Grypa czy przeziębienie? Główne różnice

Chociaż są to dwie choroby, które zazwyczaj uważa się za bardzo podobne, w rzeczywistości grypa i przeziębienie bardzo się od siebie różnią. Przyczyny, diagnoza, a także zabiegi, które zaleci lekarz, są różne.
Grypa czy przeziębienie? Główne różnice

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Kiedy pojawia się fizyczny dyskomfort, który wpływa na drogi oddechowe, obowiązkowe pytanie, które musimy sobie zadać jest następujące: czy to grypa czy przeziębienie? Obie choroby rozwijają się pod wpływem infekcji wirusowej, jednak znacznie różnią się od siebie.

Jeśli chcesz zatem prawidłowo wyleczyć infekcję, musisz najpierw wiedzieć czy to grypa, czy przeziębienie. Odkryj w tym artykule specyfikę tych dwóch częstych dolegliwości. Zapraszamy do lektury!

Grypa i przeziębienie – jakie są przyczyny

Istnieje około 200 wirusów, które mogą wywołać przeziębienie lub katar. Natomiast jeśli chodzi o przyczynę grypy, powoduje ją wirus znany jako Influenzavirus. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zidentyfikowała najważniejsze, liczne odmiany tego wirusa, który wywołuje infekcje sezonowe.

Wirusy te mogą się przenosić ze względną łatwością, ponieważ są obecne w środowisku i występują na każdej powierzchni, gdzie mogą przeżyć aż do 24 godzin. Ponadto osoby, które już padły ofiara wirusa, mogą przekazywać je innym ludziom poprzez kaszel, ślinę i kichanie.

Istniejące szczepionki zwykle przepisuje się, aby zapobiegać infekcjom spowodowanym przez szczepy grypy A i B, ponieważ uważa się je za najbardziej niebezpieczne i zaraźliwe.

Zaleca się, aby stosować je raz w roku na szczególne narażone grupy populacji przed sezonem zimowym. Szczególnie podatne grupy to osoby starsze, kobiety ciężarne, osoby chore, pracownicy sektora służby zdrowia oraz dzieci.

Inne różnice

Przeziębienie czy katar powoduje umiarkowane dolegliwości w nosie i gardle. W odniesieniu do grypy, może ona ogólnie wpływać na drogi oddechowe, ale także powodować fizyczny dyskomfort w całym ciele.

Grypa

Jeśli chodzi o warunki pogodowe, które sprzyjają zachorowaniom, przeziębienie można złapać o każdej porze roku, choć latem nie jest tak często. Natomiast grypa występuje zwykle bardzo sezonowo i rozprzestrzenia się głównie w sezonie zimowym.

Grypa czy przeziębienie? Różne objawy

Najczęstszymi objawami przeziębienia są przekrwienie błony śluzowej nosa, duszność, kichanie i kaszel. Możesz także odczuwać ból gardła i nieznaczny wzrost temperatury ciała, jednak zwykle nie dochodzi do wysokiej gorączki (do 37,5 ° C).

Natomiast objawy grypy obejmują w mniejszym stopniu przekrwienie błony śluzowej nosa, ból gardła i kaszel. Do tego dochodzi jednak silne uczucie wyczerpania, ból mięśni i bóle głowy. Pojawia się również wysoka gorączka, czyli wyższa niż 38,5 ° C.

Lekarz w masce

Symptomatologia tych dwóch chorób różni się zwłaszcza stopniem nasilenia objawów. Zaobserwowano, że grypa wyczerpuje organizm znacznie bardziej niż przeziębienie. Jednak w obu schorzeniach mogą wystąpić powikłania, które poważnie wpływają na zdrowie i życie.

Sposób leczenia dla obu infekcji

Ponieważ obie choroby rozwijają się pod wpływem wirusów, leczenie jest objawowe, to znaczy ma na celu jedynie złagodzenie objawów.

Każda z tych niedyspozycji rozwija się w określonym cyklu, który trwa daną ilość dni. Zazwyczaj objawy utrzymują się dłużej w przypadku grypy niż przeziębienia, i nie ma specyficznego leczenia skracającego ten okres.

  • Nie jest to proces bakteryjny, więc nie należy przyjmować antybiotyków, z wyjątkiem przypadków, gdy pojawiają się powikłania. Antybiotyki zawsze powinny być przepisywane przez lekarza specjalistę.
  • Nie zaleca się samoleczenia farmakologicznego w momencie wystąpienia tego typu patologii. Tylko personel medyczny ma kwalifikacje zawodowe do przepisywania leków zwalczających objawy tych chorób.
  • Leczenie obejmuje podawanie leków obkurczających naczynia krwionośne, środków przeciwkaszlowych, przeciwalergicznych lub przeciwhistaminowych. Przepisuje się również syropy lub tabletki wykrztuśne, mukolityczne, przeciwbólowe a także leki przeciw grypie, w zależności od przypadku.

Jak są diagnozowane grypa i przeziębienie i jak długo trwają

Pacjenci często mają wielkie wątpliwości co do czasu trwania tych dwóch schorzeń. Poniżej zobaczymy kilka ważnych informacji na ten temat:

  • Ogólnie rzecz biorąc, lekarzowi wystarczy jedynie opis objawów, aby zdiagnozować jedną z tych chorób. Według własnego uznania, zawsze możesz jednak poprosić o zlecenie badania krwi i wymazy z gardła.
  • Uważa się, że przeziębienie rokuje dość szybkie wyzdrowienie. Może ono trwać do pięciu dni od momentu wystąpienia objawów, które pojawią się w sposób stopniowy.
  • Złe samopoczucie wywołane grypą zwykle pojawia się nagle i szybko rośnie nasilenie objawów. Ta choroba trwa od 7 do 15 dni, chociaż istnieje szeroka typologia grypy, która obejmuje bardzo różne przypadki.
  • Jeśli którakolwiek z tych chorób trwa dłużej niż się szacuje, należy natychmiast szukać pomocy medycznej, aby uniknąć poważnych komplikacji i powikłań.

Możliwe powikłania

Zbyt długi czas trwania grypy lub przeziębienia powinien skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. Możliwe powikłania obejmują zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i zapalenie zatok.

Ból głowy

Grypa i przeziębienie prezentują inny obraz kliniczny, zarówno w objawach, jak i w leczeniu. W swoim przebiegu mogą im również towarzyszyć zakażenia bakteryjne.

Grypa lub przeziębienie: opieka domowa

Nie zapominając, że tylko lekarz jest uprawniony do przepisywania leków, pewne domowe środki mogą pomóc w radzeniu sobie z tymi chorobami. W najsilniejszym stadium grypy lub przeziębienia ważne są następujące czynniki:

  • Fizyczny odpoczynek. Ciało jest zajęte walką z chorobą od wewnątrz, więc organizm potrzebuje spokoju i wszystkich swoich dostępnych zasobów energii.
  • Odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy spożywać obficie płyny, aby śluz mógł się upłynnić i aby złagodzić przekrwienie dróg oddechowych.
  • Nawilżanie powietrza. Stosowanie nawilżaczy bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie chorego. Wiadomo, że suche środowisko sprzyja proliferacji bakterii w drogach oddechowych.

Jeśli chodzi o nawyki związane z higieną ciała, czy to grypa, czy przeziębienie, zaleca się częste mycie rąk, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się choroby. Należy również dbać o utrzymywanie ogólnej higieny ciała i otoczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.