Herbata miętowa – dlaczego warto ją pić?

Mięta należy do wielkiej grupy ziół o leczniczych właściwościach. Podobnie jak tymianek czy rozmaryn roślina ta wyróżnia się wspaniałymi właściwościami regulującymi procesy trawienne organizmu. Co więcej, jest źródłem cennych dla zdrowia witamin i składników mineralnych.
Herbata miętowa – dlaczego warto ją pić?

Ostatnia aktualizacja: 08 marca, 2019

Herbata miętowa słynie ze swych leczniczych właściwości od wieków. Regularne spożywanie naparu z liści mięty znakomicie wspomaga funkcje niektórych organów oraz skutecznie zapobiega występowaniu rozmaitych chorób i dolegliwości, zwłaszcza tych związanych z układem trawiennym.

Mięta to roślina obecnie spotykana niemalże na wszystkich kontynentach. Warto zaznaczyć jednak, że oryginalnie pochodzi ona z rejonów Morza Śródziemnego. Chociaż naukowcy na przestrzeni lat wyszczególnili wiele różnych gatunków tej rośliny, wszystkie z nich należą do jednego rodzaju mentha.

Pomimo wielkiej różnorodności gatunków, herbata miętowa zawsze charakteryzuje się mniej więcej tymi samymi właściwościami. Ponadto aromat tego ziela jest silny, liście zwykle przyjmują zieloną barwę, kwiaty mają bladofioletowy kolor. Wszystkie odmiany mięty rosną na wilgotnych, nierzadko bagnistych łąkach.

Herbata miętowa – co warto o niej wiedzieć?

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji na temat mięty. Ta powszechna roślina często bywa niedoceniana zarówno pod względem kulinarnym, jak i leczniczym. Wiedząc więcej na jej temat, z pewnością już nigdy więcej nie przejdziesz obok niej obojętnie.

Świeże liście mięty
  • Rośnie szybko i gęsto się rozgałęzia. Wysokość rośliny może sięgać pół metra.
  • Kwiaty mięty zazwyczaj przyjmują barwę fioletową lub białą. Pojawiają się one w miarę wzrostu rośliny.
  • Istnieje około 25 podgatunków z rodzaju mentha. Do tej samej rodziny należą również: rozmaryn, tymianek i oregano. Wszystkie są znane jako zioła aromatyczne.
  • Zielone liście mięty są powszechnie stosowane jako baza naparu. Nie wyklucza to jednak innych form ich stosowania. Na rynku dostępne są również olejki w postaci ekstraktu z liści mięty, które można aplikować bezpośrednio na skórę.
  • Mięta jest cennym źródłem witamin A i C, kwasów tłuszczowych omega 3 i wielu różnych substancji mineralnych.
  • Jeśli zdecydujesz się wyhodować roślinkę mięty w domu, starannie ją pielęgnuj – nie lubi ona ani nadmiaru słońca ani wysuszonego podłoża. W zamian za troskę będziesz mogła zbierać świeże, aromatyczne listki o każdej porze roku.
  • Naukowa nazwa tej rośliny leczniczej brzmi mentha – wywodzi się od imienia greckiej nimfy Menthe, kochanki Hadesa, który chcąc uchronić ją przed prześladowaniami Persefony, zamienił ją w zielony krzaczek mięty.

Właściwości liści mięty

Poznaj cudowne właściwości naparu z liści mięty. Jego regularne spożywanie bardzo korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia organizmu oraz pomaga złagodzić rozmaite, codzienne dolegliwości.

Staraj się zawsze mieć pod ręką roślinkę mięty i sięgać po jej zielone listki każdego dnia. Rezultaty takiego nawyku z pewnością okażą się dla ciebie zaskakujące.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Detoks wątroby dzięki naparowi z pietruszki

Herbata miętowa wspomaga pracę układu trawiennego

Tradycyjnie sięgamy po herbatkę z mięty tuż po posiłkach, zwłaszcza tych bardziej obfitych. Powszechnie uważa się bowiem, że zawarte w tej roślinie substancje ułatwiają trawienie oraz łagodzą niekomfortowe uczucie przepełnienia po posiłkach.

Herbata miętowa jest również zalecana w przypadku bólu brzucha, niestrawności i kolce jelitowej. Co więcej, dzięki swym właściwościom przeciwskurczowym i przeciwwymiotnym oraz naturalnej stymulacji produkcji soków żołądkowych liście mięty znakomicie zwalczają również gazy jelitowe oraz nudności.

Ból brzucha

Nie zaleca się jednak spożywania naparów z mięty przez długi okres czasu, gdyż ich nadmiar może prowadzić do podrażnienia ścian żołądka i w konsekwencji do rozwoju stanu zapalnego tego witalnego organu.

Mięta ma kojący wpływ na układ oddechowego

Jedną z substancji aktywnych mięty jest substancja o nazwie mentol, stanowiąca bazowy składnik olejków eterycznych, rozmaitych leków i kosmetyków. Jest on powszechnie stosowany w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, gdyż wzmaga potliwość organizmu oraz pomaga złagodzić stan zapalny błon śluzowych oraz skutecznie wyeliminować z organizmu chorobotwórcze wirusy.

Co więcej, mentol charakteryzuje się naturalnymi właściwościami rozkurczowymi, dzięki czemu pomaga odetkać zatkany nos oraz skutecznie udrożnia górne drogi oddechowe. Jest on więc często stosowany do naturalnego leczenia przeziębienia i grypy. Dzięki właściwościom napotnym pomaga również zwalczyć gorączkę.

Od wieków herbata miętowa służy również jako naturalny lek wspomagający leczenie chorób takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie gardła czy astma. Napar z mięty jest zalecany więc palaczom praz osobom zmagającym się z przewlekłym kaszlem, gdyż zawarte w nim składniki znakomicie łagodzą podrażnienie gardła.

Napar z mięty wspomaga funkcje wątroby i jelit

Herbata miętowa znajduje również zastosowanie w naturalnym leczeniu zaburzeń pracy wątroby.

Zawarte w niej wartościowe składniki stymulują produkcję żółci, dzięki czemu znakomicie zapobiegają powstawaniu kolek oraz wspomagają podstawowe funkcje wątroby, zwłaszcza gdy ta jest przeciążona toksynami i innymi szkodliwymi dla zdrowia substancjami.

Co więcej, napar z mięty pomaga zwalczyć biegunkę, łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego i choroby Leśniowskiego-Crohna. Dodatkowo liście mięty neutralizują gazy jelitowe oraz stymuluje wydalanie zalegających w jelitach niestrawionych resztek pokarmów.

Herbata miętowa poprawia krążenie krwi

Liście mięty zawierają substancje o nazwie eugenol i kwas rozmarynowy, które wykazuje silne działanie antykoagulacyjne. W naturalny sposób pomagają więc one usprawnić krążenie krwi oraz wspomagają leczenie zaburzeń związanych ze słabym krążeniem, między innymi częstego bólu głowy.

Herbatka z mięty doskonale sprawdza się również jako lek łagodzący objawy choroby wysokościowej, gdyż zwiększa ilość dostarczanego do komórek organizmu tlenu. Jednocześnie cenne składniki odżywcze wspomagają usuwanie nagromadzonych w ciele toksyn.

Zewnętrzne stosowanie naparu z mięty

Oprócz powyższych zastosowań doustnych, herbata miętowa może być również używana zewnętrznie. Jest ona niezwykle pomocna przy domowym leczeniu rozmaitych dolegliwości, między innymi nieświeżego oddechu oraz bólów reumatycznych.

Dziewczyna z nieświeżym oddechem

Co więcej, napar z liści mięty znajduje również zastosowanie w kosmetyce – jako naturalny tonik ujędrniający skórę – oraz w kuchni jako niezastąpiona, silnie aromatyczna przyprawa.

Poznaj przepis na leczniczą miętową herbatę

Przygotowanie miętowej herbaty jest dziecinnie proste. Wystarczy zaopatrzyć się w świeżą roślinkę mięty (najlepiej samodzielnie wyhodowaną) i zacząć cieszyć się jej cudownymi, leczniczymi właściwościami.

Składniki
  • 6 listków mięty
  • ½ szklanki wody (125 ml)
Sposób przygotowania
  • Zagotuj pół szklanki wody. Gdy ta zacznie bulgotać dodaj do niej 6 listków mięty, zdejmij z ognia i odstaw do ostudzenia.
  • Spożywaj napar z mięty o temperaturze niewiele wyższej od temperatury naszego ciała.

Mamy nadzieję, że jeszcze dziś sięgniesz po wartościowe dla twojego zdrowia liście mięty. Korzyści płynące z ich spożywania pod postacią naparu są ogromne!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wojcik-Stopczynska, B., Jakubowska, B., & Jadczak, D. (2009). Mikrobiologiczna jakość niektórych surowców ziołowych. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych.
  • Bielawska, K., Malinowska, M., & Cyuńczyk, M. (2014). Wpływ kumaryn na organizm człowieka. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna.
  • Wołosiak, R., Rudny, M., & Skrobek, E. (2007). Charakterystyka aromatu i właściwości przeciwutleniających wybranych naparów używek i ziół. Nauka. Technologia. Jakość.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.