Himalajski olejek cedrowy: korzyści i zastosowania

Olejek eteryczny z drzewa cedru himalajskiego to naturalny produkt stosowany w celu zmniejszenia niepokoju i niektórych objawów ze strony układu oddechowego. Czy rzeczywiście działa? Dowiedz się!
Himalajski olejek cedrowy: korzyści i zastosowania
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 04 grudnia, 2022

Himalajski olejek cedrowy to produkt otrzymywany metodą destylacji parą wodną części drewna z drzewa Cedrus deodara. Zdobył popularność w aromaterapii, ponieważ działa uspokajająco, przeciwbakteryjnie i zmniejsza przekrwienie.

W medycynie ajurwedyjskiej i tradycyjnej medycynie chińskiej często stosuje się go w celu zmniejszenia lęku i stresu oraz poprawy zdrowia układu oddechowego. Ponadto przyczynia się do pielęgnacji skóry a nawet ułatwia niektóre prace domowe. Chcesz dowiedzieć się więcej o jego zastosowaniach i zaletach? Czytaj dalej!

Himalajski olejek cedrowy – korzyści i zastosowania

Zanim dokładnie poznamy zastosowanie olejku eterycznego z himalajskiego drzewa cedrowego, warto przybliżyć jego główne związki aktywne. Jak skompilował Sandeep Kumar z Anna University w Indiach, zawiera on:

  • Kariofilen: 3,14%
  • α-terpineol: 30,2 %
  • Linalool: 24,47 %
  • Limonen: 17,01 %
  • Anetol: 14,57 %
  • Eugenol: 2,14 %

Zawiera między innymi lignany, fenolowy himasekolon seskwiterpenowy oraz kwas izopimarowy. Przyjrzyjmy się szczegółowo jego zastosowaniu w dziedzinie zdrowia, pielęgnacji skóry a także w gospodarstwie domowym.

Zastosowania lecznicze himalajskiego olejku cedrowego

Ze względu na swój potencjał przeciwzapalny, przeciwutleniający, łagodzący i przeciwdrobnoustrojowy, himalajski olejek cedrowy ma kilka zastosowań na poziomie medycznym. Należy jednak pamiętać , że większość z nich pochodzi z literatury popularnej i nie ma poparcia w badaniach.

Do tej pory większość badań przeprowadzono w laboratorium i na zwierzętach. Niezależnie od tego wyniki są obiecujące.

Artretyzm

Stosowany miejscowo i w połączeniu z olejem nośnym himalajski olejek cedrowy służy jako środek łagodzący objawy artretyzmu. W szczególności jego stosowanie poprzez masaże pomaga zmniejszyć stany zapalne i sztywność stawów.

W związku z tym badanie na szczurach opisane w Research Journal of Pharmaceutical, Biological, and Chemical Sciences wykazało, że ekstrakty Cedrus deodara mają właściwości przeciwartretyczne, przypisywane zawartym w nich alkaloidom, flawonoidom, glikozydom, związkom fenolowym, saponinom i białkom.

Kobieta, która potrzebuje olejku eterycznego z himalajskiego drzewa cedrowego.
Właściwości przeciwzapalne rośliny mogą pomóc zmniejszyć objawy zapalenia stawów.

Infekcje dróg oddechowych

Niektóre z tradycyjnych zastosowań tego składnika dotyczą układu oddechowego. Często wykorzystuje się go jako środek wspomagający w celu zmniejszenia objawów zapalenia oskrzeli, grypy, przeziębienia i innych infekcji górnych dróg oddechowych.

Można to w dużej mierze wytłumaczyć jego działaniem przeciwskurczowym, wykrztuśnym i przeciwzapalnym, które pomaga oczyścić drogi oddechowe. Na razie o efektach tych mówią jedynie anegdotyczne dowody. Aby je całkowicie potwierdzić, potrzebne są badania naukowe.

Nastrój

W medycynie ajurwedyjskiej himalajski olejek cedrowy ma zastosowanie w aromaterapii w celu odprężenia układu nerwowego oraz zmniejszenia stanów stresu i niepokoju. Jego lotne związki działają relaksująco, pomagając uspokoić ciało i umysł.

W związku z tym badania na gryzoniach opisane w The Korean Journal of Physiology & Pharmacology wykazały, że niektóre związki wyizolowane z Cedrus deodara – w szczególności 3,4-dimetoksyfenyl i furano-2,5-dion (BDFD) – miały działanie przeciwdepresyjne.

Wiązało się to ze zwiększonym poziomem serotoniny i noradrenaliny w mózgu, hormonów związanych z regulacją snu, nastroju i bólu. Potrzeba jednak dowodów na ludziach, aby potwierdzić te efekty.

Zapalenie skóry i egzema

Himalajski olejek cedrowy stosowany miejscowo wspomaga leczenie skóry z egzemą i stanem zapalnym. Jego właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe pomagają zmniejszyć łuszczenie się i podrażnienia skóry.

W badaniach na gryzoniach opublikowanych w Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology, ajurwedyjska kuracja ziołowa zawierająca Cedrus deodara wykazywała potencjał przeciwzapalny, który pomaga w zwalczaniu atopowego zapalenia skóry. Wynika to z dużej zawartości fitochemikaliów.

Zastosowania kosmetyczne

W kosmetykach naturalnych olejek eteryczny z drzewa cedrowego himalajskiego można stosować zarówno na skórę, jak i na włosy. Uważa się, że dzięki wysokiemu stężeniu przeciwutleniaczy chroni skórę właściwą i zmniejsza ryzyko przedwczesnego starzenia.

Nie ma jednak żadnych badań naukowych, które by to potwierdzały.

Mimo to w różnych kulturach, zwłaszcza w Indiach i Chinach, używa się go do następujących celów:

  • Naturalny dezodorant
  • Profilaktyka zakażeń bakteryjnych i grzybiczych
  • Likwidacja łuszczenia się lub łupieżu na skórze głowy
  • Redukcja wyprysków potrądzikowych i zapobieganie powstawaniu blizn
  • Naturalne ujędrnianie skóry – podobno pomaga redukować cellulit
  • Zapobieganie wypadaniu włosów. Nakłada się go wraz z olejem nośnikowym (kokosowy, migdałowy, rycynowy itp.) poprzez masaż okrężnymi ruchami.

Zastosowania olejku eterycznego z cedru himalajskiego w domu

Oprócz zastosowania w medycynie naturalnej i kosmetyce, himalajski olejek cedrowy znalazł zastosowanie w domu jako dodatek podczas czyszczenia i dezynfekcji. Oto jego główne sposoby użycia:

  • Eliminator zapachów. Jego świeży zapach pomaga dezodoryzować obszary i redukować nieprzyjemne zapachy.
  • Preparat na komary. Rozpuść 15 kropli w 100 mililitrach wody lub w łyżce oleju nośnikowego, aby zapobiec ukąszeniom komarów. Ponadto, jeśli zostanie umieszczony w dyfuzorze zapachowym, pomaga zapobiegać przedostawaniu się tych owadów do domu.
  • Uniwersalny środek dezynfekujący. Dodaj 20 do 30 kropli olejku do butelki ze spryskiwaczem z 200 mililitrami wody. Płynem można następnie spryskiwać blaty, meble i inne powierzchnie wymagające dezynfekcji.
  • Wywabiacz plam. Można go dodać do zwykłego detergentu, aby ułatwić usuwanie plam z potu.
  • Środek do usuwania pleśni i grzybów. Jego właściwości przeciwgrzybicze pomagają zatrzymać rozwój pleśni i grzybów na różnych powierzchniach domowych. Wystarczy przetrzeć powierzchnię szmatką lub gąbką nasączona olejkiem.
Cedrus deodara.
Cedrus deodara.

Czy himalajski olejek cedrowy jest bezpieczny?

Do tej pory badania nad olejkiem eterycznym z cedru himalajskiego są bardzo ograniczone i obecnie nie odnotowują żadnych skutków ubocznych. Jest uważany za bezpieczny w aromaterapii, nawet dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Jednak stosowanie miejscowe należy przeprowadzać ostrożnie. Chociaż zwykle nie powoduje niepożądanych reakcji, najlepiej wykonać test płatkowy przed ostatecznym zastosowaniem.

Polega na nałożeniu małej ilości produktu (zawsze rozcieńczonego w wodzie lub olejku nośnikowym) na niewielką powierzchnię skóry. Jeśli po 2-3 godzinach nie pojawi się podrażnienie, swędzenie czy zaczerwienienie, można go stosować bez problemu.

Podobnie jak inne olejki eteryczne, olejku z drzewa cedrowego himalajskiego nie należy przyjmować doustnie. Istnieje ryzyko zatrucia, podrażnienia błony śluzowej i innych skutków ubocznych po spożyciu.

Himalajski olejek cedrowy w naturalnych środkach

Olej ten jest często łączony z innymi olejkami eterycznymi w celu wzmocnienia jego właściwości. Należy jednak pamiętać, że te środki zaradcze stanowią jedynie uzupełnienie i nie zastępują leczenia medycznego. W jakich sytuacjach można go zastosować?

  • Stres: połącz równe części olejku eterycznego z cedru himalajskiego z olejkiem pomarańczowym i olejkiem lawendowym. Następnie nanieś mieszankę na dyfuzor.
  • Bezsenność: zmieszaj równe części olejku z drzewa cedrowego z lawendą i kadzidłem. Rozpyl aromat w pokoju 30 minut przed pójściem spać.
  • Tonik do twarzy: wlej 3 do 5 kropli olejku eterycznego z himalajskiego drzewa cedrowego do 200 mililitrów wody z oczaru wirginijskiego bez alkoholu. Jest idealny do tonizowania, oczyszczania i redukcji nadmiernej produkcji sebum.
  • Kaszel i przekrwienie: połącz 5 kropli olejku z drzewa cedrowego z 10 gramami oleju kokosowego lub migdałowego. Następnie wmasuj w klatkę piersiową, szyję i plecy.
  • Naturalny środek odstraszający owady: połącz 5 kropli olejku cedrowego z 10 mililitrami olejku jojoba. Następnie nałóż na miejsca wrażliwe na ukąszenia.

Himalajski olejek cedrowy – najważniejsze informacje

Pomimo swojej bogatej historii w medycynie ajurwedyjskiej, himalajski olejek cedrowy nie został jeszcze wystarczająco zbadany. Wiele z jego zastosowań jest wspieranych jedynie przez niepotwierdzone dane, więc należy zachować ostrożność podczas używania.

Stosowany w aromaterapii lub miejscowo na ogół jest bezpieczny i dobrze tolerowany. Zwykle przynosi korzyści w przypadku przekrwienia, kaszlu, łuszczenia się skóry, niepokoju, stresu i dolegliwości stawów.

Nie zaleca się go jednak do spożycia doustnego. W razie wątpliwości skonsultuj się z zielarzem lub bezpośrednio z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kumar, Sandeep. (2019). Himalayan (Himachal region) cedar wood (Cedrus deodara: Pinaceae) essential oil, its processing, ingredients and uses: A review. 8. 2228-2238.
  • Chandur, Uma & Shashidhar, Shrusti & Chandrasekar, S.B. & Rao, M.. (2011). Studies of preliminary phytochemical and anti-arthritic activity of heart wood of Cedrus deodar (Roxb.). Research Journal of Pharmaceutical, Biological and Chemical Sciences. 2. 654-660.
  • Kumar N, Dhayabaran D, Nampoothiri M, Nandakumar K, Puratchikody A, Lalani N, Dawood K, Ghosh A. Atypical Antidepressant Activity of 3,4-Bis(3,4-Dimethoxyphenyl) Furan-2,5-Dione Isolated from Heart Wood of Cedrus deodara, in Rodents. Korean J Physiol Pharmacol. 2014 Oct;18(5):365-9. doi: 10.4196/kjpp.2014.18.5.365. Epub 2014 Oct 17. PMID: 25352754; PMCID: PMC4211118.
  • Balkrishna A, Verma S, Sakat S, Joshi K, Solleti SK, Bhattacharya K, Varshney A. Comprehensive Phytochemical Profiling of Polyherbal Divya-Kayakalp-Vati and Divya-Kayakalp-Oil and Their Combined Efficacy in Mouse Model of Atopic Dermatitis-Like Inflammation Through Regulation of Cytokines. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2022 Feb 23;15:293-312. doi: 10.2147/CCID.S342227. PMID: 35237058; PMCID: PMC8882669.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.