Jak dbać o gardło przez cały rok – naturalnie!
Zazwyczaj myślimy o naszych gardłach dopiero wtedy, kiedy chorujemy. Niewiele osób wie jak dbać o gardło przez cały rok. Wystarczy nieco uwagi i domowe, naturalne środki abyśmy mogli cieszyć się zdrowym, sprawnym gardłem niezależnie od pory roku i obciążenia organizmu.
Choć często wydaje się nam, że choroby gardła pojawiają się niemal zawsze albo wyłącznie zimą, dbać o gardło trzeba koniecznie również latem. Suche powietrze, klimatyzatory, częste i gwałtowne zmiany temperatur oraz spożywanie lodowatych napojów mogą wpływać negatywnie na stan gardła i strun głosowych.
Dziś chcielibyśmy podpowiedzieć Ci jak w prosty sposób można zadbać o zdrowie gardła niezależnie od pory roku!
Jak naturalnie dbać o gardło?
Zimą zazwyczaj martwimy się zdrowiem naszych gardeł najbardziej. Przejmujemy się chłodem, wirusami i otaczającymi nas chorymi osobami.
Ale co dzieje się, kiedy przychodzi wiosna i lato? Większość z nas całkowicie zapomina o tym, że w ciepłych porach roku również należy dbać o gardło. To bardzo ważny obszar ciała. W końcu to właśnie gardło pozwala nam komunikować się z innymi! Jest też ważnym elementem układu oddechowego.
Powinniśmy więc dbać o gardło przez cały rok, niezależnie od temperatury i pogody. Aby skutecznie i naturalnie zadbać o swoje zdrowie, wprowadź następujące nawyki:
1. Przestrzegaj zdrowej diety
Być może trudno Ci w to uwierzyć, ale wszystko co jemy ma duży wpływ na zdrowie i stan naszych gardeł. Jeśli Twoja dieta nie jest zdrowa, znacznie łatwiej nabawić się choroby.
Sięgaj jak najczęściej po świeże, surowe produkty – nawet zimą. Doceń zwłaszcza sok pomarańczowy! Pamiętaj, że jest on bogaty w witaminę C, która bardzo wyraźnie wspiera układ odpornościowy. Wybieraj owoce sezonowe na deser.
2. Nawadniaj, nawadniaj… i jeszcze raz nawadniaj
Zdrowe gardło wymaga nawilżenia. Nie może być suche. Zalecamy więc picie słynnych 6-8 szklanek wody dziennie. Pij dużo wody przez cały rok, nie tylko latem!
Taki nawyk sprawi, że Twoje struny głosowe będą zawsze odpowiednio nawilżone. Ponadto gardło nie będzie wysuszone i przegrzane, a to właśnie takie czynniki powodują ból, stany zapalne i chrypkę.
Jednocześnie zwróć natomiast uwagę na temperaturę napojów po które sięgasz. Unikaj tych bardzo zimnych. Kiedy jest bardzo gorąco, spożywaj również mniej alkoholu i kawy, jak to tylko możliwe.
Naszym ostatnim zaleceniem jest zamiana mleka zwierzęcego (które zwiększa produkcję śluzu towarzyszącego infekcjom gardła i nosa) na mleko roślinne.
3. Odpoczywaj
Jeśli nie wyspałaś się dobrze w nocy, kolejnego dnia mogą towarzyszyć Ci problemy z bólem i osłabioną sprawnością gardła. Twój głos może być nieco zachrypnięty i słabszy niż zazwyczaj.
Sen pomaga organizmowi odpocząć – gardło również się wtedy regeneruje. A więc jeśli przeciążyłaś struny głosowe, najlepsze co możesz zrobić to spanie nieco więcej niż zazwyczaj.
4. Ubieraj się ciepło i chroń gardło
Może Ci się wydawać, że to zalecenie ma zastosowanie jedynie zimą… ale wcale tak nie jest.
Latem często nadużywamy klimatyzacji. Nie zawsze mamy na to wpływ, klimatyzatory znajdują się nie tylko w mieszkaniach i domach, ale i w biurach oraz budynkach publicznych. W wielu z nich jest tak chłodno, że konieczne jest noszenie sweterka czy marynarki przez całe lato.
Zimne powietrze wysusza gardło. Dlatego właśnie zalecamy noszenie ze sobą apaszki bądź szalika przez cały rok. Zimą nie wychodź bez szalika z domu!
5. Jedz miód
Miód jest powszechnie znany ze swoich potężnych, różnorodnych właściwości leczniczych, które pomogą Ci dbać o gardło w naturalny, domowy sposób.
Działanie miodu opiera się o jego właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Miód zwalcza wirusy, bakterie i inne mikroorganizmy które będą próbowały zaatakować Twój organizm.
Propolis sprawdza się świetnie w walce z infekcjami. Łagodzi podrażnienia i zapalenia strun głosowych. Ponadto, zwalcza suchość gardła.
Możesz jeść łyżeczkę propolisu dziennie, na pusty żołądek. Miodu zaś używaj do słodzenia herbaty!
Dowiedz się więcej: Popraw zdrowie z miodem – 5 domowych mikstur
6. Unikaj wysuszania
Klimatyzacja powoduje, że niektóre miejsca i pomieszczenia są bardzo suche. Szczególnie samoloty słyną z przesuszonego powietrza. Jeśli więc czeka Cię długi lot, spróbuj przez część czasu oddychać przez zwilżoną chusteczkę. Połóż nasączoną wodą chusteczkę na twarzy, przykrywając lekko usta i nos.
Dzięki temu unikniesz wysuszenia gardła i strun głosowych. Takie samo rozwiązanie możesz stosować w samochodzie czy w biurze!
Suche powietrze w pomieszczeniach nie jest jednak wyłącznie cechą zbyt mocno klimatyzowanych pomieszczeń w lecie. Dokładnie tak samo szkodliwe i wysuszające jest ciepłe, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach zimą.
Unikaj również przebywania w pomieszczeniach z niedostateczną wentylacją oraz w miejscach zadymionych. Również zakurzone pomieszczenia wiążą się z podwyższonym ryzykiem infekcji gardła czy stresu mechanicznego. Są pełne pleśni, grzybów i zwykłego kurzu. Wszystkie te elementy szkodzą gardłu.
7. Nie przeciążaj gardła mówieniem
Dbać o gardło możesz także odciążając je. Może wydaje Ci się to mało prawdopodobne, ale w rzeczywistości pozwolenie gardłu na odpoczynek i nieużywanie głosu przez jakiś czas potrafi zdziałać cuda.
Osoby wykonujące zawody, które znacznie obciążają struny głosowe (recepcjoniści, nauczyciele, muzycy, dziennikarze itd.) mogą odczuwać męczącą suchość gardła po długim dniu pracy.
W związku z tym, pamiętaj o tym by, po pierwsze, używać odpowiedniej techniki oddychania podczas mówienia (zwróć uwagę na pracę przepony). Po drugie zaś oszczędzaj głos. Nie mów, jeśli nie jest to konieczne.
8. Nie pal i unikaj dymu papierosowego
Toksyny zawarte w papierosach i w dymie papierosowym nie tylko szkodzą płucom. Wpływają one negatywnie na cały układ oddechowy, a więc również na gardło i znajdujące się w nim struny głosowe.
Nawet jeśli sama nie palisz, nadal powinnaś uważać. Unikaj przebywania w towarzystwie osób, które palą – zwłaszcza w silnie zadymionych pomieszczeniach.
9. Powstrzymaj się przed kaszlem
Kiedy czujesz dyskomfort w gardle, postaraj się powstrzymać odruch kaszlu. Odzwyczaj się również od częstego chrząkania.
Kaszel sprawdza się w sytuacji, w której musimy usunąć zalegającą w gardle wydzielinę, która blokuje drogi oddechowe. Ale jednocześnie odruch ten obciąża struny głosowe i może im zaszkodzić.
Jeśli masz problem z podrażnieniem gardła które sprawia, że często czujesz potrzebę odkaszlnięcia, popij nieco wody albo miej zawsze pod ręką herbatę ziołową z miodem.
Dowiedz się więcej: Herbata miętowa – dlaczego warto ją pić?
10. Porozmawiaj z bliskimi
Dbać o gardło możesz również na poziome emocjonalnym. Uczucie ściśnięcia w gardle towarzyszy często stresowi, strachowi, niepokojowi. Gardło ma silny związek z emocjami, choć na ogół o tym zapominamy.
A więc jeśli coś Cię trapi i czujesz nieustający ucisk w gardle który nie pozwala Ci swobodnie mówić ani oddychać, koniecznie z kimś porozmawiaj. Powiedz na czym polega problem, poszukaj porady i rozwiązania. Poproś o potrzebną pomoc.
Wyraź wprost swoje strachy, frustracje, smutek i obawy w rozmowie z kimś zaufanym. Możesz też udać się na sesję z psychoterapeutą. Zobaczysz że wtedy wszystko – nawet stan Twojego gardła – zmieni się na lepsze.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tanz, R. R. (2017). Sore Throat. In Nelson Pediatric Symptom-Based Diagnosis. https://doi.org/10.1016/B978-0-323-39956-2.00001-7
- Spinks, A., Glasziou, P. P., & Del Mar, C. B. (2013). Antibiotics for sore throat (Review). The Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD000023.pub4
- Pelucchi, C., Grigoryan, L., Galeone, C., Esposito, S., Huovinen, P., Little, P., & Verheij, T. (2012). Guideline for management of acute sore throat. Clinical Microbiology and Infection. https://doi.org/10.1111/j.1469-0691.2012.03766.x