Jak chronić dzieci przed falami upałów: sygnały alarmujące i wskazówki
Kiedy świeci słońce i wydaje się, że obejmuje nas swoim ciepłem, zwykle stanowi powód do szczęścia. Jednak dobrze znamy szkody, które wyrządza na skórze promieniowanie słoneczne. Ten ostatni element ma szczególnie ważne znaczenie, aby chronić dzieci przed falami upałów.
Mimo to nie zawsze mamy wystarczającą ilość informacji i sygnałów alarmujących, które pozwoliłyby nam skutecznie się chronić.
Jak chronić dzieci przed falami upałów?
Pomimo tego, że na początku jesieni słońce i siła jego promieni zaczynają słabnąć, czasami pojawiają się nagłe zmiany temperatury, które zmuszają nas do ponownego włożenia typowo letnich ubrań. To samo dotyczy pierwszych tygodni lata, kiedy zaczynają się na stale upalne dni i utrzymują się bardzo wysokie temperatury.
W każdym przypadku, nawet jeśli nie jesteśmy w gorącym sezonie, musimy zwracać baczną uwagę na słońce, nie zaniedbując przy tym osób starszych i dzieci.
Przyczyny i konsekwencje przegrzania
„Powierzchnia ciała dziecka różni się od ciała dorosłego, a bardzo wysokie temperatury powodują, że ludzie pocą się bardziej niż zwykle. Ten system się wyczerpuje i zaczyna się to, co nazywa się „wyczerpaniem cieplnym”, a następnie przechodzi do udaru cieplnego”
– Pediatra Marisa Sala, z Pediatrycznego Instytutu Badań i Rozwoju Szpitala Dziecięcego Sor María Ludovica w Argentynie –
Jednocześnie argentyńskie Towarzystwo Pediatryczne, stając przed pytaniem, jak chronić dzieci przed falami upałów, wskazało na znaczenie alertów systemu meteorologicznego. Należy zwracać uwagę na ostrzeżenia, które zwykle przewidują ekstremalne sytuacje pogodowe, aby uniknąć uszczerbku na zdrowiu.
Zgodnie z powyższym, to samo Towarzystwo Naukowe proponuje szereg zaleceń dotyczących postępowania w obliczu ewentualnej fali upałów.
Zalecenia, jak chronić dzieci przed falami upałów
- Zadbaj o to, aby dzieci przebywały w chłodnych i dobrze wentylowanych miejscach w sytuacji zagrożenia wysokimi temperaturami.
- Warto ubierać je w luźną, jasną odzież, najlepiej bawełnianą. Jasne ubrania, takie jak białe lub bez wzorów w kolorach pastelowych, mogą być równie ważne, aby zapobiec ukąszeniom owadów, zwłaszcza komarów.
Dodatkowe wskazówki, które należy wziąć pod uwagę:
- Warto regularnie oferować maluchom płyny do picia. Obejmuje to wodę i naturalne soki, generalnie unikając słodkich napojów.
- W przypadku niemowląt karmionych piersią można zwiększyć częstotliwość karmienia.
- Godziny takie, jak między 10:00 a 16:00 to pory, w których odradza się przebywanie na słońcu. Pożądane jest również, aby pamiętać o używaniu czapek lub czapek z daszkiem, a także o stosowaniu kremów przeciwsłonecznych w miejscach wystawionych na promieniowanie, nawet w pochmurne dni.
Przeczytaj także ten przydatny materiał: Jak ekstremalne temperatury wpływają na organizm ludzki?
Blog Jesteś mamą również zwraca uwagę, że: „Udar cieplny może zepsuć zabawę i zmienić się w zagrożenie dla dzieci. Z tego powodu zanim wyjdziesz z domu, aby spędzić czas na świeżym powietrzu konieczne jest podjęcie pewnych środków ostrożności”.
Czym jest, a czym nie jest udar cieplny?
Według tego samego cytowanego źródła, „u dzieci występuje udar cieplny, polegający na zmianie lub destabilizacji regulacji termicznej organizmu”. Jest to zatem reakcja organizmu, która powoduje nadmierną utratę soli mineralnych i wody w wyniku ekstremalnej ekspozycji na słońce lub ciepło.
Taka reakcja może również wystąpić na skutek odwodnienia, co pociąga za sobą samoistnie obniżenie temperatury ciała. Najbardziej narażone na udar cieplny są dzieci i osoby starsze, którym trudniej jest wydalić ciepło z organizmu.
Możesz Cię zainteresować również ten tekst: Jak pokonać falę upałów – kilka podpowiedzi
Wreszcie: jak chronić dzieci przed falami upałów?
Aby odpowiedzieć na pytanie, jak chronić dzieci przed falami upałów, ważne jest, aby zwracać uwagę na szereg znaków ostrzegawczych i porad. Z jednej strony sugeruje się, aby ochłodzić ciało, gdy zajdzie taka potrzeba.
Należy chronić się przed bezpośrednim nasłonecznieniem, a także unikać wszelkiego rodzaju wysiłku fizycznego w najgorętszych godzinach.
Jednocześnie musimy zapewnić odpowiednią opiekę najmniejszym dzieciom i zwracać uwagę na następujące czynniki:
- Utrzymuj odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka. Ponadto, aby zapobiec biegunce i innym chorobom, ważne jest, aby często myć ręce mydłem i wodą zarówno przed, jak i po kontakcie z jedzeniem, a także po zmianie pieluszki.
- Higiena dotycząca żywności ma ogromne znaczenie, ponieważ szybko rozkłada się w wysokich temperaturach. Nie należy jej postawiać poza lodówką, aby uniknąć przerwania łańcucha chłodniczego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sociedad Argentina de Pediatría. Comunidad. Protejamos a los niños durante los días de calor extremo. Disponible en https://bit.ly/2MaPG7G
- Pinacho-Velázquez, J. L. (2014). «Golpe de calor» en los nĩnos. Revista Mexicana de Pediatria.
- Culqui, D. R., Díaz, J., Simón, F., & Linares, C. (2013). análisis del impacto de las olas de calor sobre la mortalidad de laciudad de Madrid durante el período 1990-2009. Revista Espanola de Salud Publica. https://doi.org/10.4321/S1135-57272013000300007