Hipertrichoza, czyli zespół wilkołaka

Hipertrichoza powoduje nadmierne owłosienie oraz obniżenie samooceny cierpiącej na nią osoby. Dowiedz się, na czym polega ta choroba.
Hipertrichoza, czyli zespół wilkołaka
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Hipertrichoza to rzadka choroba polegająca na nadmiernym owłosieniu ciała. Nazywana bywa też zespołem wilkołaka, gdyż cierpiące na nią osoby przypominają to stworzenie.

Zaburzenie to może mieć charakter:

  • Ogólny: włosy rosną na całym ciele poza dłońmi i stopami.
  • Lokalny: owłosienie pojawia się na konkretnej części ciała, na przykład na czole lub na plecach.

Hipertrichoza to wynik choroby genetycznej związanej ze zmianą w obrębie chromosomu X. To bardzo rzadkie – odnotowano około 50 przypadków. Nie da się też tego problemu wyleczyć.

Jednak inne czynniki także mogą doprowadzić do choroby, na przykład leki. W roku 2019 odnotowano przypadki hipertrichozy w Hiszpanii, u 17 dzieci. W tym artykule tłumaczymy, co warto wiedzieć na temat tej przypadłości.

Na czym polega hipertrichoza?

Owłosienie na ręce

Jak już wspominaliśmy, hipertrichoza to nadmierny wzrost owłosienia, zarówno pod względem ilości jak i grubości, w miejscach na ciele, gdzie zwykle się ono nie pojawia, na przykład na czole.

To łagodne zaburzenie, które nie stanowi zagrożenia życia. Jednak jest to poważny problem estetyczny znacznie obniżający samoocenę danej osoby.

Gdy do choroby dochodzi z powodu zmian genetycznych, pojawia się on także u innych członków rodziny. W takim przypadku nie ma na to leku, a owłosienie nie znika. Jedynym sposobem jest depilacja, która nie przynosi jednak trwałych efektów, o ile nie wykona się jej laserem.

Co więcej, przyczyną hipertrichozy może być przyjmowanie leków. Po odstawieniu środków powodujących takie skutki uboczne, owłosienie stopniowo znika.

Najnowsze przypadki

O hipertrichozie mówiło się ostatnio sporo, bo w Hiszpanii odnotowano około 20 przypadków tej choroby u dzieci. Podawano im omeprazol na problemy żołądkowe, takie jak refluks.

Jednak okazało się, że seria była wadliwa i lek zawierał minoksydyl. To środek stosowany w leczeniu łysienia i wypadania włosów. Rozszerza on naczynia krwionośne i przyspiesza przepływ krwi, a co za tym idzie – stymuluje wzrost włosów.

Relacje świadków

Matka jednego z dotkniętych chorobą dzieci opisała swoją wersję wydarzeń. Po pewnym czasie przyjmowania leku dziecko zaczęło przejawiać dziwne symptomy.

Po pierwsze, hipertrichoza wywołana błędem farmaceutycznym powodowała powstawanie owrzodzeń w jamie ustnej, co dokuczało dzieciom. Co więcej, zmianie uległ zapach moczu. Do tego doszły problemy ze wzrokiem.

Leczenie hipertrichozy

Mnóstwo leków

Jak już wspominaliśmy, hipertrichoza jako skutek uboczny działania leku jest odwracalna. Trzeba wykryć przyczynę i wyeliminować ją. W przypadku tych dzieci doszło do błędu i diagnostyka była bardziej skomplikowana, gdyż hipertrichoza nie należy do działań niepożądanych omeprazolu.

Po odstawieniu leku owłosienie znika po 3 do 6 miesięcy. Warto uświadomić rodzinę pacjenta co do tego problemu, gdyż poważnie zagraża on samoocenie i dobremu samopoczuciu.

Wnioski

Hipertrichoza to rzadka choroba o charakterze ogólnym lub lokalnym, zależnie od dotkniętego nią obszaru ciała. To przypadłość powodowana zmianami genetycznymi lub działaniem ubocznym leków, między innymi.

Warto uświadamiać ludziom, że nie jest łatwo żyć z tą chorobą ze względów estetycznych. Poza wizytami u lekarza, warto poprosić o wsparcie psychologiczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.