Guzy łagodne i złośliwe: co je różni?
Co odróżnia od siebie guzy łagodne i złośliwe? Guzy złośliwe cechuje umiejętność rozprzestrzeniania się do innych części ciała w procesie noszącym nazwę przerzutów nowotworowych.
W dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas obawia się tego, że mogą rozwinąć się u niego guzy łagodne i złośliwe. Nowotwory stanowią obecnie jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie. Dlatego też odczuwanie takiego lęku jest całkowicie normalne.
Jednak musisz mieć świadomość, że nie każdy guz to rak. Termin guz odnosi się do grupy komórek z którejkolwiek tkanki w naszym ciele, które namnożyły się w sposób niekontrolowany i zamieniły w zmienioną chorobowo masę.
Biorąc pod uwagę skalę i wagę tego problemu w dzisiejszym artykule przybliżymy główne różnice między guzami złośliwymi a guzami łagodnymi.
Co odróżnia od siebie guzy łagodne i złośliwe?
Zarówno guzy złośliwe, jak i guzy łagodne to zmiany chorobowe, które muszą zostać zbadane przez grupę lekarzy. Poza tym oba te rodzaje wymagają odpowiedniego leczenia. Należy stosować właściwe terapie, aby uniknąć w przyszłości ewentualnych komplikacji lub jeszcze większych problemów.
Guzy złośliwe odróżnia od guzów łagodnych głównie ich rozrastanie się. W obu przypadkach komórki namnażają się w sposób niekontrolowany. Jednak w przypadku guzów łagodnych nie dają one przerzutów do innych części ciała.
Guzy łagodne z założenia nie stanowią zagrożenia dla życia. Jednak jest tu pewien niuans: gdy stają się zbyt duże i uciskają na pobliskie organy, mogą wywierać na nie wpływ. W takich przypadkach konieczne staje się ich usunięcie.
W przypadku guzów złośliwych komórki mają umiejętność rozprzestrzeniania się do innych obszarów ciała. Co więcej, rozrastają się również w tych nowych obszarach w procesie nazywanym metastazą. Takie przerzuty mogą tworzyć się przez przechodzenie do sąsiednich obszarów, przez krew lub przez układ limfatyczny.
To w ten sposób zazwyczaj rozprzestrzenia się guz złośliwy i sprawia, że w innych częściach ciała również zaczynają rozwijać się guzy. Z kolei guzy łagodne zazwyczaj nie rozprzestrzeniają się, ponieważ ich komórki są otoczone przez błonę, która je ogranicza.
Kolejny aspekt, który umożliwia odróżnienie guza złośliwego od łagodnego to różnorodność. Różnorodność odnosi się do liczby komórek w guzie, które przypominają oryginalną zdrową tkankę:
- W przypadku guzów złośliwych komórki przypominają w bardzo niewielkim stopniu oryginalne lub wcale ich nie przypominają. To umożliwia rozróżnienie stadiów rozwoju raka.
- Z kolei w przypadku guzów łagodnych komórki przypominają te ze zdrowej tkanki.
Należy również mieć świadomość, że guz łagodny zazwyczaj rozwija się wolniej niż złośliwy. Może nawet przestać rosnąć. Nie dochodzi do tego w przypadku guzów złośliwych.
Może Cię również zainteresować: Dieta alkaliczna: oto, co musisz wiedzieć na jej temat
Na czym polega diagnozowanie raka?
Im szybciej zdiagnozuje się guz, tym większe jest prawdopodobieństwo, że leczenie będzie skuteczne. Dlatego też tak ważne jest zwiększanie świadomości. Samokontrola w celu znalezienia guzków lub zmian to jeden z głównych sposobów umożliwiających wczesne wykrycia guza. Ale nie popadaj w przesadę!
Oprócz tego kluczową rolę odgrywają regularne wizyty kontrolne u lekarza. Po przekroczeniu danego wieku zaleca się przeprowadzanie regularnych kontroli ogólnego stanu zdrowia. Dzięki takim badaniom często można wcześnie wykryć rozwijający się guz. Na przykład:
- Bardzo ważne, aby kobiety robiły raz do roku mammografię, by wykluczyć istnienie raka piersi.
- W przypadku mężczyzn znaczącą rolę odgrywa badania prostaty podczas cyfrowego badania per rectum.
- Poza wczesnym wykryciem istnieją inne techniki, które umożliwiają zdiagnozowanie nowotworu, który znajduje się w stadium bardziej zaawansowanym. Położenie i rozmiar guza można poznać dzięki badaniom obrazowym, takim jak tomografia komputerowa. Bardzo przydatny jest również rezonans magnetyczny.
Jednak jedyny sposób na zbadania guza w konkretny sposób to pobranie biopsji, dzięki której można zbadać fragment guza. Pod mikroskopem można obserwować zachowanie komórek, z których jest złożony. Dzięki temu można poznać stopień zróżnicowania oraz szybkość namnażania.
Może Cię również zainteresować: Profilaktyka raka – poznaj 6 zdrowych nawyków
Jak leczy się guzy łagodne i złośliwe?
Leczenie zależy od rodzaju guza, jego położenia, wielkości, itp. Większość guzów łagodnych można usunąć podczas operacji. Co więcej, zazwyczaj nie wymagają stosowania radioterapii ani chemioterapii.
Z kolei leczenie guzów złośliwych jest zazwyczaj bardziej złożone. W większości zakłada łączenie operacji z cyklami radioterapii lub chemioterapii, a czasami nawet obu z nich. Robi się to, aby upewnić się, że usunięto wszystkie komórki złośliwe z każdej części ciała.
Podsumowanie
W przypadku każdego guza kluczową rolę odgrywa jego wczesne wykrycie. To pozwoli dobrać jak najbardziej skuteczną terapię. To ważne, ponieważ chociaż guzy łagodne nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia, wczesne wykrycia chroni przed ewentualnymi komplikacjami w późniejszym życiu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- El Cáncer de Piel. (n.d.). Retrieved July 18, 2019, from http://cancerdepiel.blogspot.com/
Tumores benignos y malignos. (n.d.). Retrieved July 18, 2019, from https://www.prevencion.adeslas.es/es/cuidadoscancer/masprevencion/Paginas/benigno-maligno.aspx - Cáncer y tumores | CuidatePlus.com. (n.d.). Retrieved July 18, 2019, from https://cuidateplus.marca.com/enfermedades/cancer/2009/03/30/cancer-tumores-2843.html
- Tumores: síntomas, diagnóstico y tratamiento. (n.d.). Retrieved July 18, 2019, from https://www.sanitas.es/sanitas/seguros/es/particulares/biblioteca-de-salud/cancer/son118245.html
- Plummer, M., de Martel, C., Vignat, J., Ferlay, J., Bray, F., & Franceschi, S. (2016). Global burden of cancers attributable to infections in 2012: a synthetic analysis. The Lancet Global Health, 4(9), e609–e616. https://doi.org/10.1016/S2214-109X(16)30143-7