Guzki w piersiach, dlaczego się pojawiają?
Rak piersi jest jedną z chorób, których najbardziej obawiają się kobiety w każdym wieku. Dlatego nie dziwi fakt, że niektóre z nich są zaniepokojone, gdy poczują grudki lub guzki w piersiach. Jednak w większości przypadków są to zmiany łagodne. Ale dlaczego się pojawiają? W następnej sekcji wyjaśnimy Ci to wszystko.
Przede wszystkim należy wyjaśnić, że piersi składają się z różnych rodzajów tkanki. I tak, możemy znaleźć w nich części gruczołowe, tłuszczowe i tkankę łączną. Dlatego właśnie często wyczuwa się guzki w piersiach lub masy, które jednak nie wskazują na zmiany chorobowe.
Czym są guzki w piersiach?
Jest to częsty powód konsultacji w gabinetach ginekologicznych, gdyż ich znalezienie wywołuje zaintrygowanie i niepokój. Guzki w piersi to głębokie zmiany o konsystencji innej niż otaczająca je tkanka i o zmiennej średnicy.
Ponadto zmiana taka nie wykazuje żadnych zmian w trakcie cyklu miesiączkowego i zwykle powoduje asymetrię w stosunku do drugiej piersi. W niektórych przypadkach guzki mogą być bolesne i towarzyszyć im może jakiś rodzaj wydzieliny z brodawki.
Wiele osób kojarzy guzki w piersiach bezpośrednio z rakiem piersi. Jednak badania wykazały, że w ponad 80% przypadków chodzi o łagodne zmiany tkanki. Wiele z nich może nawet powstać w wyniku zmian hormonalnych wywołanych cyklem miesiączkowym lub podczas laktacji.
Rodzaje guzków piersi
Aktualnie istnieje wiele chorób, które mogą powodować tego typu nieprawidłowości w strukturze piersi. Jednak, aby ułatwić ich zrozumienie, należy je przede wszystkim podzielić na dwie grupy: łagodne i złośliwe.
Łagodne guzki w piersiach
Łagodne guzki piersi to te, które niosą ze sobą niskie ryzyko zachorowania na raka piersi lub które nie wskazują na obecność żadnej choroby. W tych przypadkach w badaniu palpacyjnym możemy znaleźć ruchomy guzek o określonych krawędziach, miękki, bolesny i z niewielkimi zmianami na skórze.
Do najczęstszych przyczyn tego typu zmian należą:
- Zmiany związane z miesiączką.
- Ropnie piersi
- Gruczolakowłókniak.
- Torbiele piersi
- Tłuszczaki i brodawczaki śródprzewodowe.
- Ektazja przewodu mlekowego.
Złośliwe guzki w piersiach
W większości przypadków złośliwe guzki sutka powstają z łagodnych zmian, które się uzłośliwiły, przechodząc w ten sposób w stan rakowy. W takiej sytuacji podczas badania palpacyjnego guzek będzie twardy, o nieregularnych krawędziach, nieruchomy, nie bolesny i ze zmianami w skórze lub brodawce.
Tego typu masy zdarzają się częściej u kobiet w okolicy 40 roku życia po ich wykryciu należy zawsze wykonać różne badania uzupełniające w celu prawidłowej diagnozy. Mogą to być USG piersi, mammografia lub biopsja.
Możesz być zainteresowana również tym tematem: Mammografia po raz pierwszy – czego się spodziewać?
Możliwe przyczyny guzków piersi
Wspomnieliśmy o niektórych patologiach, które mogą powodować tego typu nieprawidłowe guzki w piersiach. Teraz jednak poświęcimy czas, aby zagłębić się w 3 najczęstsze przyczyny tych zmian. Wszystkie wymagają wizyty u lekarza.
1. Ropnie piersi
Ta choroba występuje dość powszechnie u młodych kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Ropnie piersi objawiają się bardzo bolesnymi masami z miejscowymi zmianami zapalnymi. W tym zaburzeniu zmieniony obszar może być zaczerwieniony, powiększony i ciepły w dotyku.
Stan zapalny tego rodzaju powstaje w wyniku infekcji bakteryjnej i zwykle zaczyna się jako zapalenie sutka. Jeśli nie jest leczony antybiotykami, dochodzi do nadkażenia i gromadzenia się ropnego płynu, powodując ropień.
Leczenie ropni piersi nie różni się od tych, które pojawiają się w innych częściach ciała. W przypadku piersi, w zależności od wielkości ropnia, można osuszyć ropę poprzez drenaż. Chociaż są to bardzo bolesne zmiany, ich leczenie przebiega pomyślnie i choroba zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni.
2. Torbiele piersi
Cysty, czy inaczej torbiele są najczęstszą przyczyną guzków piersi. W rzeczywistości szacuje się, że występują u 90% kobiet. Ten typ wady rozwojowej pojawia się często u młodych kobiet w wieku od 20 do 40 lat. Chociaż ich przyczyna nie jest dobrze określona, prawdopodobnie występuje wpływ hormonalny.
Torbiele piersi to nagromadzony płyn zamknięty w nabłonku o miękkiej konsystencji, ruchomy, zmiennej wielkości, która może występować w obu piersiach. W przeciwieństwie do ropni piersi, płyn nie jest zakażony, więc nie będzie zmian zapalnych.
Niektóre torbiele piersi mogą być jednak bolesne i powodować ból piersi podczas menstruacji. Chociaż nie ma badań, które łączą tę zmianę z ryzykiem raka piersi, wskazane jest ich ciągłe kontrolowanie.
Obecnie nie ma określonego leczenia tego rodzaju zmian. Jeśli powodują duży dyskomfort lub są duże, lekarz specjalista może zalecić ich opróżnienie, ale istnieje ryzyko, że pojawią się ponownie.
Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Dlaczego bolą nas piersi? – poznaj 5 powodów!
3. Gruczolakowłókniak
Gruczolakowłókniak to łagodny guzek piersi, który tworzy się, gdy gruczoł mleczny rośnie nieregularnie. Często mylony jest z guzkiem złośliwym, ponieważ jest twardy, bezbolesny, ruchliwy i może z czasem rosnąć.
W literaturze fachowej opisano 3 typy gruczolakowłókniaków: proste, złożone i olbrzymie. Pierwsze to guzy mniejsze niż 5 cm, w których wszystkie tworzące je komórki mają podobne cechy. Oznacza to, że nie ma ryzyka złośliwości.
Z drugiej strony złożone gruczolakowłókniaki mają pewien stopień atypii komórkowej, to znaczy komórki zaczynają się różnić między sobą. Jednak według American Cancer Society ryzyko zachorowania na raka z powodu tego guza piersi nie wzrasta znacząco.
Wreszcie gruczolakowłókniaki olbrzymie to te, które przekraczają 5 centymetrów średnicy. W większości przypadków ten rodzaj masy znika z czasem. Konieczne będzie jedynie ciągłe monitorowanie, aby wykryć, czy nastąpiła jakakolwiek zmiana rozmiaru.
W skrajnych przypadkach, gdy zmiana jest zbyt uciążliwa lub duża, można wykonać operację usunięcia. Jednak, podobnie jak torbiele, tego rodzaju guzki w piersiach mogą powrócić.
Zalecenia w przypadku obecności guzka w piersiach
Jak widać, znalezienie guza w piersi nie jest równoznaczne z rakiem. Najprawdopodobniej jest to łagodny guz, który nie stanowi żadnego zagrożenia dla życia. Jednak ważne jest, aby udać się do lekarza i przeprowadzić wszystkie odpowiednie badania, aby uzyskać dokładną diagnozę.
Ponadto wszystkie kobiety powinny co najmniej raz w miesiącu poddawać się samodzielnemu badaniu piersi. Będzie to jedyny sposób, aby poznać anatomię piersi, a tym samym móc wykryć wszelkie nieprawidłowości, zanim będzie za późno.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jiménez VX, Rivera HM, García RFM, et al. Nódulo mamario palpable. Abordaje diagnóstico. Revista del Hospital Juárez de México. 2011;78(1):35-40.
- Gallego G. Nódulo palpable de mama. Revista Colombiana de Obstetricia y Ginecología. 2005;56(1):82-1.
- Aznar F, Cortadellas T, Xercavins J. Patología benigna de la mama II: Tumores benignos de mama. Fundamentos de Ginecología. Sociedad Española de Ginecología y Obstetricia SEGO. 2005:483-92.
- Bajo Arenas J, Melchor Marcos J, Mercé Alberto L. Fundamentos de Ginecología (SEGO). Sociedad Española de Ginecología y Obstetricia; 2009.
- Gallego G. Nódulo Palpable de Mama. Revista de Colombiana de Obstetricia y Ginecología. 2005;56(1):82-91.
- Kosir M. Tumoraciones mamarias (nódulos de mama) – Ginecología y obstetricia – Manual MSD versión para profesionales [Internet]. Manual MSD versión para profesionales. 2019.
- Gallardo, María García, et al. “Lesiones papilares intraductales mamarias: nuestra experiencia 2007-2017.” Revista de Senología y Patología Mamaria 33.3 (2020): 88-93.
- Mendoza Salazar, Jennifer Vanessa. Nivel de asociación entre nódulos mamarios en adolescentes y su menarquía. Diss. Universidad de Guayaquil. Facultad de Ciencias Médicas. Carrera de Medicina, 2018.
- Delgado, S., et al. “Mastitis infecciosas durante la lactancia: un problema infravalorado (I).” Acta Pediatr Esp 67.2 (2009): 77-84.
- Loke, Benjamin Nathanael, et al. “Genetics and genomics of breast fibroadenomas.” Journal of Clinical Pathology 71.5 (2018): 381-387.
- Rodríguez López, Pilar, et al. “Fibroadenoma gigante juvenil de mama: Presentación de un caso clínico.” Revista chilena de obstetricia y ginecología 85.4 (2020): 376-382.