczy zamoczyć dwie lub trzy torebki herbaty w kubku zimnej wody.
- Później, połóż mokre torebki herbaty na oparzenie i pozostaw na minimum 15 minut.
- Można również przymocować torebki herbaty do oparzenia za pomocą gazy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jull, A. B., Cullum, N., Dumville, J. C., Westby, M. J., Deshpande, S., & Walker, N. (2015). Honey as a topical treatment for wounds. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD005083.pub4
- Jackson, D. M. G. (1953). The diagnosis of the depth of burning. British Journal of Surgery. https://doi.org/10.1002/bjs.18004016413
- Johnson, C. (2018). Management of burns. Surgery (United Kingdom). https://doi.org/10.1016/j.mpsur.2018.05.004