Jak naturalnie usuwać bakterie i zarazki z rąk przez prawidłowe mycie
Czy wiesz, że bakterie i zarazki na twoich rękach są dużym problemem dla ogólnego stanu zdrowia? Takie fakty potwierdza nauka. Dzieje się tak, ponieważ Twoje dłonie stykają się ze wszystkim, co jest zarówno czyste, jak i brudne. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat nauczyć się je prawidłowo myć. W poniższym artykule dowiesz się, jak łatwo i naturalnie usuwać bakterie i zarazki z rąk.
Znaczenie częstego mycia rąk
Nasze dłonie są najbardziej aktywnymi częściami naszego ciała. Są w stałym kontakcie z setkami przedmiotów, i dzięki nim możemy sprzątać, pieścić, pracować, gotować, bawić się i wiele więcej.
Przy każdej wykonywanej czynności nasze ręce napotykają miliony bakterii i wirusów, które mogą przenosić różne choroby. Chociaż niektóre bakterie są nieszkodliwe (nie powodują chorób), musimy się martwić o te, które mogą wywołać chorobę.
Najskuteczniejszym sposobem eliminacji bakterii jest odpowiednia higiena rąk. Powinniśmy przyjąć zdrowy nawyk mycia rąk już jako dzieci. Jeśli jeszcze go nie wdrożyliśmy, zawsze jest dobry moment, aby zacząć!
W miarę upływu czasu na naszych dłoniach gromadzą się zarazki i bakterie. To samo w sobie nie stanowi problemu. Problemy pojawiają się jednak, gdy dotykamy rękami ust, nosa, oczu itp. Tak właśnie wirusy dostają się do organizmu, na co wskazuje informacja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Chociaż powinniśmy myć ręce za każdym razem, gdy czujemy się brudni, jest to szczególnie wskazane przed przygotowywaniem jedzenia, leczeniem ran lub kontaktem z soczewkami kontaktowymi.
Dobrze też umyć ręce po:
- Przygotowywaniu potraw z surowego mięsa
- Po wizycie w toalecie
- Zmienianiu pieluch
- Dotykaniu zwierzęcia (nawet zwierzaka domowego)
- Wynoszeniu śmieci
- Wydmuchaniu nosa
- Kichaniu
- Kontakcie z chemikaliami
- Czyszczeniu butów
- Jeździe komunikacją miejską i dotykaniu pieniędzy
Może Cię zainteresować: Dziesięć zdrowych pokarmów regulujących trawienie
Jak należy myć ręce, aby usuwać bakterie i zarazki
Może wydawać się to niepotrzebne, ale większość z nas nie wie, jak prawidłowo umyć ręce, aby usunąć bakterie lub wirusy.
Nie należy zapominać, że właściwa higiena rąk jest pierwszym krokiem do zapobiegania wielu chorobom zakaźnym, takim jak przeziębienia. Kroki, aby właściwie umyć ręce to:
Zmoczyć dużą ilością wody
Woda musi być ciepła, ale nie gorąca ani zimna. Dzieje się tak, ponieważ oprócz eliminacji bakterii będziesz w stanie zmniejszyć podrażnienia powodowane przez niektóre mydła przemysłowe.
Najlepiej zakręcić kran po zamoczeniu rąk, aby uniknąć niepotrzebnego marnowania wody.
Użyj mydła
Nie jest konieczne, aby mydło było antybakteryjne, ponieważ wszystkie rodzaje mydła mogą usuwać bakterie i zarazki. Możesz wykorzystać domowe mydła, używać mydeł bezzapachowych, mydeł w płynie, mydeł żelowych, a nawet mydeł w piance.
Uzyskaj dobrą pianę
Trzymając kostkę mydła lub produkt w dłoniach, potrzyj dłonie razem, skupiając się na opuszkach palców i dłoniach. Nie zapomnij umyć powierzchni pod paznokciami, przy nadgarstkach i między palcami.
Ten krok należy wykonywać przez 20 do 30 sekund, aby mydło mogło wykonać swoje zadanie.
Ostatnie dwa kroki, aby usunąć bakterie i zarazki z rąk
Dobrze spłucz niewielką ilością wody, aż mydło zostanie całkowicie usunięte. Następnie osusz ręce czystym ręcznikiem. Ten ręcznik powinien być regularnie zmieniany.
Przepisy na mydło
Jeśli chcesz naturalnie wyeliminować bakterie, jesteś uczulony na niektóre składniki lub perfumowane mydła lub po prostu chcesz zrobić coś dobrego dla środowiska, możesz zabrać się do pracy i zrobić własne domowe mydła.
Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Korzyści z podnoszenia stóp przez 20 minut dziennie
Przepis na domowe mydło
Czego potrzebujesz
- Kostka lub sztyft białego mydła bez zapachu (neutralny)
- 30 kropli olejku eterycznego (tego, który lubisz najbardziej)
- Tarka do sera
- Dzbanek
- Szklany słoik i drewniana łyżka
Przygotowanie
- Za pomocą tarki rozdrobnij całe białe mydło i włóż je do rondla.
- Musisz je roztopić na małym ogniu i dobrze wymieszać drewnianą łyżką, aby usunąć wszelkie grudki.
- Dodaj 30 kropli ulubionego olejku eterycznego i ponownie dobrze wymieszaj.
- Jeśli chcesz, możesz wybrać między olejkiem lawendowym, rozmarynowym, cytrynowym, z drzewa herbacianego, eukaliptusowym lub goździkowym , które mają właściwości antybakteryjne, jak wskazuje badanie opublikowane w czasopiśmie Science.
- Po ostygnięciu wlej miksturę do szklanego słoika.
- W końcu mieszanina stwardnieje i przyjmie kształt pojemnika. Aby go użyć, po prostu wydziel porcję lub pozwól jej zestalić się w wybranej przez siebie formie.
Przepis numer dwa na domowe mydło, które usuwa bakterie i zarazki z rąk
Czego potrzebujesz
- 70 ml alkoholu etylowego
- 20 ml wody z oczaru wirginijskiego
- ¼ łyżeczki gliceryny
- Dwa różne olejki eteryczne (wystarczy dowolny z wymienionych powyżej)
- Plastikowy lub szklany pojemnik z pokrywką o pojemności 100 ml
Przygotowanie
- Wymieszaj składniki (20 kropli każdego z dwóch wybranych olejków eterycznych).
- Dobrze wstrząśnij, aż powstanie gładka masa.
- Przechowuj w dość ciemnym miejscu.
- Kiedy zamierzasz go użyć, po prostu lekko nim potrząśnij.
- Wlej odpowiednią ilość i pocieraj nią ręce przez 30 minut.
- Możesz przechowywać to mydło przez rok.
Przepis numer trzy wykorzystujący resztki domowego mydła
Jeśli użyjesz resztek mydła, możesz zrobić nowe mydło i zużyć każdy pozostały gram! Oto jak:
- Zawsze, gdy kostka się kończy, umieść ją w przeznaczonym do tego pojemniku.
- Kiedy uzbierasz kilka kawałków, możesz z nich zrobić domowe mydło.
- Jeśli chcesz otrzymać na przykład mydło w płynie, wystarczy, że zmieszasz 120 gram resztek mydła z 1,5 litra wody.
- Gotuj na wolnym ogniu, aż wszystko się rozpuści i utworzy się gładka mieszanka.
- Pozostaw na 12 do 24 godzin i jest gotowe do użycia!
Niezależnie od tego, czy robisz mydło samodzielnie, czy kupujesz w sklepie, ten produkt niezbędny. Dzięki tym prostym wskazówkom możesz uniknąć wielu chorób, które wywołują bakterie i zarazki. Zastosuj je w praktyce!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pantoja Ludueña, M. (2010). Higiene de manos y riesgo de infecciones. Revista de la sociedad Boliviana de pediatría, 49(2), 83-84. http://www.scielo.org.bo/scielo.php?pid=S1024-06752010000200001&script=sci_arttext&tlng=pt
- WHO. (2009). Guidelines on Hand Hygiene in Health Care. https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/44102/9789241597906_eng.pdf;jsessionid=BB528049A3547112215A0F0194838601?sequence=1
- Allegranzi, B., Kilpatrick, C., & Pittet, D. (2011). Higiene de manos. Conceptos básicos de control de infecciones de IFIC, 151. https://www.theific.org/wp-content/uploads/2014/08/Spanish_PRESS.pdf#page=163
- Ramírez, L. S., Isaza, J. H., Veloza, L. Á., Stashenko, E., & Marín, D. (2011). Actividad antibacteriana de aceites esenciales de Lippia origanoides de diferentes orígenes de Colombia. Ciencia, 17(4). https://pdfs.semanticscholar.org/98b8/d0a606187cce523b65417c411c5d472575a8.pdf