Haluksy - Jak im zapobiec?
Haluksy to bardzo bolesna choroba zwyrodnieniowa, najczęściej wywoływana przez noszenie nieodpowiedniego obuwia. Może mieć ona także podłoże dziedziczne. Haluksy określa się także mianem palucha koślawego, gdyż schorzenie to polega na znacznym zniekształceniu stopy, a dokładniej dużego palca.
Jest to jedna z takich dolegliwości, którym zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak w Twoim przypadku jest już na to za późno, istnieje kilka naturalnych sposobów, by uśmierzyć ból i poradzić sobie z tym problemem.
Sposoby na haluksy
Najbardziej oczywistym i najprostszym sposobem stosowanym przez osoby cierpiące na haluksy są oczywiście leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jako że jest to dość uciążliwa dolegliwość, zażywanie takich leków może być w wielu przypadkach konieczne, by móc normalnie funkcjonować.
Oprócz tego, warto wykonywać proste ćwiczenia polegające przede wszystkim na rozciąganiu i poruszaniu palcami u stóp. Większość z nich, takie jak zginanie palców do wewnątrz i na zewnątrz, możesz wykonywać nawet siedząc w pracy przy biurku.
Ćwiczenia warto uzupełnić także odpowiednio dobranymi wkładkami do butów, zwłaszcza takimi wykonanymi z filcu. Jako że jest to dość szorstki materiał, podczas chodzenia lekko pociera on Twoją stopę, co pomaga uśmierzyć ból.
Ostatecznym, choć w wielu przypadkach preferowanym rozwiązaniem jest operacja. Interwencja chirurgiczna pozwala bowiem w bezpieczny i ostateczny sposób pozbyć się problemu, jakim są haluksy. W Hiszpanii na przykład każdego roku przeprowadza się około 5 tysięcy takich operacji.
Haluksy – Czy można im zapobiec?
Haluksy to na tyle uciążliwy i bolesny problem, że warto zrobić wszystko, aby im zapobiec. Najskuteczniejszym sposobem, by się ustrzec przed haluksami jest noszenie odpowiednio dobranego i wygodnego obuwia. Obcas powinien mieć maksymalnie 4 centymetry, gdyż w wyższych butach ucisk na paluch jest duży i na dłuższą metę może wywoływać jego skrzywienie.
Aby uniknąć chorób zwyrodnieniowych takich jak haluksy, wybieraj wygodne obuwie na niskim obcasie, nie uciskające palców. Jeśli jesteś fanką wysokich obcasów, pamiętaj, aby unikać noszenia ich na co dzień.
Z kolei jeśli zauważasz u siebie pierwsze objawy tworzenia się haluksów, niezwłocznie udaj się do lekarza podiatry, który zaleci Ci odpowiednie ćwiczenia i da inne wskazówki dotyczące obuwia i nawyków korzystnych dla zdrowia Twoich stóp.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- VALERO MOLINA, MARÍA. VEGA GIL, A. (2010). Cambio de vendaje corrector en cirugía percutánea del pie. INQUIETUDES No 43 | Julio – Diciembre.
- DR. A. VILADOT. (2016). Anatomía del hallus valgus. Revista De Ortopedia Y Traumatología.
- De Souza Nery, C. A., Mizusaki, J. M., Couto, A. A., Dutra Macedo, D. M. B., & Camilo, A. C. (2008). Tratamiento conservador del hallux valgus juvenil mediante ortesis nocturnas. Rev Esp Cir Osteoart.
- Viladot A. (2005). Anatomía del hallus valgus Hallus valgus anatomy. Revista de Ortopedia y Traumatologia.
- Clínica de Mayo. Juanetes. (2019). Recuperado el 19 de mayo de 2020. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/bunions/symptoms-causes/syc-20354799
- Cleveland Clinic. Bunions. (2016). Recuperado el 19 de mayo de 2020. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14386-bunions-hallux-valgus