Hydrochinon: do czego służy i jak go stosować
Hydrochinon to związek chemiczny często stosowany w kuracjach rozjaśniających. Przede wszystkim pomaga rozjaśnić ciemne plamy na skórze.
W użyciu pozostają produkty, w których hydrochinon ma różne stężenie. Ogólna zasada jest taka, że im wyższe stężenie tego związku chemicznego, tym silniejsze działanie odbarwiające.
W jaki sposób działa hydrochinon?
Narodowa Biblioteka Medyczna Stanów Zjednoczonych dostarcza materiałów, które wyjaśniają, że substancją odpowiedzialną za pigmentację skóry, a także włosów i tęczówki oka jest tak zwana melanina.
Hydrochinon działa poprzez blokowanie produkcji melaniny w skórze. Ponadto nasila degradację komórek przechowujących melaninę. Hamując tyrozynazę, enzym przekształcający tyrozynę w melaninę, blokuje produkcję melaniny.
Ponadto zmienia się struktura melanosomów, a zwiększa ich degradacja lub zmniejsza ich produkcja. Efektem zabiegu z wykorzystaniem hydrochinonu jest gładsza, bardziej wyrównana skóra.
Do czego służy hydrochinon?
Hydrochinon leczy przebarwienia skóry, takie jak ostuda lub plamy soczewicowate. Plamy soczewicowate są dość powszechnym rodzajem plam, które pojawiają się w wyniku chronicznej ekspozycji na słońce, zwykle po okresie letnim.
Istnieją różne alternatywy i metody leczenia w zależności od rodzaju plam na skórze. Hydrochinon jest jednym ze sposobów leczenia i jest bardzo powszechny, o czym można przeczytać we wspomnianej wcześniej encyklopedii medycznej. Jednak zawsze należy skonsultować się ze specjalistą w celu wybrania metody leczenia najodpowiedniejszej do przypadku pacjenta.
Plamy na skórze mogą powstawać z różnych przyczyn, ale najczęstszą jest ekspozycja na słońce. Chociaż promieniowanie słoneczne jest decydującym czynnikiem, nie jest jedynym. Inne czynniki, które mogą powodować powstawanie plam na skórze, to:
- Fototyp skóry: plamy są bardziej powszechne w jasnej karnacji, fototypach I lub II.
- Leki: Niektóre leki, takie jak środki antykoncepcyjne, są wrażliwe na światło i mogą powodować plamy słoneczne, jeśli po ich zażyciu nie będziemy chronić się przed światłem słonecznym.
- Ciąża
- Zażywanie tytoniu
- Genetyka i wiek
- Wcześniejsze zmiany skórne
Jak stosować hydrochinon?
W artykule Hydroquinone Skin Bleaching Cream na WebMD zauważono, że można użyć tego związku na dowolnej części ciała, którą potrzeba rozjaśnić. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w okolicach oczu i błon śluzowych.
Ponadto hydrochinon tylko przeszkadza w tworzeniu nowej melaniny. Dlatego nie od razu rozjaśnia skórę. W rzeczywistości może minąć kilka tygodni, zanim pojawią się efekty jego stosowania.
Dodatkowo efekty są tylko tymczasowe. Dzieje się tak, ponieważ produkcja melaniny rozpoczyna się ponownie po zakończeniu leczenia. Depigmentacja może utrzymywać się od 2 do 6 miesięcy po zakończeniu leczenia.
Możliwe efekty uboczne
Według WebMD niektóre najczęstsze komplikacje stosowania hydrochinonu to:
- Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia
- Zaczerwienienie skóry
- Alergia na składnik
- Odczucie pieczenia
Jednak u niektórych osób mogą również wystąpić inne reakcje, takie jak pęcherze, obrzęk skóry lub języka, duszność i ból w klatce piersiowej. Hydrochinon jest również światłoczuły, co oznacza, że wystawienie na działanie promieni słonecznych może powodować inne wypryski i jeszcze bardziej pogorszyć wygląd skóry.
Inne skutki uboczne są związane ze zbyt długim pozostawianiem kremu na skórze. Na przykład obejmuje to utratę elastyczności skóry lub odbarwienie paznokci.
Co więcej, długotrwałe stosowanie hydrochinonu może prowadzić do nadmiaru pigmentu, znanego jako ochronoza. Te ciemnoniebieskie plamy, są niemal nieodwracalne i bardzo trudne do usunięcia.
Istnieje również ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Aby bezpiecznie dowiedzieć się, czy jesteś uczulony na hydrochinon, nałóż odrobinę na niewielki obszar skóry. Chociaż lekkie zaczerwienienie jest uważane za normalne, jeśli zauważysz reakcję alergiczną, należy zrezygnować z jego stosowania.
Przeczytaj także: Choroby skóry – jak skutecznie im zapobiegać?
Stosowanie pod kontrolą lekarza
Aby uzyskać pozytywne rezultaty, najlepiej używać hydrochinonu regularnie. Ponadto warto połączyć go z odpowiednim fotoprotektorem.
W ten sposób uzyskasz lepsze wyniki i będą one trwać dłużej. Wreszcie, nie zapomnij skonsultować się z dermatologiem, by sprawdzić, czy hydrochinon jest najlepszą metodą dla leczenia Twojego przypadku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Gonchoroski, D. D., & Correa, G. M. (2005). Tratamento de hipercromia pós-inflamatória com diferentes formulações clareadoras. Infarma.
-
de Moraes Souza, D. C., Ludtke, C., de Moraes Souza, E. R., Rocha, N. W., Weber, M. B., Manzoni, A. P. D., & Lorenzini, F. K. (2013). Compara????o entre ??cido tioglic??lico 2.5%, hidroquinona 2%, haloxyl 2% e peeling de ??cido glic??lico 10% no tratamento da hiperpigmenta????o periorbital. Surgical and Cosmetic Dermatology.
-
Charlín, R., & Valenzuela, K. (2018). Manejo despigmentante de vitiligo generalizado con monobenzil eter de hidroquinona. Revista Chilena de Dermatología. https://doi.org/10.31879/rcderm.v32i4.129
- MedlinePlus. Melamina. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/002256.htm
- MedlinePlus. Manchas cutáneas. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/001141.htm
- WebMD. Hydroquinone Skin Bleaching Cream. https://www.webmd.com/drugs/2/drug-87530/hydroquinone-skin-bleaching-topical/details
- Revista Bionatura. Ocronosis exógena secundario al uso de hidroquinona. A propósito de un caso. http://revistabionatura.com/files/2019_i5tglpb8.04.01.10.pdf