Grzybicze zapalenie pochwy: domowe sposoby

Grzybicze zapalenie pochwy może powodować duży dyskomfort. W tym artykule znajdziesz kilka wysoce skutecznych środków, które pomogą Ci w naturalny sposób pozbyć się infekcji drożdżakowej.
Grzybicze zapalenie pochwy: domowe sposoby

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Opisane w tym artykule naturalne sposoby na grzybicze zapalenie pochwy są oparte na domowych preparatach składających się z łatwo dostępnych składników, które mogą pomóc Ci zatrzymać postęp tej infekcji.

Nadmierny rozrost mikroorganizmu, który naturalnie zamieszkuje pochwę może powodować swędzenie i dyskomfort okolic intymnych. W efekcie można zaobserwować nadmierną wydzielinę z pochwy i nieprzyjemny zapach. Grzybicze zapalenie pochwy czasami wywołuje także uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, a nawet ból podczas stosunku.

Obawiasz się, że możesz cierpieć przez grzybicze zapalenie pochwy?  Nie wahaj się skorzystać z jednego z poniższych naturalnych sposobów, aby się go pozbyć.

Domowe sposoby na grzybicze zapalenie pochwy

Warto pamiętać, że grzybicze zapalenie pochwy nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową (STD). Chociaż kontakt seksualny może wywołać tę infekcję, w rzeczywistości może ona rozwinąć się u każdej kobiety, nawet u tej, która nie jest aktywna seksualnie.

Zmiany flory bakteryjnej pochwy, a także osłabienie układu odpornościowego, są czynnikami, które mogą wywołać ten problem. Jest to związane między innymi z pewnymi zmianami hormonalnymi, stresem i cukrzycą.

Dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć o czterech domowych sposobach leczenia infekcji drożdżakowej pochwy.

1. Olej kokosowy

Badania pokazują, że właściwości przeciwgrzybicze oleju kokosowego mogą nasilać działanie niektórych zabiegów medycznych.

Według badań olej kokosowy jest naturalnym środkiem przeciwgrzybiczym. Chociaż dowody na jego działanie są nadal niepewne, kilka badań sugeruje, że może on pomóc zabić różne rodzaje grzybów.

Słoik oleju kokosowego

Naukowcom udało się ustalić, że mikroorganizmy, takie jak Candida albicans (bielnik biały), są dość wrażliwe na skoncentrowany olej kokosowy. Co więcej, dawkowanie jest niższe niż w przypadku flukonazolu, leku przeciwgrzybiczego zwykle przepisywanego na tego rodzaju infekcje.

Jak zastosować olej kokosowy?

  • Najpierw uzyskaj dobrej jakości tłoczony na zimno olej kokosowy z pierwszego tłoczenia. Olej rafinowany jest niższej jakości.
  • Namocz czysty tampon olejem kokosowym i włóż go do pochwy.
  • Pozostaw na kilka godzin, a następnie usuń.

Uwaga: nie używaj tego środka, jeśli nie masz pewności, że masz grzybicze zapalenie pochwy. Unikaj go także, jeśli jesteś w ciąży lub jesteś uczulona na olej kokosowy.

Odkryj: Olej kokosowy – 10 korzyści dla urody

2. Olejek z dzikiego oregano

Olej z dzikiego oregano jest jednym z najlepszych naturalnych sposobów leczenia infekcji drożdżakowej pochwy. Ze względu na swoje właściwości przeciwgrzybicze i przeciwdrobnoustrojowe jest często stosowany w medycynie alternatywnej jako uzupełnienie leczenia wszelkiego rodzaju infekcji.

Jak zastosować olejek z dzikiego oregano?

  • Rozcieńcz 3 lub 4 krople olejku z dzikiego oregano w łyżeczce oliwy z oliwek.
  • Zażyj doustnie 2 lub 3 razy dziennie po jedzeniu. Możesz także wlać mieszaninę do kapsułek, aby ułatwić ich przyjmowanie.

3. Kwas borowy

Ten sposób wymaga uprzedniej oceny lekarskiej i odpowiedniej obserwacji.

Kwas borowy to skuteczny środek w walce z infekcjami grzybiczymi. Dzięki kwasowemu pH zmienia odczyn środowiska, w którym rozrosły się grzyby, ułatwiając kontrolę infekcji.

Kapsułki z kwasem borowym

Jednak należy go stosować ostrożnie, szczególnie jeśli chodzi o leczenie infekcji drożdżakami pochwy.

Jak zastosować kwas borowy?

  • Przede wszystkim potrzebny jest Ci kwas borowy o stężeniu mniejszym niż 2%. Jeśli wybierzesz wyższe stężenie, przyniesie to efekt przeciwny do zamierzonego – a chodzi przecież o Twoje okolice intymne.
  • Gdy zdobędziesz już kwas borowy, podziel go na kapsułki. Puste kapsułki są dostępne w większości aptek.
  • Następnie wprowadź jedną kapsułkę do pochwy.
  • Jeśli objawy utrzymują się, powtórz zabieg następnego dnia. Nie stosuj kwasu borowego więcej niż raz dziennie.

Uwaga: jeśli dotyczy Cię inny typ infekcji lub jesteś w ciąży, unikaj stosowania kwasu borowego. Ponadto, nigdy nie należy zażywać go doustnie. W razie pytań skonsultuj się z lekarzem.

Przeczytaj: Grzybica pochwy – wylecz ją czosnkiem!

4. Malwa na grzybicze zapalenie pochwy

Malwa nie zabija grzybów, które powodują tę infekcję. Jednak jej zewnętrzne stosowanie w formie kąpieli może pomóc złagodzić objawy, takie jak podrażnienie okolic intymnych, swędzenie i nadmierna produkcja wydzieliny. Właściwości tej rośliny są kojące i przeciwzapalne.

Jak zastosować malwę?

  • Na początek zagotuj kilka liści malwy w litrze wody.
  • Doprowadź napar do wrzenia i zdejmij z palnika. Niech ostygnie, aż temperatura będzie odpowiednia do kąpieli.
  • Następnie odcedź napar i wykąp się w nim.
  • Powtórz zabieg następnego dnia, jeśli objawy nadal będą się utrzymywać.

Czy kiedykolwiek próbowałaś stosować któryś z opisanych powyżej środków, by leczyć grzybicze zapalenie pochwy?

W razie wystąpienia objawów grzybicy pochwy nie wahaj się spróbować domowych sposobów. Oczywiście pamiętaj, że zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem, by otrzymać fachową diagnozę. Lekarz może również zasugerować inne skuteczne zabiegi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ogbolu, D. O., Oni, A. A., Daini, O. A., & Oloko, A. P. (2009). In Vitro Antimicrobial Properties of Coconut Oil on Candida Species in Ibadan, Nigeria . Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/jmf.2006.1209
  • Fife, B. (2013). Health properties of coconut oil. Agro Food Industry Hi-Tech.
  • Manohar, V., Ingram, C., Gray, J., Talpur, N. A., Echard, B. W., Bagchi, D., & Preuss, H. G. (2001). Antifungal activities of origanum oil against Candida albicans. Molecular and Cellular Biochemistry. https://doi.org/10.1023/A:1013311632207
  • Bona, E., Cantamessa, S., Pavan, M., Novello, G., Massa, N., Rocchetti, A., … Gamalero, E. (2016). Sensitivity of Candida albicans to essential oils: are they an alternative to antifungal agents? Journal of Applied Microbiology. https://doi.org/10.1111/jam.13282
  • De Seta, F., Schmidt, M., Vu, B., Essmann, M., & Larsen, B. (2009). Antifungal mechanisms supporting boric acid therapy of Candida vaginitis. Journal of Antimicrobial Chemotherapy. https://doi.org/10.1093/jac/dkn486
  • Ray, D., Goswami, R., Dadhwal, V., Goswami, D., Banerjee, U., & Kochupillai, N. (2007). Prolonged (3-month) mycological cure rate after boric acid suppositories in diabetic women with vulvovaginal candidiasis. Journal of Infection. https://doi.org/10.1016/j.jinf.2007.06.008
  • Jeannin, J. M. (2017). Malva sylvestris. Schweizerische Zeitschrift Fur GanzheitsMedizin. https://doi.org/10.1159/000478915

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.