Guzki śpiewacze - wszystko co należy o nich wiedzieć
Guzki śpiewacze to nienowotworowe narośle, które powstają na fałdach głosowych. Pojawiają się w wyniku nadmiernego lub nieprawidłowego używania głosu przez dłuższy okres czasu.
Ich wzrost i rozwój zaczyna się od stanu zapalnego, który prowadzi do powstania guzków. Kluczową sprawą jest rozpoznanie objawów jakie dają guzki śpiewacze, aby można było jak najszybciej rozpoznać chorobę i rozpocząć leczenie.
Przyczyny
- Krzyczenie.
- Nadmierne oczyszczanie gardła.
- Przewlekły kaszel.
- Naśladowanie głosów.
- Nadwyrężanie głosu.
- Śpiew, zwłaszcza na wysokich tonach.
Wszystko, co ma związek z nadmiernym wysiłkiem strun głosowych, powoduje stopniowy uraz. Prowadzi to do stanu zapalnego, a na koniec do guzów struny głosowej.
Najczęstsze objawy
1. Chrypka
Głos może brzmieć mniej lub bardziej ochryple z powodu zmniejszenia intensywności głosu. Istnieje błędne zarządzanie powietrzem, które kończy się przed zakończeniem wypowiadanego zdania co wywołuje wrażenie, że dana osoba nie ma wystarczającej ilości powietrza.
2. Zużyty głos
Osoba może czuć suchość w gardle i krtani, dlatego ma stałą potrzebę oczyszczenia gardła.
3. Napięcie mięśni szyi
Jest wiele czynników, które powodują napięcie mięśniowe, począwszy od odwodnienia, nadwagi, złej postawy na nagłych ruchach kończąc. Jest to częsty problem wynikający z zablokowania mięśni dotkniętego obszaru.
Osoba cierpiąca na guzki śpiewacze może odczuwać duże napięcie w okolicy szyi, co może prowadzić do bólu głowy lub innych komplikacji.
4. Kaszel
Możesz odczuwać wrażenie obecności ciał obcych w gardle. Kaszel może być także bolesny, zwłaszcza w przypadku, gdy jest on przewlekły, a odstępy pomiędzy napadami są krótkie.
5. Zmęczenie ciała i głosu
Kiedy organizm musi się wytężać, zmęczenie jest nieuniknione. Kiedy głos dochodzi do wyczerpania fonetycznego, pojawiają się objawy.
Czynniki, które mogą prowadzić do powstania guzków śpiewaczych
- Alergie.
- Palenie papierosów.
- Niewystarczające ilości powietrza.
- Refluks żołądkowo-przełykowy.
- Przebywanie w miejscach o nadmiernej wilgotności.
- Zawody wymagające użycia głosu: nauczyciele, dziennikarze, śpiewacy.
- Narażenie na działanie drażniących gazów lub produktów chemicznych.
Diagnoza
Jeśli cierpisz na chrypkę głosową przez ponad dwa lub trzy tygodnie, należy skonsultować się z lekarzem. Kompletna wizyta powinna obejmować przegląd historii medycznej, badania lekarskie i możliwość porozmawiania z lekarzem.
Ponadto lekarz może również zlecić:
- Badanie neurologiczne.
- Przegląd przeprowadzony przez otolaryngologa (lekarza specjalizującego się w medycynie gardła, nosa i uszu).
- Badanie głosu przeprowadzone przez foniatrę
- Lekarz może również wykonać laryngoskopię za pomocą przerywanego światła w celu zbadania ruchów fałd głosowych.
Guzki śpiewacze – leczenie
Leczenie może polegać na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, leczeniu farmakologicznym a przede wszystkim na dbaniu o higienę głosu.
Interwencja chirurgiczna
Chirurgia ma na celu usunięcie guzków z fałd głosowych. Lekarze uciekają się do tego zabiegu, gdy guzki są bardzo duże, twarde, lub gdy są obecne przez dłuższy czas.
Leczenie farmakologiczne
W niektórych przypadkach, pacjenci muszą poddawać się leczeniu farmakologicznemu, aby zniwelować czynniki zagrażające fałdom głosowym. To obejmuje leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego, alergii i chorób tarczycy.
Higiena głosu
Ten rodzaj terapii polega na uczeniu się jak dbać o higienę jamy ustnej, jak nie nadużywać strun głosowych, wykorzystywać odpowiednie tony i głośność dźwięków oraz jak prawidłowo oddychać przy wydobywaniu głosu.
Inne zabiegi
- Kompletny odpoczynek głosowy (milczenie).
- Gdy guzki są małe lub miękkie, mogą być leczone sterydami o działaniu przeciwzapalnym.
- Ćwiczenia fonetyczne w celu przywrócenia funkcji strun głosowych i zapobiegania ponownemu pojawieniu się guzków.
Jak można zapobiegać powstawaniu guzków wokalnych?
- Nie nadużywaj swojego głosu.
- Jeśli jesteś piosenkarzem, nauczycielem, lektorem itp., znajdź czas na odpoczynek dla głosu.
- Zdobądź niezbędne umiejętności mówienia, aby móc wykonywać swoją pracę w sposób pewny i spokojny.
- Rodzice powinni upewnić się, że ich dzieci uczą się używać właściwych technik głosowych, aby uniknąć wszelkiego rodzaju napięcia od najmłodszych lat, ponieważ jest to problem, który może się rozwinąć z wiekiem.
- Wyeliminuj toksyczne nawyki i wszystko co może podrażniać nos i gardło.
- Umów się na wizytę u swojego lekarza jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia. Dzięki prostemu i bezbolesnemu przeglądowi, będzie mógł ocenić, czy istnieje rzeczywisty problem, czy nie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gereige, R., & Cunill-De Sautu, B. (2011). Throat Infections. Pediatrics in Review. https://doi.org/10.1542/pir.32-11-459
- Altman, K. W. (2007). Vocal Fold Masses. Otolaryngologic Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.otc.2007.05.011
- Johns, M. M. (2003). Update on the etiology, diagnosis, and treatment of vocal fold nodules, polyps, and cysts. Current Opinion in Otolaryngology and Head and Neck Surgery. https://doi.org/10.1097/00020840-200312000-00009
- Naunheim, M. R., & Carroll, T. L. (2017). Benign vocal fold lesions. Current Opinion in Otolaryngology & Head and Neck Surgery. https://doi.org/10.1097/MOO.0000000000000408
- Thompson, L. D. R. (2013). Larynx: Nodules and polyps. Ear, Nose and Throat Journal.