Halotan: co warto wiedzieć o tej substancji?

Halotan: co warto wiedzieć o tej substancji?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Halotan nie może być podawany pacjentom, którzy cierpią na hipertermię złośliwą. Nie powinno się go również stosować u osób, u których pojawia się nadwrażliwość na tą substancję. Dowiedz się więcej o tym środku znieczulającym czytając poniższy artykuł.

Halotan to lek stosowany przez anestezjologów w celu wprowadzenia pacjenta w znieczulenie ogólne. To środek znieczulający, który podaje się w postaci gazu który pacjent wdycha, aby wywołać szybką, a zarazem płynną utratę świadomości. Ma przyjemny zapach, nie ma koloru i nie podrażnia błon śluzowych.

Lekarze wykorzystują go, aby wywołać i utrzymać znieczulenie podczas najróżniejszych rodzajów operacji u pacjentów w każdym wieku. Ale, co ciekawe, naukowcy nadal nie znają dokładnych mechanizmów, które odpowiadają za to, że wdychanie środków znieczulających zatrzymuje odczuwanie bodźców i wywołuje utratę świadomości.

W latach 50. i 80. lekarze bardzo często używali tego leku, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Został stworzony w 1951 r. przez naukowca C.W. Sucklinga, a po raz pierwszy zastosowano go jako środek znieczulający w 1956 r. Zastąpił inne środku znieczulające używane w tamtych czasach, takie jak eter czy cyklopropan.

Jednak w latach 80. częstotliwość wykorzystywania halotanu drastycznie spadła ze względu na wprowadzenie na rynek nowych lotnych środków znieczulających, takich jak enfluran i izofluran. Chociaż obecnie rzadko kiedy używa się go w krajach rozwiniętych, niektóre kraje trzeciego świata nadal stosują go podczas zabiegów weterynaryjnych, bo jest dość tani.

Dawkowanie i podawanie

W dzisiejszych czasach na rynku istnieje wiele różnych systemów rozpylania, które stosuje się w celu podawania halotanu. Niektóre z nich to systemy z obiegiem otwartym, pół-otwartym lub zamkniętym. Lekarze używają ich na zmianę, ponieważ każdy z nich jest tak samo dobry.

Pacjent z maseczką tlenową

Dawka halotanu zależy od indywidualnych cech pacjenta. W większości przypadków u osób dorosłych i starszych lekarze podają halotan o stężeniu 2-4% znajdujący się w tlenie/podtlenku azotu, aby wywołać znieczulenie. Aby je utrzymać, stosuje się halotan o stężeniu 0,5-2%.

Z kolei w przypadku dzieci lekarze używają stężenia 1,5-2% w celu wywołania znieczulenia oraz stężenia 0,5-2%, aby je potrzymać.

Przeciwwskazania do stosowania halotanu

Lekarze nie mogą podawać tego leku pacjentom, którzy przechodzili hipertermię złośliwą. Poza tym nie powinno się go podawać osobom, u których wykryto nadwrażliwość na ten środek. Co więcej, jeżeli u pacjenta po podaniu halotanu pojawią się objawy kliniczne niewyjaśnionej żółtaczki i gorączka, nie należy stosować go ponownie.

Ponadto nie przeprowadzono wystarczającej ilości badań, aby udowodnić, że środek ten można bezpiecznie stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dlatego też w pierwszych tygodniach ciąży najlepiej jest unikać wprowadzania w znieczulenie ogólne za pomocą środków lotnych.

Jeśli chodzi o kobiety karmiące piersią, nie przeprowadzono wystarczająco dużo kontrolowanych badań odnośnie stosowania halotanu u tej części populacji. Naukowcy wykryli jego obecność w mleku matki, jednak nie ustalili, jaki wpływ wywiera na dziecko.

Oprócz tego osoby, które prowadzą samochody lub są operatorami maszyn muszą wziąć pod uwagę, że znieczulenie ogólne może im to uniemożliwić. Mimo wszystkich przeciwwskazań wymienionych powyżej, lekarze używali tego środka znieczulającego przez ponad 30 lat i nie odnotowano żadnych znaczących konsekwencji.

Działanie niepożądane halotanu

Halotan, podobnie jak wszystkie inne leki, może mieć skutki uboczne. Prowadzą one do wystąpienia niepożądanych i niezamierzonych zdarzeń, które mogą dotknąć pacjenta po jego podaniu.

Pacjent pod znieczuleniem ogólnym

Warto nadmienić, że halotan może wywołać hipermetabolizm mięśni szkieletowych, który może koniec końców prowadzić do wystąpienia hipertermii złośliwej. Dlatego też eksperci nie zalecają podawania go pacjentom, których dotknęła ta choroba.

To nie wszystkie działania niepożądane. Warto wymienić także takie problemy jak:

Poza tym może wywołać również inne problemy zdrowotne, takie jak mdłości, wymioty lub schorzenia wątroby. Sama widzisz, że te objawy nie są typowe. Właśnie dlatego trzeba zwracać uwagę na stan chorego. Jeśli pojawią się którekolwiek z nich, należy natychmiast przerwać podawanie halotanu.

Podsumowanie

Halotan to środek medyczny używany przez lekarzy w formie gazu, aby wywołać lub podtrzymać narkozę. Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie jego stosowania lub znieczulenia ogólnego, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.