Haluksy - Czy konieczna jest operacja?
Haluksy to bolesny i uciążliwy problem. Wiele osób decyduje się więc na leczenie operacyjne, nie zawsze jednak jest ono rozwiązaniem w pełni adekwatnym i skutecznym. Ból w trakcie i po zabiegu również bywa nie do zniesienia, dlatego też warto rozważyć naturalne sposoby leczenia.
Haluksy to nie tylko problem estetyczny, ale i bardzo bolesna dolegliwość. Wiele osób dotkniętych tą przypadłością nie jest w stanie wytrzymać całego dnia w obuwiu, niezależnie od pozycji, w której pracują czy spędzają większość dnia. Jeśli Ty także jesteś jedną z tych osób, koniecznie czytaj dalej i dowiedz się więcej o naturalnym leczeniu haluksów.
Haluksy – Jak się ich pozbyć?
Aby pozbyć się haluksów, bez konieczności poddawania się operacji, koniecznie zadbaj o komfort swoich stóp na co dzień. Zacznij od wyboru odpowiedniego obuwia. Buty powinny być lekkie, przewiewne i wygodne. Wybierz taki model, dzięki któremu nie będziesz zwiększać nacisku na newralgiczne miejsca na stopach.
Dzięki noszeniu odpowiedniego obuwia, nie będziesz odczuwać ciągłego bólu. Unikaj butów o wąskich noskach i wysokich obcasach. Najlepsze będą oczywiście sandały, ale jeśli potrzebujesz czegoś, co pasować będzie do bardziej formalnego stroju, wybierz buty o szerszych noskach na płaskim obcasie. Co jeszcze możesz zrobić? Oto najzdrowsze nawyki:
Bose stopy
Haluksy to dziedziczna przypadłość, najczęściej dotykająca kobiet. Ma to związek z pewnymi niezdrowymi nawykami, takimi jak wybór niespecjalnie wygodnego czy zdrowego obuwia. Jak odwrócić ten negatywny wpływ? Najlepiej, zawsze gdy to możliwe, chodzić boso. Pomoże Ci to wzmocnić stawy i palce u stóp, jednocześnie unikniesz bólu.
Wykorzystaj letnie ciepłe dni na plaży i choć boso. Takie regularne ćwiczenia to gwarancja uporania się z tą przypadłością.
Ćwiczenia na stopy
Istnieje wiele ćwiczeń idealnych, by pomóc sobie na takie dolegliwości jak haluksy. Odpowiednio dopasowane ćwiczenia pozwalają ograniczyć rozwój haluksów, a nawet odwrócić zmiany, które już zaszły w stawach.
Najskuteczniejszym ćwiczeniem będzie rozciąganie dużego palca i odpowiednie układanie go względem pozostałych palców. Rozciągaj palce, opierając i naciskając je lekko o podłogę. Ćwicz przez co najmniej 10 sekund, wykonuj 3 serie.
Utrzymuj palce w odpowiedniej pozycji
Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia haluksów jest utrzymywanie palców w odpowiedniej pozycji.
Aby to osiągnąć, użyj bandaża do owinięcia stopy w taki sposób, by palce znalazły się w naturalnej pozycji, a jednocześnie odciągnij duży paluch i obwiąż go osobno. Krok po kroku stopa przyzwyczai się do normalnego ułożenia placów, dzięki czemu unikniesz dalszego pogłębiania się dolegliwości.
Pamiętaj, by stosować ten sposób codziennie, a na pewno uda Ci się skutecznie uporać z problemem haluksów. To prosty domowy sposób rehabilitacji, jednak jeśli nie jesteś przekonana, czy dobrze wykonujesz zalecenia, udaj się do lekarza podologa lub fizjoterapeuty.
Czego unikać?
Jeśli cierpisz na haluksy i chcesz pozbyć się ich kompletnie i bez operacji, istnieje pewna lista zasad, których musisz się trzymać. Przede wszystkim musisz unikać wszelkich aktywności, które mogłyby zwiększać obciążenie i pogłębiać deformację stawów i kości. Haluksy to na przykład swego rodzaju choroba zawodowa wśród tancerek, szczególnie baletnic.
Oczywiście stosując tylko odpowiednie nawyki i unikając obciążeń, nie uzyskasz natychmiastowych rezultatów. Z czasem i cierpliwością uda Ci się jednak poprawić swoje samopoczucie, a jednocześnie uniknąć leczenia operacyjnego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Berger, M. R. (1984). Bunions. Orthopaedic Nursing, 3(5), 17–24. https://doi.org/10.1097/00006416-198409000-00003
- Bunion: Strengthening Foot Muscles to Reduce Pain and Improve Mobility. (2016). Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, 46(7), 606–606. https://doi.org/10.2519/jospt.2016.0504
- Maroto, M. R., Park, D. K., & Lee, S. (2012). Hallux Valgus (Bunion). In Essential Orthopaedics(pp. 776–780). Elsevier. https://doi.org/10.1016/b978-1-4160-5473-3.00185-4