Histerektomia - co to jest i jakie są jej rodzaje?

Istnieją różne rodzaje histerektomii w zależności od potrzeb i pacjenta, któremu należy ją wykonać. Chirurdzy lub ginekolodzy określają odpowiednią metodę dla każdej kobiety, która tego wymaga.
Histerektomia - co to jest i jakie są jej rodzaje?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Chirurdzy, którzy muszą wykonać usunięcie macicy u kobiety, które określane jako histerektomia, mają do wyboru różne rodzaje tego zabiegu. Wyboru tego dokonuje się na podstawie obrazu klinicznego pacjentki i stanu zdrowia w momencie wykonywania operacji.

Bardzo ważne, aby kobieta uczestniczyła w podejmowaniu decyzji o tym, jakiego rodzaju histerektomia ma zostać wykonana. Musimy bowiem zrozumieć, że konsekwencje różnią się między sobą w zależności od sposobu wykonania zabiegu.

Wykonanie histerektomii to trudna decyzja. Chociaż istnieją dokładne wskazania i, ogólnie rzecz biorąc, w przypadku niektórych patologii nie ma innego wyjścia, ta opcja nigdy nie należy do przyjemnych.

Histerektomia, jak sama nazwa wskazuje, polega na usunięciu macicy z ciała kobiety. Po operacji, niezależnie od jej rodzaju, kobieta całkowicie traci zdolność reprodukcyjną. Oznacza to, że w przyszłości nie będzie mogła zajść w ciążę, ani rodzić dzieci.

Z tego samego powodu w ustawodawstwie większości krajów świata wyraźnie ustalono, że kobiety muszą wyrazić świadomą zgodę na operację – w zwięzły i niezaprzeczalny sposób. Żaden lekarz nie może wykonać histerektomii bez podpisania zgody przez pacjenta.

Kiedy jest wskazana histerektomia

Jak powiedzieliśmy wcześniej, histerektomia to w wielu przypadkach jedyne i nieuniknione rozwiązanie. Niestety niektórych schorzeń nie można rozwiązać w żaden inny sposób niż usunięcie macicy.

Zanim dokonamy krótkiego przeglądu różnych rodzajów histerektomii, najpierw opowiemy ci, jakie są najczęstsze wskazania do tej operacji.

Rak macicy

Rak macicy to choroba, która najczęściej prowadzi do histerektomii. Chociaż istnieją opcje chemioterapii i radioterapii, często konieczne może być usunięcie narządów.

To prawda, ze obecnie osiągnięto już mocno zaawansowany poziom leczenia tej odmiany raka. Jednak, jeśli choroba mocno się posunęła, jeśli wykryto ją na zaawansowanym etapie lub zastosowane środki terapeutyczne zawiodą, nie ma innego sposobu niż usunięcie macicy.

Wypadanie macicy

Podczas wypadania macica opada ze swojej normalnej pozycji, powodując dokuczliwe objawy i dyskomfort u kobiet. Jeśli wypadanie nie jest tak poważne, można je rozwiązać za pomocą innych procedur chirurgicznych. Ale jeśli mamy do czynienia z ciężkim wypadnięciem, któremu towarzyszy pogorszenie jakości życia, wówczas histerektomia staje się jedyną opcją.

Na sali operacyjnej
W wielu przypadkach histerektomia jest nieunikniona. Można ją zasugerować w przypadku raka macicy, endometriozy, wypadania macicy i mięśniaka gładkiego.

Mięśniak gładki

Mięśniaki macicy faktycznie oznaczają guzy mięśni i tkanki włóknistej, które rozwijają się w ścianie macicy. Powodują deformację narządu, a czasem ciężkie krwawienie i ból. Histerektomia nie jest najbardziej wskazaną terapią w tych przypadkach, ale może się okazać konieczna.

Endometrioza

W tej patologii tkanka endometrium rośnie poza macicą, która jest naturalnym obszarem rozwoju tego typu komórek. Objawy mogą znacznie się różnić w zależności od pacjentki, istnieją również różne możliwości leczenia.

Ale jeśli  środki zachowawcze zawiodą, wówczas należy wykonać histerektomię zwaną radykalną, która obejmuje usunięcie prawie wszystkich żeńskich narządów płciowych.

Przeczytaj również ten interesujący artykuł: Bóle jajników – czy są objawem poważniejszego problemu?

Jakie konsekwencje może przynieść histerektomia?

Po wykonaniu dowolnego rodzaju histerektomii miesiączki ustają. Oznacza to, że kobieta przestaje miesiączkować na zawsze, co jednocześnie przyspiesza menopauzę, jeśli była osobą w wieku rozrodczym.

Bez miesiączki nie ma także szansy na zajście w ciążę. Dlatego mówi się w tych przypadkach o wczesnej menopauzie. Jednak histerektomię można również wykonać u kobiet, które są już w okresie menopauzy. W tych przypadkach nie ma problemu przedwczesnej niepłodności.

Istnieje rodzaj histerektomii, w której kobieta zachowuje jajniki, a zatem utrzymuje się produkcja żeńskich hormonów płciowych. Chociaż w tych przypadkach menopauza nie następuje natychmiast, często obserwuje się jej przyspieszenie w wieku okołomenopauzalnym.

Jeśli chodzi o wykonanie badań cytologicznych, należy je regularnie przeprowadzać u kobiet po częściowej histerektomii. W tej technice pozostawia się szyjkę macicy, gdzie może się umiejscowić rak wirusa brodawczaka ludzkiego.

Kobieta u ginekologa
Badanie cytologiczne jest nadal konieczne u kobiet po częściowej histerektomii.

Dowiedz się więcej na ten temat: Polipy w macicy – co powinnaś o nich wiedzieć?

Histerektomia i jej rodzaje

Na koniec powiemy ci, jakie są dostępne rodzaje histerektomii. Musimy rozróżnić drogi dostępu do wykonania operacji jak również zastosowane techniki. Jako drogi dostępu możemy wymienić brzuch i pochwę, poprzez klasyczne cięcie o w zabiegu laparoskopii. Ponadto, należy podjąć decyzję odnośnie samego usunięcia organu:

  • histerektomia częściowa – usunięcie tylko trzonu macicy,
  • całkowita histerektomia  – usunięcie całej macicy (trzonu i szyjki macicy),
  • histerektomia całkowita z usunięciem jajników i jajowodów – oprócz trzonu i szyjki macicy usuwane są jajowody i jajniki,
  • radykalna histerektomia – usunięcie macicy (całkowite) oraz górnej części pochwy. Ten zabieg wykonuje się w przypadku schorzeń nowotworowych.

Podsumowując

Istnieją różne rodzaje histerektomii. Chociaż to lekarz prowadzący proponuje najbardziej odpowiednią technikę dla przypadku klinicznego, jednak kobieta musi zawsze wyrazić świadomą zgodę.

Powinieneś wiedzieć, że po zabiegu histerektomii przestaniesz miesiączkować i może się pojawić wcześniejsza menopauza. Niestety czasami nie ma innej opcji terapeutycznej i wykonuje się usunięcie macicy, aby ratować życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sikora Szczesniak DL., Szcesniak G., Szatanek M., Sikora W., Clinical analysis of 52 obstetric hysterectomies. Ginekol Pol, 2016. 87 (6): 460-6.
  • Brandsborg B., Nikolajsen L., Chronic pain after hysterectomy. Curr Opin Anaesthesiol, 2018. 31 (3): 268-273.
  • Palmero FJ., Expósito ME., Pérez OF., Pérez AM., et al., Rev Cubana Cir, 2011.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.