Jabłka - 9 niezwykłych właściwości

Jeżeli masz taką możliwość, staraj się kupować zielone jabłka. Aby uzyskać więcej błonnika, wspomóc trawienie i zwalczyć zatrzymywanie płynów w organizmie, jedz je ze skórką. 
Jabłka - 9 niezwykłych właściwości
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia, 2023

Jabłka to owoce, którymi możemy się cieszyć praktycznie przez cały rok. Oprócz tego, że są pyszne i znajdują wszechstronne użycie w kuchni, są one również bogate w składniki odżywcze. Ponadto doskonale odżywiają całe nasze ciało i korzystnie wpływają na ogólny stan zdrowia.

Swoje niezwykłe właściwości owoce te zawdzięczają bardzo wysokiej zawartości antyoksydantów oraz pektyn, pomocnych w zwalczaniu niszczycielskiego działania wolnych rodników i pobudzających naturalny detoks organizmu.

Co więcej, jabłka dostarczają uczucia sytości na długo. Są więc wysoce polecane osobom pragnącym stracić na wadze i mających problemy z kontrolowaniem apetytu.

Istnieje jeszcze dużo innych powodów, dla których owoc ten jest jednym z najlepszych, po jakie można sięgnąć, aby wzbogacić swoją dietę. W dzisiejszym artykule omówimy dziewięć najważniejszych właściwości jabłek.

1. Jabłka korzystnie wpływają na serce

Jabłka zawierają duże ilości naturalnych środków fitochemicznych, które po zjedzeniu działają jak silne przeciwutleniacze.

Jabłko i stetoskop

Składniki te neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników, które niszczą zdrowe komórki i zwiększają ryzyko zapadnięcia na choroby serca i raka.

Ponadto rozpuszczalny błonnik, jaki zwiera skórka jabłka, redukuje wchłanianie cholesterolu przez jelita i ogólnie korzystnie wpływa na trawienie.

2. Eliminują zatrzymywanie płynów w organizmie

Dzięki wysokiej zawartości potasu jabłka stanowią naturalny diuretyk (środek moczopędny) zwalczający problem zatrzymywania wody w organizmie oraz wiele problemów zdrowotnych z tym związanych.

Osoby cierpiące na stany zapalne bądź wysokie ciśnienie krwi mogą znacznie skorzystać, wyrabiając sobie nawyk jedzenia jednego jabłka dziennie.

Jednakże z racji wysokiej zawartości potasu w jabłkach, przed spożyciem dużej ich ilości, osoby cierpiące na problemy z nerkami, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem.

3. Zwalczają zaparcia i biegunkę

Wysoka zawartość nierozpuszczalnego błonnika w skórce jabłka wspomaga regularne wypróżnianie się, dzięki czemu chroni przed zaparciami.

Jabłka i brzuch - lepsze trawienie

Miąższ jabłka natomiast zawiera rodzaj błonnika znany jako pektyna. Wspomaga ona odpowiednią perystaltykę jelit i ogranicza ilość wody, jaką tracimy na przykład podczas biegunki.

Miąższ ten zawiera też środek fitochemiczny znany jako kwas taninowy, który pomaga zwalczać stany zapalne i działa jak naturalny antybiotyk.

4. Jabłka korzystnie wpływają na zdrowie zębów

Jedząc jabłka, pobudzasz wytwarzanie śliny w ustach. W ten sposób wspomagasz zmniejszanie ilości obecnych tam bakterii wywołujących próchnicę i inne problemy związane z higieną jamy ustnej.

Oczywiście regularne spożywanie jabłek nie zastąpi szczoteczki ani pasty. Jest jednak świetną alternatywą na wyczyszczenie zębów, gdy nie masz pod ręką swoich przyborów higienicznych.

5. Mogą zapobiegać chorobie Alzheimera

Dzięki antyoksydantom zawartym w tych owocach, udowodniono, że picie soku jabłkowego jest skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka rozwinięcia się choroby Alzheimera oraz przedwczesnego starzenia się mózgu.

6. Chronią przed chorobą Parkinsona

Spożywanie produktów bogatych w błonnik, takich jak na przykład jabłka, odgrywa ważną rolę w zapobieganiu chorobie Parkinsona. Jest to zaburzenie degeneratywne, charakteryzujące się zamieraniem komórek nerwowych mózgu odpowiedzialnych za produkcję dopaminy.

Komórki nerwowe mózgu

Naukowcy wierzą, że na rozwój tej osłabiającej organizm choroby może mieć wpływ również obecność wolnych rodników. Zatem spożywanie produktów bogatych w antyoksydanty, takich jak jabłka, może być istotnym czynnikiem w zapobieganiu chorobie.

7. Zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę

Rozpuszczalne białko zawarte w jabłkach redukuje poziom cukru we krwi u pacjentów, którzy są w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Zjadanie już tylko jednego jabłka dziennie może zredukować ryzyko aż o 20%.

8. Jabłka zapobiegają powstawaniu kamieni żółciowych

Kamienie żółciowe powstają na skutek zbyt dużego poziomu cholesterolu we krwi, przez co żółć nie jest w stanie odpowiednio rozłożyć tłuszczy.

Niezużyta żółć zastyga, formując kamienie żółciowe, wywołujące wiele objawów i znacząco pogarszające zdrowie całego organizmu.

Utrzymywanie diety bogatej w błonnik, zarówno ten rozpuszczalny jak i nierozpuszczalny, zapobiega powstawaniu złogów cholesterolu i znacznie obniża ryzyko otyłości.

9. Oczyszczają wątrobę

Spożywając duże ilości niezdrowych, wysokokalorycznych produktów, zwiększasz ryzyko rozwinięcia się wielu chorób i zaburzeń związanych ze złą kondycją wątroby.

Wątroba - jabłka ją oczyszcza

Owszem, Twój organizm posiada zdolność samooczyszczania się. Jeśli jednak stale go przeciążasz, jego naturalny system detoksykujący i odpowiednie oczyszczenie staje się niemal niemożliwe.

Jedząc jabłka bądź pijąc sok jabłkowy każdego dnia, możesz wspomóc naturalne oczyszczanie i utrzymać prawidłową pracę wątroby.

Czy znałeś te niezwykłe właściwości jabłek? Mamy nadzieję, że od dziś zawsze będą już obecne w Twojej diecie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.