8 wskazówek dotyczących skutecznego gruntownego sprzątania domu
Odkurzanie, zmywanie naczyń i zamiatanie to prace domowe, które można wykonać w ciągu jednego dnia. W końcu nie zajmują zbyt wiele czasu i nie są tak czasochłonne i męczące jak głębokie sprzątanie domu. Gruntowne sprzątanie domu z kolei obejmuje zadania wymagające skrupulatności. Jeśli więc chcesz, aby Twój dom wyglądał jak nowy, prawdopodobnie będzie to wymagało nawet kilku dni solidnej pracy.
Do wykonania tego rodzaju czyszczenia potrzebujesz czegoś więcej niż miotły i odkurzacza. Nie mówimy tylko o przyborach do czyszczenia, chodzi również o cierpliwość i wytrzymałość, bo aktywność fizyczna związana ze sprzątaniem domu jest porównywalna z ćwiczeniami fizycznymi. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Gruntowne sprzątanie domu
Celem głębokiego czyszczenia jest dezynfekcja i całkowite pozbycie się brudu, który atakuje zakamarki domu. Różni się od codziennego sprzątania, ponieważ obejmuje znacznie więcej elementów. Należą do nich między innymi drzwi, okna, rynny czy kominek.
Do gruntownego sprzątania musisz odpowiednio się przygotować. Będziesz potrzebować odpowiednich produktów, narzędzi, a przede wszystkim zarezerwować sobie dużą ilość czasu. Spędzisz całe dnie, przeglądając przedmioty, wyrzucając to, czego nie używasz, naprawiając to, co jest uszkodzone i wykonując o wiele więcej czynności, niż zwykle pociąga za sobą konwencjonalne czyszczenie.
Proces obejmuje wszystkie pomieszczenia, ale niektóre wymagają więcej interwencji niż inne. Choć może się to wydawać nużące, ważne jest, aby zaplanować tego typu sprzątanie przynajmniej raz w miesiącu, zwłaszcza Ty lub inni domownicy cierpią na alergie.
Według American College of Allergy, Asthma and Immunology taka patologia stanowi szóstą główną przyczynę chorób przewlekłych w Stanach Zjednoczonych. Jak wspomniano w Clínica Universidad de Navarra (CUN), najlepszym sposobem zapobiegania tym reakcjom układu odpornościowego jest unikanie kontaktu z alergenami.
Substancje te są obecne w kurzu domowym, roztoczach, grzybach i pleśni. Wszystkim tym elementom można zaradzić poprzez gruntowne czyszczenie domu.
Przeczytaj również: Triki z TikToka – 5 sztuczek, które ułatwiają sprzątanie
Korzyści z głębokiego czyszczenia w domu
Kiedy dokładnie sprzątasz, gwarantujesz estetyczny wygląd domu i generujesz poczucie spokoju. Przyczyniasz się również do poprawy swojego zdrowia fizycznego i psychicznego.
Jeśli chodzi o to pierwsze, Indiana University ustalił w badaniu naukowym, że stan miejsca zamieszkania napędza aktywność fizyczną. W interesie utrzymania porządku w domu ludzie faktycznie wykazują się większą aktywnością fizyczną.
Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, Biuletyn Osobowości i Psychologii Społecznej stwierdził w analizie, że sposób, w jaki ktoś utrzymuje swój dom, wpływa na to, czy spędzany w nim czas będzie regenerujący, czy stresujący. W szczególności kobiety, które mieszkają w domach generujących stres, zgłaszały obniżony nastrój w ciągu dnia. I odwrotnie, ci, którzy mieszkają w dobrze utrzymanym domu, wykazywali obniżony nastrój depresyjny.
Jeśli nauka to potwierdza, dlaczego wątpić w korzyści głębokiego czyszczenia dla domu i ogólnego samopoczucia?
Gruntowne sprzątanie domu bez poświęcania zbyt dużej ilości czasu
Rozumiejąc, jak ważny jest nieskazitelny dom, podejmijmy działania. Aby sprostać wszystkim wymaganiom gruntownego sprzątania i nie poświęcać temu zbyt dużej ilości czasu, należy zadbać o regularność. Na początek każdego dnia odkurz dywany i meble, nie zostawiaj brudnych naczyń w zlewie i regularnie zamiataj pokoje.
Jeśli zawsze będziesz utrzymywać porządek i stosować się do zaleceń, które omawiamy poniżej, z czasem obniżysz ilość czasu niezbędną do gruntownego sprzątnięcia domu.
1. Dobra organizacja
Sporządź listę czynności według poszczególnych pomieszczeń, tak aby wykreślać zadania po ich wykonaniu. Możesz też ustalić termin wykonania każdego zadania.
Jeśli potrzebujesz dodatkowego czasu i jeśli Twój harmonogram na to pozwala, nie odkładaj zadań na później. Nagromadziłoby to zadań na następny dzień i pogorszyłoby warunki w pomieszczeniu.
Istotne jest ustalenie priorytetów działań i pomieszczeń, które wymagają maksymalnej intensywności sprzątania.
2. Nadaj priorytet pomieszczeniom o wysokiej częstotliwości
Kuchnia, łazienki i przedpokój to pomieszczenia, które w domu są stale używane, dlatego mają tendencję do szybszego brudzenia się. Podczas głębokiego czyszczenia pomieszczeniom tym należy poświęcić szczególną uwagę. Możesz zmniejszyć nakład pracy, jeśli regularnie dbasz o ich sprzątanie.
To samo dotyczy często używanych przedmiotów: zabawek dzieci, klawiatury komputera, klamek do drzwi czy płyty kuchennej. Naturalne lub komercyjne środki dezynfekujące rozprowadzone szmatką na tych powierzchniach mogą sprawić, że będą wyglądały jak nowe.
3. Utrzymuj porządek w kuchni
Nie idź do łóżka, pozostawiając brudną kuchnię. Ten nawyk oszczędza godziny pracy podczas dogłębnego sprzątania, ponieważ wystarczy opróżnić półki i odtłuścić, bez marnowania cennych minut na zmywanie naczyń.
4. Raz w miesiącu sprzątaj pod meblami
Kluczem do dokładnego czyszczenia jest usunięcie brudu z mebli, zwłaszcza tych, których nigdy nie przestawiasz. Często je przeglądaj w celu zamiatania i odkurzania. Nie ma znaczenia, jeśli nie zmienisz ich pozycji. To właśnie pod nimi drobnoustroje znajdują idealne siedlisko.
5. Opróżnij lodówkę
Podczas gruntownego sprzątania nie można zapomnieć o lodówce. Odłącz ją od zasilania i wyjmij wszystko, co w niej przechowujesz, a następnie umyj odpowiednio przygotowanym roztworem. W tym celu do około 1 litra ciepłej wody dodaj cytrynę i sodę oczyszczoną. Taka mieszanka pozwala skutecznie eliminować nieprzyjemne zapachy. Na koniec opłucz lodówkę wodą i wysusz przed ponownym włożeniem żywności do urządzenia.
Przydatną wskazówką jest to, aby każdego tygodnia sprawdzać, czy żywność nadaje się jeszcze do spożycia i usuwać produkty przeterminowane. Czasami możesz przechowywać jedzenie lub napoje z myślą o ich spożyciu później, ale nigdy do tego nie dochodzi. Ostatecznie ulegają zepsuciu i jeśli się ich nie usunie, mogłyby zanieczyścić resztę chłodzonych produktów.
6. Sprzątanie i porządkowanie szaf
Chociaż istnieją różne techniki na zachowanie porządku w szafie, jest to jeden z kluczowych obszarów domu, w którym gromadzą się ubrania i kurz. Pozbądź się ubrań, których nie nosisz i wypierz te, które straciły swoją świeżość.
Jak sugeruje większość metod organizacji ubrań, poświęcenie jednego dnia w tygodniu na przegląd szafy pomaga oszczędzić sobie mnóstwa pracy, gdy nadejdzie czas na głębokie sprzątanie.
7. Uczyń czystość w łazience stałym nawykiem
Baterie, prysznic, toaleta… cała łazienka musi pozostać czysta. Nie trzeba dodawać, że w przeciwnym razie stanie się to przyczyną problemów zdrowotnych ze względu na rozprzestrzenianie się zarazków, które zaczną się pojawić w tych miejscach.
Kiedy przychodzi czas na gruntowne sprzątanie, tracisz mniej czasu, jeśli te obszary stale są czyste, ponieważ ciężka praca polega często na dezynfekcji ścian i podłogi.
8. Zajmij się ścianami i sufitami
Głębokie czyszczenie dotyczy nie tylko podłóg, łóżek czy szafek. Na ścianach i sufitach tkają się opraw oświetleniowych.
Następnie myj mydłem w płynie z wodą, posługując się przy tym gąbką. Jeśli często czyścisz ściany, kiedy nadejdzie czas na „wielkie sprzątanie”, ilość pracy do wykonania zostanie znacznie ograniczona.
Skorzystaj z profesjonalnej pomocy przy dogłębnym czyszczeniu
Nie jest niemożliwe, aby osoba sama dokonała głębokiego czyszczenia. Czasami jednak dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy, zwłaszcza jeśli zadań jest zbyt wiele, masz duży dom lub istnieje jakiś stan lub przeszkoda zdrowotna, która utrudnia Ci wykonanie zadania.
Jeśli w Twojej rodzinie nie ma wielu członków lub są zbyt młodzi, aby wziąć udział w gruntownym sprzątaniu, rozważ możliwość wynajęcia profesjonalnej pomocy.
Istnieją firmy dedykowane do tego zadania, które pracują z odpowiednim sprzętem i personelem przygotowanym do głębokiego czyszczenia w bardzo krótkim czasie. Tak więc, jeśli masz odpowiedni budżet i potrzebujesz współpracy, skorzystanie z ich usług może być dobrą opcją.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Clínica Universidad de Navarra. Alergia en el hogar. Clínica Universidad de Navarra. https://www.cun.es/enfermedades-tratamientos/cuidados-casa/alergia-hogar
- Colegio Americano de Alergia, Asma e Inmunología. Datos sobre las alergias. Colegio Americano de Alergia, Asma e Inmunología. https://acaai.org/allergies/allergies-101/facts-stats/
- Saxbe, D. E., & Repetti, R. (2010). No Place Like Home: Home Tours Correlate With Daily Patterns of Mood and Cortisol. Personality and Social Psychology Bulletin, 36(1), 71–81. https://doi.org/10.1177/0146167209352864
- Universidad de Indiana. ¿Hogares más ordenados, cuerpos más en forma? Universidad de Indiana. https://newsinfo.iu.edu/web/page/normal/14627.html