Infekcje hantawirusowe: co musisz wiedzieć
Obecnie przeżywamy pandemię wywołaną przez koronawirusa. W związku z tą sytuacją cały świat stał się czujny i zaczął dokumentować wydarzenia, obawiając się powtórki tej sytuacji. W rezultacie infekcje hantawirusowe stają się coraz bardziej popularnym przedmiotem badań.
Hantawirusy to rodzina wirusów występujących u różnych typów gryzoni na całym świecie. Chociaż infekcje tym wirusem u ludzi są rzadkie, częstość występowania tego typu wirusa wzrasta, a tym samym niepokoi populację.
Wirus ten jest obecny w moczu i kale gryzoni. Tak więc, aby osoba została zarażona, musi wejść w kontakt z tymi zwierzętami i ich odchodami. Ta infekcja może powodować dwa rodzaje zespołów: płucny i nerkowy.
Eksperci zidentyfikowali wyraźniejsze występowanie tych dwóch syndromów w niektórych obszarach planety niż w innych. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o infekcjach hantawirusów.
Gdzie wystąpiły infekcje hantawirusowe?
Jak już wspomnieliśmy, infekcje hantawirusowe są dość rzadkie. Po raz pierwszy wykryto je w Stanach Zjednoczonych w 1993 roku. Zazwyczaj sporadyczne lub odosobnione przypadki występują w jednym kraju.
Dzieje się tak, ponieważ wirus rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakt z odchodami zarażonych gryzoni. Istnieją doniesienia o okazjonalnych epidemiach z przenoszeniem z człowieka na człowieka, na przykład w Patagonii w Argentynie. Rzeczywiście, mogą również rozprzestrzeniać się poprzez wdychanie powietrza zawierającego wirusa.
Istnieją dowody na to, że na obszary, gdzie jest dużo kurzu, sprzyjają przenoszeniu tego wirusa. Jak już wspomnieliśmy, hantawirus jest zwykle różnicowany w zależności od wywoływanego przez niego zespołu klinicznego.
Tak więc hantawirus, który pojawił się w Stanach Zjednoczonych, spowodował zespół płucny. Przypadki miały miejsce w Kanadzie i innych krajach amerykańskich. Z drugiej strony, zespół nerkowy hantawirusa był głównym typem w Europie, Chinach i Korei, chociaż rozprzestrzenił się na inne obszary.
Jakie objawy wywołuje infekcja?
Infekcje hantawirusowe zwykle powodują typowe objawy, takie jak nagła gorączka i ból głowy. Zakażenie następuje zwykle po około 2 tygodniach od kontaktu z wirusem.
Często występują również biegunka, wymioty i uogólniony ból mięśni. Objawy najczęściej utrzymują się przez 4 do 5 dni, chociaż udokumentowano przypadki, w których objawy utrzymywały się do 15 dni.
Oprócz tych objawów infekcje hantawirusowe mogą powodować zespół płucny lub zespół nerkowy. W przypadku osób, u których rozwinie się zespół płucny, objawy są podobne do zakażenia koronawirusem.
To znaczy, występuje kaszel i duszność. To poważny stan, który w około połowie przypadków kończy się śmiercią. Dzieje się tak, ponieważ wokół płuc gromadzi się płyn, co poważnie wpływa na pojemność płuc.
Może cię zainteresować: Wirusy – dlaczego stają się coraz silniejsze?
Zespół nerkowy
Wśród osób, u których rozwinął się zespół nerkowy wywołany hantawirusem, również występują różne poziomy nasilenia. Niektórzy ludzie zwykle mają łagodną i prawie bezobjawową infekcję.
Zdarzają się jednak przypadki, w których objawy nasilają się. Dzieje się tak, że dochodzi do spadku ciśnienia krwi iw rezultacie rozwija się niewydolność nerek. W takich przypadkach często występuje krew w moczu.
Możesz być zainteresowany: Wirus Zika u psów – opieka i postępowanie
Jak diagnozuje się i leczy infekcje hantawirusowe?
Aby zdiagnozować te infekcje, bardzo ważne jest dokładne poznanie historii medycznej pacjenta. Lekarz powinien wiedzieć, czy pacjent przebywał w obszarze, w którym było dużo gryzoni lub miał kontakt z odchodami gryzoni.
Co więcej, lekarze zwykle wykonują badanie krwi, aby sprawdzić obecność wirusa, a także sprawdzić, czy nie ma zajęcia nerek lub płuc. Leczenie będzie zależeć od objawów.
Ogólnie rzecz biorąc, zespół płucny wymaga zwykle wentylacji tlenowej i mechanicznej. W przypadku zespołu nerkowego czasami konieczna jest dializa. Jednak wszystko zależy od ciężkości infekcji i decyzji medycznych podejmowanych indywidualnie dla każdego przypadku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gegúndez, M. I., & Lledó, L. (2005). Infection due to Hantavirus and other rodent-borne viruses. Enfermedades Infecciosas y Microbiologia Clinica, 23(8), 492–500. https://doi.org/10.1157/13078828
- Infecciones por Hantavirus (síndrome pulmonar por Hantavirus). (n.d.). Retrieved April 9, 2020, from https://www.health.ny.gov/es/diseases/communicable/hantavirus/fact_sheet.htm
- Infección por hantavirus – Infecciones – Manual Merck versión para el público general. (n.d.). Retrieved April 9, 2020, from https://www.merckmanuals.com/es-pr/hogar/infecciones/arbovirus,-arenavirus-y-filovirus/infección-por-hantavirus