Implant ślimakowy: co warto wiedzieć
Niedosłuch czy utrata słuchu to problem, który nie wybiera. Obniża jakość życia, utrudnia socjalizację i naukę, powoduje pogorszenie nastroju i depresję. Zaradzić temu może implant ślimakowy, którego międzynarodowy dzień obchodzi się 25 lutego.
By rozwiać wątpliwości na temat tego dnia i zakładania implantu, wyjaśnimy, czym on jest i w jaki sposób poprawia jakość życia osób niedosłyszących.
Czym jest implant ślimakowy?
Implant ślimakowy to proteza lub urządzenie częściowo przywracające zdolność słyszenia. Jak to możliwe? Dzięki transformacji sygnałów akustycznych w elektryczne przekazywane bezpośrednio do nerwu przedsionkowo-ślimakowego.
Proteza składa się z dwóch części:
- Wewnętrznej: receptora lub stymulatora.
- Zewnętrznej: mikrofonu, procesora i transmiter.
Część wewnętrzna umiejscawiana jest wewnątrz czaszki, a zewnętrzna za małżowiną uszną.
Podczas działania mikrofon wychwytuje dźwięki i wysyła je do procesora, który je odczytuje i interpretuje. Następnie informacja dociera do transmitera, a potem do receptora. W receptorze zamyka się cykl emisji sygnałów elektrycznych stymulujących nerw słuchowy.
Dane historyczne
Powodem, dla którego 25 lutego ustanowiono międzynarodowym dniem implantu ślimakowego jest powiązanie tego dnia z rokiem 1957 i lekarzami Charlesem Eyries i André Djourno. Jednak obchody tego dnia znane są nam od roku 2009.
Wszystko zaczęło się we Francji, gdzie pracując nad poprawą słuchu i pacjentów zastosowano miedziany drucik u osoby ze zdiagnozowaną głuchotą. W rezultacie osoba ta była w stanie odczytać sekwencje mowy.
Na tej podstawie lata później stworzono implant. Do jego powstania przyczynił się W. House, który wprowadził złotą elektrodę do ślimaka. G.M. Clark z Australii z kolei większe zaufanie pokładał w implancie zaprojektowanym przez Roda Soundersa z 1978 roku.
Kto potrzebuje implantu ślimakowego?
Dzięki międzynarodowym działaniom udało się naświetlić potrzebę stosowania implantu ślimakowego u osób, które niedosłyszą.
Implantu potrzebują następujące grupy osób:
- Osoby niesłyszące lub mocno niedosłyszące: o ile nie pomagają im aparaty słuchowe. Osoby, które mogą stosować aparaty nie potrzebują implantów.
- Ludzie, którzy nie są w stanie rozumieć mowy: w przypadku dużych trudności z rozumieniem mowy i problemów z komunikacją.
- Osoby starsze cierpiące z powodu niedosłuchu: w przypadkach, gdy niedosłuch jest na tyle poważny, że zdolności komunikacyjne zostają upośledzone.
- Osoby z ciężkim obustronnym niedosłuchem czuciowo-nerwowym: chodzi o utratę słuchu wskutek poważnego uszkodzenia nerwu słuchowego.
Ustalanie, kto potrzebuje implantu opiera się na badaniach. Konieczne jest wykonanie następujących:
- Audiometria.
- Tomografia.
- Badanie psychologiczne.
- Rezonans magnetyczny.
W jaki sposób implant ślimakowy ułatwia życie?
Międzynarodowy dzień implantu ślimakowego ma za zadanie poszerzać świadomość i docierać do osób niedosłyszących, by poprawiać jakość ich życia. Poniżej tłumaczymy, w jaki sposób implant wspiera rozwój osób dotkniętych niedosłuchem.
Ułatwiona nauka
Niedosłuch utrudnia rozumienie świata i naukę. Implant ślimakowy ułatwia internalizację wiedzy i języka.
Chociaż postęp może być powolny w przypadku osób, które nie słyszały wcześniej, zmiany są wyraźne.
Wykonywanie telefonów
Możliwości komunikacyjne rozciągają się na prowadzenie rozmów telefonicznych, gdyż u niektórych pacjentów udaje się osiągnąć stan, w którym rozumieją mowę bez patrzenia na usta mówiącego.
Czytaj teraz: Telefon – 10 wskazówek, aby się od niego uwolnić
Słuchanie muzyki i głosów
Doświadczenie słuchania muzyki i cieszenia się głosami uważane jest za całkowicie normalne. Opcji rozrywki służącej kanalizowaniu stresu i zdrowiu emocjonalnemu jest coraz więcej.
Poprawa mowy
W skrajnych przypadkach implant ślimakowy nie jest w stanie przywrócić pacjentowi pełni słuchu. Jednak umożliwia lepsze kontrolowanie mowy i ułatwia komunikację z otoczeniem.
Większe zaufanie
Strach przed nieskutecznym lub niespójnym komunikowaniem staje się mniej dotkliwy. Rośnie więc zaufanie, co wpływa pozytywnie na zachowanie i szczęście oraz skutkuje większą sprawczością.
Powrót do samodzielności
Zgodnie z tym, co publikuje Narodowa Biblioteka Medyczna USA, implant ślimakowy pozwala dorosłym na usamodzielnienie się. Innymi słowy, przywraca im pewność przy wykonywaniu codziennych czynności oraz w interakcjach społecznych, pozwala na jasne wyrażanie się i planowanie przyszłości.
Czytaj teraz: Niedosłuch: rodzaje, objawy i leczenie
Międzynarodowy dzień implantu ślimakowego: medycyna i technologia
Międzynarodowy dzień implantu ślimakowego przypomina zatem o tym, że medycyna i technologia są w stanie poprawiać jakość życia osób niepełnosprawnych.
Osoby, które chciałyby mieć implant powinny najpierw przyjrzeć się przebiegowi zabiegu chirurgicznego krok po kroku, ocenić potencjalnego ryzyko i poznać szczegóły rehabilitacji. Słuch to bowiem podstawa komunikacji!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- De Souza S, Dupas G y Chiari B. Efectos de la implantación coclear en la edad adulta. la Biblioteca Nacional de Medicina de los Estados Unidos. 2018. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30517268/
- Domínguez A, Alegría J y Pérez I. La lectura en los alumnos sordos: aportación del implante coclear. 2011. Disponible en: https://doi.org/10.1174/021037012802238993
- M.Manrique M, Ramos A, Morera C, Cenjor C, Lavilla M, Boleas M y Cervera F. Evaluación del implante coclear como técnica de tratamiento de la hipoacusia profunda en pacientes pre y post locutivos. 2006. Disponible en: https://doi.org/10.1016/S0001-6519(06)78657-5
- Oliveira J. Implante Coclear. Facultad de Medicina de Ribeirão Preto. 2006. Disponible en: https://doi.org/10.11606/issn.2176-7262.v38i3/4p262-272
- Lima A, Bevilacqua M y Alves O. Implante coclear: audición y lenguaje en niños con discapacidad auditiva prelingüística. 2007. Disponible en: http://dx.doi.org/10.1590/S0104-56872007000300008