Hipoaktywne zaburzenie pożądania seksualnego u mężczyzn

Zaburzenie hipoaktywnego pożądania seksualnego u mężczyzn jest zmianą, która może być spowodowana różnymi przyczynami. Charakteryzuje się tym, że osoba dotknięta tym zaburzeniem przestaje odczuwać potrzeby seksualne.
Hipoaktywne zaburzenie pożądania seksualnego u mężczyzn

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Hipoaktywne zaburzenie pożądania seksualnego u mężczyzn jest zaburzeniem charakteryzującym się tym, że dotknięta nim osoba przestaje odczuwać potrzeby seksualne. Jest to problem występujący dość często.

Zaburzenie takie jest dość charakterystyczne. Występuje, ponieważ sytuacje, które poprzednio podniosłyby libido, przestały wywoływać taki wpływ i nie wywołują już pożądania u danej osoby. Podobnie, mężczyźni z tym zaburzeniem zwykle przestają też mieć fantazje seksualne. Krótko mówiąc, mężczyzna nie odczuwa podniecenia, niezależnie od tego czy obok jest partnerka, czy też kiedy jest sam.

Hipoaktywne zaburzenie pożądania seksualnego u mężczyzn może być spowodowane różnymi przyczynami, zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi. Należy podkreślić, ze duże znaczenie ma rozpoznanie głównej przyczyny tego zaburzenia. Następnie właśnie ta rozpoznana przyczyna powinna być poddana leczeniu lub terapii.

Pojęcie i klasyfikacja tego zaburzenia

Hipoaktywne zaburzenie pożądania seksualnego to zmiana, która polega na zmniejszeniu, a nawet całkowitej utracie libido przez mężczyznę. Specjaliści zidentyfikowali istnienie dwóch klas w ramach zaburzeniach pożądania seksualnego. Przedstawiają się one następująco:

  • Pierwotne zaburzenie. W tym przypadku mężczyzna nie odczuwa pożądania seksualnego w stosunku do swojej partnerki lub partnera. Z drugiej strony może czuć pociąg do innych mężczyzn lub kobiet.
  • Wtórne zaburzenie. Mężczyzna nie odczuwa żadnego pożądania seksualnego w stosunku do żadnej osoby.
Hipoaktywne zaburzenie pożądania - mężczyzna w stresie

Jeśli chodzi o rozwój tego zaburzenia, mężczyźni mogą doświadczać zmian przebiegających w różny sposób. Może to być tymczasowa zmiana w przypadku, gdy odczuwał normalne pożądanie seksualne w poprzednich okresach swojego życia.

Natomiast uważa się, że osoba dotknięta zaburzeniem doświadcza przewlekłej zmiany, jeśli nigdy nie odczuwała pożądania seksualnego w normalnych warunkach.

Co powoduje hipoaktywne zaburzenie pożądania seksualnego u mężczyzn?

Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować hipoaktywne zaburzenie pożądania seksualnego u mężczyzn. Wśród tych, które występują najczęściej można wyróżnić, na przykład:

  • Stres i niepokój
  • Przyjmowanie leków, takich jak leki przeciwdepresyjne.
  • Pewne patologie o podłożu hormonalnym.
  • Niedobory hormonalne
  • Rutyna w relacjach z partnerką lub z partnerem.

Profesjonaliście w tej dziedzinie, Masters, Johnson i Kolodny, są również pionierami w dziedzinie badań seksualnych i mają duże doświadczenie. Wskazują oni, że kluczową sprawa jest umiejętność zróżnicowania przyczyn, które powodują to zaburzenie.

Należy oddzielić te przyczyny, które mają podłoże somatyczne, od tych, które wynikają z czynników psychospołecznych. Chociaż, jak dodają naukowcy, w większości przypadków oba te czynniki współistnieją ze sobą.

Przyczyny somatyczne

Somatycznymi przyczynami są te, które są spowodowane przez niektóre choroby przewlekłe, takie jak niewydolność nerek, zaburzenia w pracy wątroby, niewydolność serca lub cukrzyca.

Podobnie, zaburzenie pożądania może być również spowodowane przez pewne zmiany w poziomach hormonów, które pojawiają się podczas andropauzy. U mężczyzn jest to okres, w którym wydzielanie testosteronu, męskiego hormonu płciowego związanego z pożądaniem, zmniejsza się bardziej niż oczekiwano ze względu na wiek.

Należy wspomnieć, że przewlekłe spożywanie dużej ilości alkoholu, tytoniu lub leków może również powodować zaburzenie pożądania seksualnego u mężczyzn.

Para w łóżku ma problemy

Przyczyny psychospołeczne powodujące hipoaktywne zaburzenie pożądania u mężczyzn

Za podstawową psychospołeczną przyczynę tego zaburzenia uważany jest stres. Ponadto w przypadku gdy mężczyzna jest w związku, stres powoduje również rożne problemy, które bezpośrednio wpływają na relacje miedzy partnerami.

Problemy z komunikacją lub silne konflikty w związku są zazwyczaj przyczynami, które najbardziej wpływają na rozwój zaburzenia pożądania seksualnego u mężczyzn. Podobnie, utrata zaufania do partnerki również może wywołać tego typu zaburzenia.

Inne przyczyny psychospołeczne, które wpływają na pojawienie się zaburzenia, mogą wynikać z przeżycia traumatycznych doświadczeń. Na przykład ciągłe molestowanie seksualne w dzieciństwie lub doświadczenie wykorzystywania seksualnego.

Ponadto mężczyzna mógł wcześniej doświadczać problemów związanych z seksem, takich jak przedwczesny wytrysk lub niemożność utrzymania erekcji. Problemy te wywołują uczucie frustracji i mogą również być przyczyną zaburzeń pożądania.

Jak się leczy hipoaktywne zaburzenie pożądania seksualnego u mężczyzn

Hipoaktywne zaburzenie pożądania seksualnego u mężczyzn na szczęście poddaje się leczeniu. Najważniejszą rzeczą jest dobranie metody leczenia w zależności od przyczyn, które je wywołały. Istotne jest, aby najpierw udać się do seksuologa, który może poprowadzić pacjenta. Dzięki temu uniknie się sytuacji, kiedy problem stanie się przewlekły.

Lekarz dostosuje leczenie do zidentyfikowanych przyczyn, zarówno somatycznych, jak i psychospołecznych. Dlatego też zastosowane metody terapeutyczne mogą się znacznie różnić między poszczególnymi przypadkami.

Niekiedy konieczne będzie zastosowanie metod hormonalnych, a w innych przypadkach wystarczą terapie psychospołeczne. Psychoterapia może skupiać się zarówno na problemach w związku, jak i na wskazówkach, jak prowadzić zdrowe i zrównoważone życie.

Przyczyny medyczne muszą jednak być poddane leczeniu farmakologicznemu. W tym przypadku należy podać leki, które zwiększają pożądanie seksualne a także wspierają reakcje emocjonalne. Poprzez stosowanie pewnych ćwiczeń, krok po kroku, osoba dotknięta zaburzeniem będzie odzyskiwać wrażliwość, ​​zmysłowość i pobudzenie erotyczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.