Guzy rogówki oka: tłuszczyk i skrzydlik
Guzy rogówki oka to temat zdecydowanie zasługujący na naszą uwagę. Dlaczego? Otóż oczy są częścią ciała, której nie wolno nam zaniedbać. Aby zapobiegać rozmaitym chorobom atakującym nasze oczy, musimy dowiedzieć się więcej o ich objawach i mechanizmach działania.
Wśród tego typu schorzeń znajdują się guzy rogówki oka – tłuszczyk i skrzydlik. Tłuszczyk oka stanowi formę zgrubienia na oku. Powstaje na spojówce i przypomina cieniutką warstwę przykrywającą białko naszego oka. Często ma trójkątny kształt i żółtawy odcień.
Może wywoływać zaburzenia widzenia oraz negatywnie wpływać na pracę oka, dlatego zwykle tego rodzaju guzy rogówki oka usuwa się chirurgicznie. Mimo to, nie jest to złośliwa forma guza.
Guzy rogówki oka miewają tak niewielkie rozmiary, że możemy ich nawet nie zauważyć. Z czasem jednak często stają się większe. Bywa, że ich rozmiar nie wpływa bezpośrednio na widzenie. Znane są przypadki osób, u których pojawiło się nawet kilka guzów, nie pogarszając mimo to jakości życia i nie wpływając negatywnie na wzrok.
Tłuszczyk – jakie są przyczyny schorzenia?
Zdaniem naukowców z Amerykańskiej Akademii Okulistyki, wśród powodów, przez które pojawiają się guzy rogówki oka, takie jak tłuszczyk, wymienić można:
- Wystawianie oczu na działanie wiatru i kontakt z pyłem.
- Zbyt intensywna ekspozycja na promienie ultrafioletowe.
- Nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie.
- Syndrom suchego oka.
- Zmiany hormonalne w naszym organizmie.
- Zabiegi chirurgiczne.
- Przyjmowanie pewnych leków.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Sposoby na zespół suchego oka
Tłuszczyk – objawy, jakie wywołuje
- Pieczenie oka bądź zaczerwienie gałki ocznej, zwłaszcza w okolicach rogówki, źrenicy i tęczówki.
- Suchość oczu.
- Ogólne podrażnienie dotkniętego schorzeniem obszaru.
- Stałe, uciążliwe stany zapalne.
- Uczucie zabrudzenia oka, jak gdyby znajdował się w nim piasek bądź pył.
Guzy rogówki oka – jak wygląda leczenie?
W większości przypadków guzy rogówki oka nie wymagają pilnego leczenia. Powinno zwracać się jednak uwagę na tego rodzaju dolegliwości, ponieważ mogą nieść ze sobą również zaburzenia widzenia. Warto też wiedzieć, że nawet po chirurgicznym usunięciu tłuszczyk czasem mimo wszystko powraca.
Ryzyko nawrotu waha się od 30% do 40%. Z tego właśnie powodu wielu pacjentów decyduje się na inne formy leczenia. W skrajnych przypadkach jednak, nie ma innego wyjścia jak poddać się zabiegowi.
Mamy tu na myśli dwie sytuacje. Pierwsza występuje, kiedy stan zapalny jest tak poważny, że żadne leczenie nie przynosi pozytywnych rezultatów. W drugim przypadku tłuszczyk narasta bezpośrednio na rogówkę, przez co uszkadza wzrok. W obu przypadkach pojawia się również zaczerwienienie okolic oka i silne pieczenie.
Niezależnie od rodzaju guza, zabieg nie trwa dłużej niż pół godziny. Po poddaniu się zabiegowi pacjent musi nosić przykrycie na oku przez kilka dni, chyba że lekarz specjalista zaleci inaczej. W niektórych przypadkach zaleca się również maść bądź krople do oczu.
Guzy rogówki oka – czym się różni tłuszczyk od skrzydlika?
Choć oba te guzy rogówki oka mogą wydawać się podobne, nie są identyczne – mamy tu do czynienia z dwiema różnymi chorobami. Skrzydlik to zaburzenie pojawiające się w formie tworu przypominającego ludzką skórę na gałce ocznej. Znacznie różni się to od żółtawego koloru tłuszczyka.
Może on pojawiać się w formach innych, niż trójkątna – na przykład istnieją skrzydliki okrągłe, podłużne bądź o nieregularnych kształtach. Nie znajdują się również w tym samym miejscu. Skrzydlik narasta najczęściej na samej rogówce. Bardzo często okazuje się jednak, że skrzydlik stanowi powikłanie tłuszczyka.
Jeżeli skrzydlik osiągnie pokaźne rozmiary, może negatywnie wpłynąć na powierzchnię oka, co może doprowadzić do innej dolegliwości jaką jest astygmatyzm. Sprawia ona, że osoba widzi przedmioty, obrazy i kształty w sposób zdeformowany. Wynika to z deformacji samej rogówki.
Masz ochotę dowiedzieć się nieco więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Nieostre widzenie – jakie są jego przyczyny?
Tłuszczyk i skrzydlik – podobieństwa
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, guzy rogówki oka mogą wydawać się dolegliwościami podobnymi, gdzie skrzydlik może pojawić się na skutek przewlekłego, silnego stresu. Choć są to guzy łagodne, nie należy bagatelizować ich obecności. W pierwszych fazach objawy są takie same, co dodatkowo zwiększa ryzyko ich pomylenia.
W obliczu problemu, jakim są guzy rogówki oka, specjaliści zalecają stosować środki zapobiegawcze. Na oba schorzenia negatywnie może wpływać nadmierna ekspozycja na słońce, dlatego też warto ją ograniczyć.
Nie bez znaczenia jest również ilość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie oraz zanieczyszczenia obecne w otaczającym nas środowisku. Warto zatem nosić okulary przeciwsłoneczne i chronić oczy.
Guzy rogówki oka mogą również pojawić się ze względu na podeszły wiek, dlatego właśnie ludziom starszym zaleca się wykonywanie regularnych badań wzroku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- American Academy of Ophthalmology. ¿Qué es una pingüécula y un pterigio?. (2012). aao.org/salud-ocular/enfermedades/pinguecula-pterigio
- American Academy of Ophthalmology. Síntomas de la pingüécula y el pterigio. (2012). https://www.aao.org/salud-ocular/enfermedades/pinguecula-pterigio-sintomas
- American Academy of Ophthalmology. Diagnóstico y tratamiento de la pingüécula y el pterigio. (2014). https://www.aao.org/salud-ocular/enfermedades/pinguecula-pterigio-diagnostico
- Shields, C. L., & Shields, J. A. (2004). Tumors of the conjunctiva and cornea. Survey of Ophthalmology. https://doi.org/10.1016/j.survophthal.2003.10.008