Hiszpańscy naukowcy odkryli komórki, które powodują nawroty raka okrężnicy
Hiszpańscy naukowcy opublikowali swoje ostatnie odkrycie dotyczące komórek raka okrężnicy w czasopiśmie Nature. Na podstawie ich wyników możliwe jest zidentyfikowanie części pierwotnych guzów, które mogą generować przerzuty lub nawroty raka okrężnicy.
Zespół kierowany przez Eduarda Batlle z IRB Barcelona od pewnego czasu bada kwestie związane z rakiem, przerzutami i immunoterapią. Takie podejście do przerażającego mechanizmu rozprzestrzeniania się raka daje nadzieję na przeżycie pacjentów.
Warto pamiętać, że rak jelita grubego jest ogólnoświatowym problemem zdrowia publicznego. Szacuje się, że każdego roku w Hiszpanii diagnozuje się tę chorobę u ponad 40 000 pacjentów i jest to drugi najbardziej śmiercionośny nowotwór na świecie.
Dlaczego nawroty raka okrężnicy są tak groźne?
Kiedy u pacjenta zostaje zdiagnozowany rak jelita grubego, rozpoczyna się etap planowania leczenia. W zależności od stanu pacjenta zostanie podjęta decyzja, czy zastosować samą operację, operację z radioterapią, operację z radioterapią i chemioterapią, czy też leki biologiczne lub immunomodulujące.
W przypadku, gdy możliwe jest skuteczne usunięcie guza pierwotnego za pomocą operacji, istnieje obawa nawrotów. Szacuje się, że 35% pacjentów doświadcza przerzutów wiele lat później, nawet jeśli uważano, że pierwotny guz był ograniczony i podzielony na sektory.
Jest więc jasne, że nawroty raka okrężnicy to prawdziwa powód do strachu dla pacjentów, którzy przeszli już operację, a także do niepokoju dla zespołów medycznych. Jak można zapobiegać tym przerzutom? Czy można coś zrobić, aby poprawić przeżywalność?
W obliczu tych pytań hiszpańscy naukowcy z IRB Barcelona postanowili wykryć komórki, które mogą odpowiadać za nawroty. Innymi słowy, postulowali istnienie złośliwych komórek, które, zdolne do ukrywania się w jakiś sposób, mogą powodować nawroty.
Około pięć lat temu postanowiliśmy zbadać ten etap procesu, o którym jest bardzo mało informacji.
Odkrycie hiszpańskich naukowców a nawroty raka okrężnicy
Opublikowany w listopadzie 2022 r. artykuł w czasopiśmie Nature, który opowiada o badaniach hiszpańskich naukowców, nosi tytuł Nawrót przerzutowy w raku jelita grubego wynika z resztkowych komórek EMP1+. Artykuł rozpoczyna się niepokojącym stwierdzeniem, o którym mówiliśmy: nawet u 40% pacjentów z operowanym rakiem jelita grubego rozwiną się przerzuty.
Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy odkryli, że rak ten składa się z różnych typów komórek. Niektóre przyczyniają się do wzrostu guza pierwotnego, podczas gdy inne pełnią różne funkcje. Wśród tych ostatnich jest grupa, która nie robi nic, aby zwiększyć rozmiar guza.
Dlaczego więc tam są? Nie jest to jasne, chociaż wiadomo, że mają one zdolność oddzielania się od pierwotnego guza, a następnie pojawiają się jako przerzuty, nawet lata po operacji raka okrężnicy. Ta grupa komórek nazywana jest komórkami wysokiego nawrotu lub HRC.
Po odłączeniu od guza pierwotnego HRC krążą we krwi i mają tendencję do osadzania się w wątrobie. Tam pozostają w stanie quasi-uśpienia. Lekarze usuwają pierwotny guz w okrężnicy, a po latach te HRC zaczynają się namnażać i dawać przerzuty. W ten sposób pojawiają się nawroty raka okrężnicy.
Dowiedz się więcej: Objawy raka jelita grubego u kobiet
Eksperyment z myszami
Hiszpańscy naukowcy, którzy odkryli komórki nawrotowe raka okrężnicy, przeprowadzili eksperymenty na myszach. Wykorzystując techniki laboratoryjne, byli w stanie zablokować HRC u zwierząt, u których wywołano raka.
Następnie usunęli guz pierwotny z myszy i przeanalizowali obecność lub brak przerzutów. Wyniki były przekonujące. Operowane zwierzęta nie miały przerzutów podczas obserwacji.
Innymi słowy, blokując lub eliminując komórki o dużym prawdopodobieństwie nawrotu, operacja kończy się sukcesem i myszy nie mają nawrotu. To nie tylko dowodzi istnienia HRC, ale także otwiera drzwi do obiecujących terapii w przyszłości, aby zmniejszyć ryzyko przerzutów u ludzi.
Może Cię zainteresować: Nowa terapia leczy raka u 13-letniej dziewczynki
Dlaczego te komórki są tak interesujące?
Wydaje się, że przyszłość leczenia raka leży w immunoterapii. Prowadzą do niej dwie główne drogi:
- Poprzez przepisywanie substancji blokujących mechanizmy komórek nowotworowych.
- Poprzez leki, które wzmacniają naturalne działanie komórek obronnych organizmu, dzięki czemu są one w stanie skutecznie zaatakować nowotwór.
Hiszpańscy naukowcy odkryli, że możemy poprawić leczenie za pomocą odpowiednich leków. Gdybyśmy mieli immunoterapię blokującą HRC, nawroty raka okrężnicy byłyby minimalne lub nie występowałyby wcale.
W związku z tym w innych krajach prowadzi się kilka badań w celu zatwierdzenia leków immunomodulujących. Oczekuje się, że odkrycia dotyczące leków będą łączyć się z odkryciem HRC.
Fakt, że ta populacja komórek o dużym prawdopodobieństwie nawrotu może być wrażliwa na immunoterapię, sugeruje, że wyniki uzyskane w badaniu będą miały ogromny wpływ na praktykę kliniczną w bardzo krótkim czasie.
Mamy już konkretną wskazówkę na temat komórek, które powodują nawroty raka okrężnicy i innych nowotworów. Jesteśmy bliżej zrozumienia części mechanizmu odpowiedzialnego za przerzuty tego nowotworu.
Być może stoimy w obliczu zmiany paradygmatu w protokołach leczenia tej choroby. Niewykluczone, że za kilka lat będą dostępne leki, które można podawać przed operacją, co poprawi rokowania. Innymi słowy, byłoby to leczenie zapobiegające nawrotom, do 5 lat przed ich wystąpieniem. To rzeczywiście zachęcające wieści.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Böckelman, Camilla, et al. “Risk of recurrence in patients with colon cancer stage II and III: a systematic review and meta-analysis of recent literature.” Acta oncologica 54.1 (2015): 5-16.
- Cañellas-Socias, A., Cortina, C., Hernando-Momblona, X. et al. Metastatic recurrence in colorectal cancer arises from residual EMP1+ cells. Nature (2022). https://doi.org/10.1038/s41586-022-05402-9
- Ganesh, Karuna, et al. “Immunotherapy in colorectal cancer: rationale, challenges and potential.” Nature reviews Gastroenterology & hepatology 16.6 (2019): 361-375.
- Messersmith, Wells A. “NCCN guidelines updates: management of metastatic colorectal cancer.” Journal of the National Comprehensive Cancer Network 17.5.5 (2019): 599-601.
- Vasquez, Liliana, et al. “Inmunoterapia en cáncer: de los inicios al premio Nobel.” Revista Peruana de Medicina Experimental y Salud Pública 37 (2020): 115-121.