Jak leczyć oparzenia domowymi sposobami

Oparzenia to uszkodzenia skóry wywołane działaniem m.in. ognia, prądu elektrycznego lub środków chemicznych. Dowiedz się jak opatrzyć skórę w przypadku poparzenia.
Jak leczyć oparzenia domowymi sposobami
Maricela Jiménez López

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Oparzenia są częstym problemem, który może się przydarzyć w wyniku kontaktu z ogniem, gorącą wodą, prądem lub silnymi środkami chemicznymi.

Choć są to przypadki dość częste, wiele osób nie wie jak zareagować na oparzenia. Wiedza ta jest jednak bardzo ważna ponieważ może uchronić Ciebie lub Twoich bliskich przed poważnymi powikłaniami.

Oparzenia – trzy stopnie

  • Oparzenia pierwszego stopnia: są powierzchowne i uszkadzają tylko naskórek, wywołując ból.
  • Oparzenia drugiego stopnia: są głębsze i uszkadzają zewnętrzne warstwy skóry. Poparzony obszar staje się jasnoczerwony i pojawiają się na nim pęcherze.
  • Oparzenia trzeciego stopnia: są najpoważniejsze i trwale uszkadzają wszystkie warstwy skóry pozostawiając głębokie blizny.
oparzenia skóry

Leczenie oparzeń łagodnych lub pierwszego stopnia

  • Polej oparzony obszar zimną wodą i kontynuuj przez 5 do 10 minut.
  • Jeśli pojawią się pęcherze, nie przekłuwaj ich. Zdezynfekuj poparzone miejsce i nałóż na nie maść.
  • Zabezpiecz poparzone miejsce czystą, suchą gazą.

Leczenie oparzeń drugiego stopnia

  • Zanurz poparzone miejsce w zimnej wodzie na 10 do 30 minut, aby zapobiec pogorszeniu stanu skóry.
  • Nałóż na oparzone miejsce luźny opatrunek z gazy lub bandażu, aby ograniczyć dostęp powietrza do rany i uchronić ją przed wystąpieniem stanu zapalnego.
  • Nie stosuj lodu ani zimnej wody w celu uśmierzenia bólu.
  • Jeśli ból jest zbyt silny, sięgnij po środek przeciwbólowy, np. ibuprofen.
  • Nie dotykaj rany ani nie przekłuwaj pęcherzy, ponieważ może to wywołać infekcję.

Leczenie oparzeń trzeciego stopnia

W przypadku poparzeń trzeciego stopnia należy natychmiast skorzystać z pomocy lekarza. Pielęgniarka lub lekarz postępują zazwyczaj według następującej procedury:

  • Usuwają spalone ubranie z ciała pacjenta.
  • Badają parametry życiowe, takie jak oddech, krążenie krwi i puls.
  • Nakładają na ranę sterylny, mokry opatrunek.

Pozostałe oparzenia – jak postępować

Co robić kiedy komuś zapali się ubranie?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest przewrócenie tej osoby na ziemię. Następnie trzeba kilkakrotnie ją obrócić i przykryć płaszczem lub kocem, aby zgasić płomienie. Zdejmij z tej osoby spalone ubranie, chyba że przywarło ono to skóry. Wówczas poczekaj, aż zrobi to lekarz. Niezwłocznie zawieź poparzoną osobę do szpitala.

Oparzenia prądem elektrycznym

Płucz przez kilka minut oparzone miejsce dużą ilością letniej – nie zimnej – wody. Nie zdejmuj poparzonej osobie żadnej odzieży. Zrób to dopiero kiedy będziesz obmywać ranę. Załóż sterylny opatrunek z gazy lub bandażu i skontaktuj się niezwłocznie z lekarzem.

krem na oparzenia

Oparzenia środkami chemicznymi

Jeśli jakiś żrący środek chemiczny dostanie się do twoich oczu lub ust, opłucz je dużą ilością letniej wody i niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

Czego nie robić w przypadku oparzenia

  • Unikaj nakładania maści i olejków, które spowalniają naturalny proces gojenia.
  • Nie przekłuwaj żadnych pęcherzy na poparzonej skórze, ponieważ może to prowadzić do infekcji.
  • Nie przykrywaj oparzonego miejsca bawełną ani plastrem opatrunkowym. Zablokuje to całkowicie dopływ powietrza i może prowadzić do wystąpienia zakażenia w ranie.
  • Nie usuwaj spalonej odzieży jeśli jest ona przyklejona do skóry. Ważne jest, aby udać się do lekarza, który oczyści uszkodzone miejsce.
  • Nie dotykaj oparzonych powierzchni na skórze. Najlepiej skontaktować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.
  • Nigdy nie stosuj na oparzenia następujących środków: pasty do zębów, masła, talku lub balsamu. Pogarszają one stan poparzonej skóry.
    oparzona dłoń

Domowe sposoby leczenia łagodnych oparzeń

Żel z aloesu

Żel z aloesu ma właściwości przeciwzapalne, które przyspieszają gojenie ran i oparzeń, a jednocześnie łagodzi ból. Można nakładać go bezpośrednio z liści rośliny lub wyjąć go łyżeczką i lekko schłodzić przed nałożeniem.

żel z aloesu

Miód

Miód ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, a przy tym jest naturalnym antybiotykiem, dzięki czemu przyspiesza leczenie i gojenie się oparzeń. Po prostu nałóż nieco miodu bezpośrednio na ranę.

Nagietek

Olejek z nagietka ma właściwości antybakteryjne, a jednocześnie pomaga łagodzić ból i stany zapalne, dzięki czemu rany po oparzeniu szybciej się goją.

Wyciąg z nagietka jest dostępny w postaci kremu, żelu, płynu lub olejku – masz zatem cały szereg produktów do wyboru.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.