Infekcje intymne – poznaj ich typy oraz przyczyny

Infekcje intymne to bardzo powszechne dolegliwości wśród kobiet. Przyczyn ich powstawania jest wiele i nie zawsze są one konsekwencją nieodpowiedniej higieny. Często rozwijają się one również u kobiet ściśle przestrzegających zasad i norm zachowania czystości intymnych okolic ciała.
Infekcje intymne – poznaj ich typy oraz przyczyny
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Infekcje intymne mogą obejmować swym zasięgiem zarówno pochwę, jak i okolice sromu. Poznaj dziś z nami najczęściej występujące ich typy oraz przyczyny ich rozwoju.

Ponieważ infekcje intymne bywają nieprzyjemne oraz w mniejszym bądź większym stopniu obniżają jakość codziennego życia, warto dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej. Zapraszamy do lektury!

Infekcje intymne – najczęstsze przyczyny

Niektóre kobiety są bardziej podatne na występowanie infekcji intymnych okolic ciała od innych. Generalnie trudno określić dokładne przyczyny rozwoju stanu zapalnego w drogach rodnych kobiety.

Często występuje on również u pań, które drobiazgowo dbają o codzienną higienę, nie mają niezdrowych nawyków ani nie podejmują ryzykownych kontaktów seksualnych.

Zdrowie intymne kobiety

Istnieje jednak szereg czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Należą do nich między innymi:

Odbywanie stosunku pochwowego i analnego z użyciem tej samej prezerwatywy

Chociaż fakt odbywania stosunku pochwowego i analnego z użyciem tej samej prezerwatywy niekoniecznie musi zakończyć się rozwojem infekcji pochwy, lekarze przestrzegają przed tego typu praktyką, gdyż rzeczywiście ryzyko w takim przypadku znacząco wzrasta.

Dzieje się tak, ponieważ bakterie zgromadzone w okrężnicy przedostają się podczas kontaktu seksualnego do pochwy. Aby uniknąć ryzyka wystąpienia infekcji intymnej u kobiety, należy zmienić prezerwatywę na nową po zakończeniu penetracji analnej.

Przyjmowanie antybiotyków

Chociaż stwierdzenie to może wydawać się niedorzeczne – przecież celem antybiotyków jest wyeliminowanie czynników wywołujących choroby, w rzeczywistości jednak osłabiają one florę bakteryjną zarówno jelit, jak i pochwy, a co za tym idzie zwiększają podatność na wszelkiego rodzaju infekcje, zwłaszcza grzybiczne.

Garść leków na infekcje intymne

Substancje aktywne antybiotyków nie są w stanie rozróżnić, które bakterie są dobre, a które prowadzą do rozwoju chorób – zabijają więc wszystkie, znacząco osłabiając jednocześnie odporność organizmu.

Zaburzenia hormonalne

Zmiany hormonalne również mogą stać się przyczyną rozwoju infekcji intymnych wywołanych przez grzyby. W takim przypadku są one wynikiem nagłego wzrostu poziomu estrogenów w organizmie.

Kobiety są szczególnie podatne na infekcje intymne w okresie ciąży, podczas stosowania rozmaitych kuracji hormonalnych oraz w okresie menopauzy.

Noszenie ubrań wykonanych z materiałów syntetycznych

Jak wiadomo, namnażanie się grzybów i bakterii ma miejsce głównie w środowiskach ciepłych, wilgotnych i pozbawionych dostępu świeżego powietrza. Staraj się więc tak dobierać ubrania, aby zapobiec tworzeniu się warunków idealnych do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów.

Kobieta w bieliźnie

Zrezygnuj z noszenia niektórych typów odzieży, między innymi:

  • Obcisłych spodni i legginsów z lycry
  • Bielizny wykonanej z syntetycznych materiałów

Pamiętajmy, że syntetyczne materiały sprzyjają wytworzeniu się w okolicach intymnych środowiska idealnego dla rozwoju grzybów i bakterii. Jeśli lubisz obcisłe spodnie, staraj się nie nosić ich dłużej niż przez pięć godzin z rzędu.

Przed zakupem odzieży zapoznaj się z etykietą, która wskazuje dokładny skład włókien. Staraj się wybierać ubrania (zwłaszcza bieliznę) wykonaną przynajmniej w 50% z bawełny.

Podwyższony poziom glukozy we krwi

Nie tylko my, ludzie, uwielbiamy słodycze. Ich wielkimi miłośnikami są również grzyby i bakterie. Stąd też liczne badania naukowe dowiodły powiązania między cukrzycą a częstymi infekcjami grzybicznymi.

Jeśli chcesz uniknąć częstych infekcji intymnych oraz ich nawrotów, ogranicz spożycie cukrów oraz niezdrowych tłuszczów i cukru. W ten sposób nie tylko obniżysz ryzyko wystąpienia zapalenia pochwy, ale także poprawisz ogólny stan zdrowia organizmu oraz zapobiegniesz wielu różnym chorobom.

Jeżeli chorujesz na cukrzycę, regularnie badaj poziom glukozy we krwi oraz staraj utrzymywać go pod kontrolą. W przeciwnym razie ryzyko pojawiania się częstych infekcji narządów rodnych znacząco wzrośnie.

Infekcje intymne – poznaj ich najpopularniejsze typy

Należy zaznaczyć, że nie wszystkie infekcje intymne mają taki sam przebieg. Lekarze rozróżniają ich różne typy, w związku z czym leczenie powinno być odpowiednio dobrane do każdego przypadku. Poniżej zamieszczamy listę najpopularniejszych infekcji intymnych, występujących głównie w okolicach pochwy i sromu.

Grzybica pochwy

Grzybica pochwy to jedna z najczęściej występujących odmian infekcji dróg rodnych kobiety. Dolegliwość ta nie należy do najprzyjemniejszych, gdyż towarzyszą jej zmniejszające codzienny komfort objawy:

  • Gęsta wydzielina z pochwy (upławy)
  • Zaczerwienienie wejścia do pochwy oraz sromu
  • Swędzenie i pieczenie
Grzyby na szkiełku wywołujące infekcje intymne

W większości przypadków leczenie grzybicy pochwy jest szybkie i bezproblemowe. Możesz stosować specjalne czopki lub szeroko dostępne w aptekach maści przeciwgrzybiczne.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Choroba ta najczęściej dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. Nie należy jej ignorować, gdyż nieleczona może zwiększyć ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Objawami tego typu infekcji są między innymi:

  • Upławy o charakterystycznym „rybim” zapachu, wydzielane z pochwy tuż po zakończonym stosunku seksualnym
  • Ból przy oddawaniu moczu
  • Bezbarwna lub biała wydzielina z pochwy
  • Swędzenie i bolesne pieczenie pochwy

Rzęsistkowica

Przyczyną infekcji intymnej o nazwie rzęsistkowica jest pierwotniak – rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis), którym można zarazić się podczas niezabezpieczonego prezerwatywą stosunku seksualnego oraz w wyniku używania wspólnych ręczników i innych przyborów do codziennej higieny ciała.

Rzęsistkowicę należy leczyć antybiotykami. Diagnoza jest stawiana na podstawie analizy wymazu z pochwy. Kuracja lecznicza trwa około tygodnia.

Wśród najczęstszych objawów zakażeniem rzęsistkiem pochwy występują:

  • Obfita wydzielina z pochwy o żółtej i zielonkawej barwie i nieprzyjemnym zapachu stęchlizny.
  • Świąd i podrażnienie okolic intymnych
  • Ból podczas stosunku

Chlamydioza

Ten typ infekcji wywołuje bakteria Chlamydiae trachomatis, którą zakażenie następuje drogą płciową, podczas współżycia bez zabezpieczenia. Bakteria ta atakuje nie tylko okolice narządów płciowych, ale także może stać się przyczyną rozwoju innych chorób, takich jak zapalenie stawów, zapalenie płuc czy zapalenie spojówek.

Swędzenie okolic intymnych

Chlamydioza bardzo często przebiega bez większych dolegliwości. Mogą pojawić się upławy o nieprzyjemnym zapachu i białej barwie.

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych to wysoce zaraźliwa infekcja wywoływana przez wirus herpes simplex typu 2. Zakażenie następuje drogą płciową podczas niezabezpieczonego prezerwatywą stosunku seksualnego. Od czasu zakażenia do momentu uaktywnienia się wirusa i pojawienia się objawów może minąć sporo czasu.

Głównym objawem opryszczki narządów płciowych jest podrażnienie błony śluzowej narządów płciowych, swędzenie, pieczenie oraz pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Po ich pęknięciu pojawiają się bolesne ranki.

Inną przyczyną tego typu infekcji może być wirus brodawczaka ludzkiego, który z kolei objawia się pod postacią brodawek w okolicach narządów płciowych. W każdym z obydwu przypadków należy zgłosić się do lekarza, który przepisze ci doustne lub miejscowe leki przeciwwirusowe.

Zaniedbanie leczenia może stać się przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.