Jak możesz zapomnieć o przeszłości swojego partnera?

Czy masz problem, aby uporać się z przeszłością swojego partnera? Warto zasięgnąć profesjonalnej pomocy. Tymczasem te wskazówki mogą również pomóc.
Jak możesz zapomnieć o przeszłości swojego partnera?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy czujesz, że nie możesz zapomnieć o przeszłości swojego partnera?

Czasami możesz czuć zazdrość o związki, które miał w przeszłości, a które nie są częścią teraźniejszości. W innych sytuacjach, jeśli twój partner zażywał narkotyki lub był niewierny, może to spowodować, że poczujesz pewien stopień nieufności. To jest skomplikowane i bardzo nieprzyjemne doświadczenie, ale jest możliwe do rozwiązania.

Przede wszystkim musi być jasne, że wszystko, co Cię tak porusza, nie jest już częścią teraźniejszości. To prawda, że twój partner mógł popełniać błędy lub mieć pewne zachowania, z których wyciągnął życiowe lekcje. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że ty też masz swoją przeszłość. To dotyczy nas wszystkich!

Zawsze musisz odpuścić przeszłość

Wolna kobieta
Jedynym sposobem, by iść naprzód, jest porzucenie przeszłości.

Czy to możliwe, żeby po prostu zapomnieć o przeszłości swojego partnera?

Nie całkiem. W rzeczywistości opłaca się patrzeć na to z realistycznej perspektywy. Stowarzyszenie Edukacja wyjaśnia to bardzo jasno. Życie całkowicie w teraźniejszości, bez zwracania uwagi na przeszłość, nie jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że nie możesz się z tym pogodzić.

Należy pamiętać, że każdy popełnia błędy, w tym ty również. Jeśli twój partner był niewierny innym ludziom, oszukiwał, kłamał lub brał narkotyki, nie oznacza to, że to się powtórzy.

Jest wiele sposobów, aby się o tym przekonać i ważne jest, aby porozmawiać o tym z drugą osobą, żeby czuć się swobodnie.

Przyjrzyjmy się bliżej kilku wskazówkom, które pomogą Ci przezwyciężyć problemy z przeszłości Twojego partnera, z którymi trudno Ci się zmierzyć lub je zrozumieć.

Może Cię zainteresować: Jak rozpoznać czerwone flagi w związku

Wskazówki, jak uporać się z przeszłością partnera

Kiedy nie możesz zapomnieć o przeszłości swojego partnera, może cię ogarnąć strach albo możesz zacząć czuć się niepewnie w związku. Mogą też stać się nie do zniesienia ewentualne wady, które ma twój partner. Skupianie się na tym w końcu tylko pogrąży cię w całkowicie niszczącym związku, w którym nikt nie zrobi kroku naprzód.

Na szczęście jest na to rozwiązanie.

Pamiętaj, że przeszłość nie definiuje twojego partnera

Jednym ze sposobów na pogodzenie się z przeszłością partnera jest jasny fakt, że jego przeszłość go nie definiuje. Co więcej, jeśli spojrzysz perspektywicznie na okoliczności, które już są za tobą, zdasz sobie sprawę, że gdyby osoba, w której się zakochałaś, nie przeszła przez pewne rzeczy, może nawet nie byłabyś z nią. Miałaby inną osobowość lub inny sposób myślenia, który by do ciebie nie pasował.

Aby spróbować wczuć się w partnera, pomyśl o trudnym okresie w swoim życiu. Czy stało się dla ciebie ciężarem? Na pewno nie! Być może nauczyłaś się z tego błędu lub okoliczności, przez które musiałaś przejść, co wzbogaciło cię jako osobę.

Dlatego postaw się na miejscu partnera. Pomoże ci to zobaczyć wszystko wyraźniej i szerzej.

Dowiedz się, dlaczego przeszłość Twojego partnera wpływa na Ciebie

Pokonywanie przeszłości partnera
Niektóre rzeczy z przeszłości twojego partnera mogą wpływać na ciebie w szczególny sposób w odniesieniu do twojego własnego sposobu bycia.

Nie jest niczym niezwykłym, że niektóre aspekty przeszłości twojego partnera wpływają na ciebie znacznie bardziej niż inne. Może to mieć związek z twoimi ranami, poczuciem własnej wartości lub niepewnością.

Na przykład, jeśli druga osoba przyzna się do niewierności byłemu partnerowi, możesz mieć trudności z uporaniem się z przeszłością swojego partnera, jeśli masz niską samoocenę.

Czasami może to mieć związek z potrzebą kontrolowania wszystkiego lub rozczarowaniem, że nie powiedział ci o tym konkretnym aspekcie ich przeszłości podczas kilku pierwszych randek.

Dowiedzenie się, dlaczego to, co powiedział ci twój partner, wpływa na ciebie, pozwoli ci się nad tym zastanowić. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie dojść do rozsądnego wniosku, możesz poprosić o pomoc.

Poszukaj profesjonalnej pomocy, która pomoże Ci uporać się z przeszłością Twojego partnera

Coraz więcej osób idzie do psychologa. Na szczęście wydaje się, że w końcu przezwyciężyliśmy nasze uprzedzenia, jeśli chodzi o proszenie o pomoc. Dlatego w obliczu trudności, takich jak niemożność pogodzenia się z przeszłością partnera, nie wahaj się udać się do dobrego profesjonalisty.

Psycholog będzie w stanie pomóc ci rzucić trochę światła na wszystkie powody, dla których przeszłość drugiej osoby tak bardzo na ciebie wpływa. W końcu to nie jest dla ciebie zdrowe i może nawet doprowadzić do końca związku. Dlatego najlepiej jest uzyskać pomoc wcześniej niż później. Może to również pomóc ci rozwijać się jako osoba, jednocześnie wzmacniając więź z partnerem.

Pokonywanie przeszłości nie zawsze jest łatwe. Istnieją przekonania, które mogą sprawić, że poczujesz się źle, nie wiedząc tak naprawdę dlaczego. Czasami wyciągnięcie pewnych spraw na światło dzienne i zastanowienie się nad nimi może rozwiązać wiele rzeczy. Jeśli jednak nie możesz tego zrobić sama znajdź kogoś, kto może ci pomóc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mendoza, J. A. G. (2019). La Comunicación Patológica En La Experiencia De Celos: Un Estudio Cualitativo. Huella de la Palabra, (13).
  • Pérez Cisneros, E. (2019). La necesidad de superar el pasado con apego ansioso en la relación actual de pareja.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.