Imbir - jak wpływa na zdrowie kobiet?
Imbir to rodzaj byliny o niezwykłych właściwościach. Używa się go w tradycji wielu kultur ze względu na jego lecznicze właściwości. Wiele z tych właściwości bardzo korzystnie wpływa na dobre samopoczucie, zwłaszcza u kobiet.
Imbir rozgrzewa zimne stopy, zwiększa libido w okresie menopauzy, zapobiega nudnościom w czasie ciąży, przyspiesza przemianę materii itp.
W tym artykule opiszemy, w jaki sposób imbir oddziałuje na kobiety, a także zaproponujemy kilka przepisów, a także kilka innych, oryginalnych sposobów, by go wykorzystać w kuchni.
Imbir
Imbir lekarski (Zingiber officinale Roscoe), od wieków używany na Dalekim Wschodzie, ma specyficzny smak. Jest słodkawy, rześki i bardzo ostry. Wykorzystuje się tylko jego kłącza, bo to właśnie one wykazują cały szereg właściwości, o których tutaj mówimy.
Przeczytaj również: Napój imbirowy – wypróbuj przepis na zdrowie
Imbir a zdrowie kobiety
Imbir jako regularny składnik diety może przynieść wiele korzyści.
- To naturalny środek przeciwzapalny i przeciwbólowy. Imbir zaleca się do naturalnego leczenia bolesnych stanów zapalnych lub chorób, takich jak zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, fibromialgia lub różnego typu osłabienie organizmu.
- Wspomaga trawienie: Pomaga w leczeniu zaburzeń trawienia, wzdęć, zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzodów żołądka, biegunki itp. Działa również jako osłona żołądka po spożyciu alkoholu lub w czasie przyjmowania leków.
- Leczy infekcje gardła: Pomaga w leczeniu zakażeń i stanów zapalnych gardła. Przyspiesza też regenerację utraconego głosu u zawodowych wokalistów.
- Przeciwdziała nudnościom i wymiotom. Jest to szczególnie przydatne w pierwszym trymestrze ciąży, a dodatkowo nie powoduje to żadnych efektów ubocznych dla płodu i matki. Jest to również doskonałe uzupełnienie w trakcie chemioterapii w leczeniu raka. Pomaga też uniknąć skutków choroby morskiej.
- Dostarcza sporo energii: Imbir ma wysoką wartość energetyczną, co można odczuć zarówno po spożyciu go, jak i po zastosowaniu zewnętrznym. Szczególnie warto podawać go przemarzniętym ludziom, podczas zimnych pór roku. W gorące dni pamiętaj, że imbir zwiększa pocenie.
- Przyspiesza przemianę materii: Pomimo wysokiej kaloryczności, zwiększa również metabolizm, co jest bardzo przydatne, jeśli chcesz schudnąć.
- Zwiększa libido: Imbir to naturalny afrodyzjak. Nasza propozycja: jedna łyżka miodu z imbirem i cynamonem dziennie.
- Zapobiega chorobom układu krążenia oraz poprawia krążenie. Jeśli jednak przyjmujesz już jakieś leki na tego typu schorzenia, imbir może zakłócać ich działanie. W takich sytuacjach zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Kilka pomysłów na imbir w diecie
Imbir można jeść na wiele rozmaitych sposobów. Oto kilka z nich!
- Surowy korzeń (kłącza): możesz je zetrzeć na tarce w wykorzystać do dań, wypieków czy naparów.
- Postać proszku: Jeśli zamierasz przyjmować imbir w celach leczniczych, najlepiej będzie spożywać go właśnie w postaci proszku, aby być w stanie kontrolować dawkę. Odradzamy jedzenia więcej niż 2 gramów imbiru dziennie, a w przypadku jakichkolwiek problemów zawsze konsultuj się ze specjalistą.
- Imbir kandyzowany: Łatwo można go znaleźć w sklepach z ziołami, zdrową żywnością, a czasem nawet w sklepach ze słodyczami. Pamiętaj jednak, że w tej postać ma wysoką zawartość cukru.
- Kompot: Gorący kompot z imbiru to doskonały pomysł dla ludzi źle znoszących chłód.
- Świeży sok: Świeży sok imbirowy, w niezbyt dużych ilościach, pozwala nadać oryginalny, leczniczy smak i właściwości innym sokom, np. jabłkowym, ananasowym, marchewkowym itp.
- Olejek eteryczny: Jeśli zdobędziesz imbirowy olejek eteryczny, możesz go używać na przykład do masażu, czy do ogrzania zimnych stóp. Możesz go połączyć ze swoim zwykłym kremem nawilżającym i wykorzystać masażu stóp. Wystarczy kilka chwil, by odczuć, jak duże ilości ciepła jest w stanie wydzielać.
Przeczytaj również: Woda imbirowa na czczo – jakie dobrodziejstwa przyniesie Twojemu ciału?
Oryginalne przepisy
Imbir możesz dodawać w każdej z wyżej opisanych postaci do jakichkolwiek przepisów. Dzięki temu dodasz soczysty i orzeźwiający efekt wypiekom, słodyczom, ciastkom czy własnoręcznie upieczonemu chlebowi.
Możesz go również gotować z mlekiem lub sokiem z warzyw, wraz z cynamonem, anyżem i kurkumą. W ten sposób otrzymasz pyszny, idealnie przyprawiony napój rozgrzewający.
W kuchni japońskiej marynowany imbir to nieodłączny element, który musi pojawić się na talerzyku z sushi. Może zwróciłaś uwagę na jego wygląd – podawany jest jako pomarańczowa tasiemka o wyjątkowym smaku. Japończycy używają go pomiędzy kolejnymi kawałkami surowej ryby, aby oczyścić podniebienie po zjedzeniu jednego kawałka, tak by nie zaburzać smaku kolejnego.
Natomiast kandyzowanego imbiru można użyć do oryginalnej dekoracji słodkich i słonych dań. Możesz też wrzucić go do gorącej czekolady i ostudzić w lodówce – w taki sposób otrzymasz pyszną czekoladę z pikantną niespodzianką w środku.