Higiena jamy ustnej dzieci

Higiena jamy ustnej dzieci

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Mycie zębów u dzieci ma wpływ na zdrowie jamy ustnej w przyszłości. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie higieny i poprawne szczotkowanie już od najmłodszych lat. Zobacz, na czym polega higiena jamy ustnej dzieci i jak o nią dbać.

Higiena jamy ustnej dzieci

Utrzymywanie higieny jamy ustnej i dzieci jest bardzo ważne, ponieważ od niej zależy przyszłe zdrowie ich zębów. I tak według dostępnych danych w 2017 roku problem próchnicy dotyczył aż 33% dzieci poniżej 5. roku życia w całej Hiszpanii.

Najlepszym sposobem walki z próchnicą jest jej zapobieganie i wdrożenie prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej już od dzieciństwa. Chcesz dowiedzieć się, jak o nią zadbać? Czytaj dalej – przedstawiamy najważniejsze informacje, jak wygląda prawidłowa higiena jamy ustnej u dzieci.

Czym jest higiena jamy istnej u dzieci?

Wspólne mycie zębów
Prawidłowa higiena jamy ustnej u dzieci to najlepsza droga, by utrzymać ich zdrowie w przyszłości.

Dbanie o zęby twoich dzieci to znacznie więcej niż pilnowanie, by wyglądały ładnie i nie były żółte. Chociaż jest to problem, który często nas martwi na poziomie estetycznym, dobra higiena jamy ustnej to więcej niż lśniący i biały uśmiech.

Kiedy rozmawiamy o myciu ustnej, mowa o myciu zębów, policzków i języka. Na zdrową buzią składają się wszystkie te czynniki:

  • zdrowie i białe zęby bez resztek jedzenia oraz kamienia nazębnego,
  • różowe dziąsła, które nie krwawią ani nie bolą podczas szczotkowania,
  • świeży oddech.

A zatem: czego potrzebuje dziecko, by prawidłowo czyścić zęby w domu? Czy konieczne jest coś więcej niż szczoteczka i pasta do zębów?

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Mycie zębów — a gdyby tak przestać to robić?

Na co składa higiena ustna dziecka?

Dentyści polecają, by dorośli szczotkowali zęby, używając szczoteczki, pasy i płynu do płukania, dwa razy dziennie. Jednak czy dzieci powinny postępować tak samo? Zobaczmy, co pozwoli utrzymać ich jamę ustną w czystości.

  1. Szczoteczka do zębów – powinna być dopasowana do wieku dziecka. Zapytaj zaufanego dentysty, jaki rodzaj szczoteczki jest najlepszy dla twojego dziecka. Ważne jest, aby dziecko nauczyło się, jak samodzielnie, manualnie czyścić zęby, nawet jeśli używają szczoteczki elektrycznej.
  2. Pasta do zębów – wybór pasty do zębów powinna być adekwatna do wieku twojego malucha. I w tym przypadku należy poradzić się dentysty co do konkretnej marki oraz zapytać, czy dziecko potrzebuje pasty z fluorem, czy nie.
  3. Nić dentystyczna – polecane jest, aby od 4. roku życia dziecko używało nici dentystycznej. Pomiędzy 8. a 10. rokiem życia będzie mogło robić to samodzielnie.

Higiena jamy ustnej: praktyczne porady

Prawidłowa higiena jamy ustnej opiera się na działaniach prewencyjnych. Oczywiście pierwszym krokiem do białych i zdrowych zębów naszych dzieci jest dbanie o nie, zanim pojawią się problemy. Dlatego tak ważne jest:

1. Zacznij szczotkować zęby dziecka wcześnie

Szczęśliwe dziecko
Dbaj o zdrowie jamy ustnej dziecka, zanim pojawią się pierwsze ząbki.

Częsty wierzy się, że higiena jamy ustnej opiera się jedynie na dbaniu o zęby, jednak temu stwierdzeniu daleko od prawdy. Dlatego tak ważne jest, by dbać o nią od wieku niemowlęcego.

Czyść dziąsła za pomocą gazy, a kiedy pojawią się pierwsze ząbki, delikatnie je pocieraj. W ten sposób możesz zapobiec pojawieniu się „próchnicy butelkowej”.

2. Szczotkuj dziecku zęby minimum dwa razy dziennie

W idealnej rzeczywistości dzieci powinny szczotkować zęby trzy razy dziennie: kiedy się przebudzą, po obiedzie i po kolacji. Prawidłowe szczotkowanie zakłada:

  • nałóż niewielką ilość pasty do zębów na szczoteczkę,
  • porcja nie powinna być większa niż powierzchnia główki szczoteczki,
  • szczotkuj wszystkie zęby po kolei, zaczynając od wewnętrznej części. Pamiętaj, żeby trzymać szczoteczkę po takim kątem, by czyścić także łączenie zębów z podniebieniem,
  • czyść zewnętrzną powierzchnię zębów jeden po drugim. Utrzymuj szczoteczkę pod takim kątek, by objąć także dziąsła,
  • szczotkuj powierzchnię żucia każdego zęba. Zwracaj szczególną uwagę na miejsca ścierania pokarmu,
  • nie zapomnij wyszczotkować języka.

Jeśli twoje dziecko ma więcej niż 4 lata, możesz zacząć czyścić mu ząbki, używając nici dentystycznej, uważając przy tym jednak, by nie uszkodzić dziąseł. Bądź cierpliwy: pierwsze próby mogą okazać się trudne.

Pamiętaj, żeby regularnie wymieniać szczoteczkę: zawsze wtedy, kiedy widzisz, że już jest zużyta.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zdrowe zęby – 5 nawyków, które pomogą Ci o nie zadbać

3. Unikaj nadmiaru cukru

Słodycze

Nadmiar słodyczy może negatywnie wpłynąć na zdrowie zębów dziecka.

Oczywiście dzieci mogą jeść słodycze – ale zawsze powinno to być pod kontrolą. Cząstki słodyczy mogą przykładowo przykleić się do płytki nazębnej, i jeśli zaraz po tym nie zostaną dokładnie usunięte przez szczotkowanie, cukier w nich zawarty może uszkodzić powierzchnię danego zęba, powodując ubytki.

 

4. Stosuj zbilansowaną dietę

Zdrowie odżywianie nie wpływa jedynie na ogólnie rozumiane zdrowie ciała – jest także ważne dla zdrowia jamy ustnej. Włączenie produktów bogatych wapno, fosfor i fluor do diety dzieci przełoży się na zdrowe zęby.

5. Woda jako główny napój

Picie wody a higiena jamy ustnej dzieci
Naucz dziecko, by wybierało wodę zamiast słodkich napojów.

Cukier w napojach może uszkadzać zęby. Wyobraź sobie, co się dzieje, kiedy dziecko nie umyje zębów po wypiciu szklanki słodkiego soku. Wówczas cukier pozostaje w jamie ustnej, co może powodować różne problemy.

6. Odwiedzaj dentystę

Przynajmniej raz w roku dziecko powinno udać się na kontrolę do dentysty. Wykorzystaj ten moment, aby zapytać profesjonalistę, jak dokładnie dbać o higienę jamy ustnej twojego dziecka.

Higiena ustna dzieci to podstawa. Determinuje nie tylko dany moment, ale także wpływa na przyszłe zdrowie jamy ustnej. Jeśli masz wątpliwości czy pytania na temat tego, jak szczotkować zęby, skonsultuj się ze swoim lekarzem dentystą. Nikt lepiej niż on nie jest w stanie ci pomóc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.