Grudki tłuszczu na plecach: z czego wynikają?

Grudki tłuszczu na plecach występują dość często i powodują niepokój wśród osób, które je u siebie zauważą. Konieczne jest odróżnienie ich od innych patologii, aby zastosować odpowiednie leczenie.
Grudki tłuszczu na plecach: z czego wynikają?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Grudki tłuszczu na plecach mogą spowodować niepokój u osoby, która je odkryje. Czasami nie powstają pojedynczo, ale towarzyszą im inne mniejsze grudki, co wzbudza jeszcze większy niepokój.

W każdym razie ważne jest ustalenie diagnostyki różnicowej takiej zmiany na skórze. Oznacza to, że chociaż coś może wyglądać jak grudki tłuszczu na plecach, może to być inna choroba, na przykład torbiel łojowa lub czyrak.

Chociaż prawdą jest, że tłuszcz jest najczęstszą przyczyną tego typu objawów, nie zaszkodzi przeprowadzić konsultację lekarską w celu ustalenia, o co tak naprawdę chodzi. Czasami samo badanie lekarskie już wystarczy, aby ustalić pochodzenie guzka, bez potrzeby dalszych badań.

W szczególności nagromadzenie tłuszczu na skórze nazywa się tłuszczakiem. Nazwa odnosi się do jego konformacji, która składa się z adipocytów – komórek z lipidami.

Tłuszczaki nie są złośliwe i na ogół ich wielkość jest ograniczona do rozmiaru, który nie wpływa na inne struktury ciała. Istnieją jednak takie zwyrodnienia, jak tłuszczak olbrzymi i tłuszczaki wewnętrzne, które mogą prowadzić do nieoczekiwanych powikłań, aż do zakłócenia funkcjonowania innych narządów włącznie.

Grudki tłuszczu na plecach – diagnostyka różnicowa

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, istnienie grudki tłuszczu na plecach wymaga diagnostyki różnicowej. Musimy ocenić, czy mamy do czynienia z tłuszczakiem czy z inną zmianą skórną z podobnymi objawami. Poniżej wyszczególnimy trzy najczęstsze przypadki.

Grudki tłuszczu na plecach
W przypadku pojawienia się grudek tłuszczu na plecach konieczna jest diagnostyka różnicowa. W ten sposób można określić rodzaj zmiany.

1. Tłuszczak

To klasyczna grudka tłuszczowa. Jej wzrost jest powolny ale postępujący. Te typu grudki tłuszczowe stają się widoczne, gdy pacjent je odkryje, czasem przez przypadek. Nie są bolesne i zazwyczaj osiągają punkt równowagi, w którym przestają rosnąć – z wyjątkiem wspomnianych wyżej poważnych tłuszczaków.

Jeśli grudka jest mała, lekarze często zalecają nic nie robić. Jeśli jednak jest duża lub uciążliwa ze względów estetycznych, usuwa się go za pomocą lokalnego zabiegu chirurgicznego.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Tłuszcz pod pachami – jak się go pozbyć?

2. Czyrak

Czyrak to infekcja mieszków włosowych. Może pojawić się na plecach, szczególnie w dolnej części, gdzie występuje więcej włosów. Czasami boli, a czasem nie. Ból jest zwykle związany z dodatkową infekcją.

Jeśli pojawia się taka komplikacja, w czyraku zbiera się ropa, która wywiera ciśnienie, aby się wydostać. To jest różnica w stosunku do tłuszczaka, który nie ma wydzielin. Leczenie czyraka polega na podaniu antybiotyków w przypadku infekcji, drenażu, jeśli występuje ropa, i miejscowym przemywaniu środkami antyseptycznymi.

3. Torbiel łojowa

Ta zmiana jest bardzo podobna do tłuszczaków w swoim składzie, ponieważ ma w sobie tłuszcz. Różnica histologiczna polega na tym, że ma powłokę torbieli i trochę płynu w środku. Prawie nigdy nie boli, ale może ulec infekcji jak wrzód.

W dotyku torbiel jest ruchoma, a nawet trochę zanika pod uciskiem. Podobnie jak tłuszczak, leczenie zależy od wielkości i stopnia dyskomfortu, które powoduje. Jeśli zostanie podjęta decyzja o usunięciu, wykonywana jest miejscowa operacja.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Trądzik torbielowaty – 6 naturalnych remediów

Objawy i czynniki ryzyka

Grudki tłuszczu lub tłuszczaki powszechny pojawiają się na plecach, chociaż mogą również wystąpić na kończynach górnych i szyi. Rzadziej zdarza się obserwować je na kończynach dolnych.

Przy dotknięciu tłuszczaka wyczuwa się pewną ruchomość i miękkość. Przy nacisku może minimalnie się chować, ale nie jest płynny jak torbiel, więc daje pewien opór przy dotykaniu. Zazwyczaj lekarz łatwo go rozpoznaje, ponieważ jest charakterystyczny w dotyku.

Tłuszczak
U niektórych pacjentów tłuszczaki mogą być duże, co wpływa na funkcjonowanie innych narządów.

Wielkość grudek nie przekracza w większości przypadków 4-5 centymetrów. Jeśli są większe, wspominaliśmy już o tłuszczaku olbrzymim, który sam w sobie jest jednostką chorobową. Wymaga innego podejścia, ponieważ penetruje głębsze struktury, a jego usunięcie nie jest tak łatwe jak w innych przypadkach.

Nie ma całkowitej jasności co do pochodzenia tłuszczaków . Zakłada się, że istnieje pewien rodzaj powiązania genetycznego, ponieważ grudki tłuszczu pojawiają się wielokrotnie w grupach rodzinnych o takiej tendencji. Ale nie ma rozstrzygających badań w tym zakresie.

Jeśli chodzi o wiek, najbardziej dotknięta jest grupa dorosłych w wieku od 30 do 60 lat. Nie ma również jasnych informacji na temat tego, dlaczego występują one akurat w tych partiach ciała.

Kiedy iść do lekarza, jeśli mam na plecach grudki tłuszczu?

Powinniśmy udać się na konsultację zaraz po wykryciu grudki tłuszczu na plecach, aby dokonać diagnostyki różnicowej. Tylko lekarz będzie w stanie szybko rozróżnić, czy jest to tłuszczak, czy inna jednostka chorobowa. Ponadto, może zlecić badania uzupełniające lub nie, w zależności od stopnia zagrożenia związanego ze zmianą.

Niektóre dodatkowe objawy wskazują jednak na potrzebę szybszej konsultacji. Chodzi przede wszystkim o:

  • Powiększenie rozmiaru grudki
  • Obecność ropy, która wypływa na zewnątrz
  • Stwardnienie domniemanego tłuszczaka z utratą ruchomości i miękkości
  • Obrzęk węzłów chłonnych w pobliżu zmiany skórnej

Zwracaj uwagę na grudki tłuszczu na plecach

Chociaż są to łagodne zmiany, grudki tłuszczu na plecach wymagają uwagi. Lepiej skonsultować się i przeprowadzić diagnostykę różnicową niż mieć wątpliwości. Tym bardziej, jeśli wystąpią dodatkowe objawy, które wskazują na obecność infekcji, ucisk na sąsiednie struktury lub powiększenie rozmiaru.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Laín, Alberto Lozano, and José Alberto Codina Silva. “Enucleación quirúrgica de quiste sebáceo en la región mandibular.” Revista Mexicana de Estomatología 4.1 (2017): 37.
  • Monsel, G., V. Pourcher, and E. Caumes. “Infección cutánea bacteriana.” EMC-Tratado de Medicina 22.2 (2018): 1-7.
  • Michal, Michael, et al. “Dysplastic Lipoma.” The American journal of surgical pathology 42.11 (2018): 1530-1540.
  • Lipoma, Endobronchial. “Endobronchial lipoma.” Singapore Med J 58.8 (2017): 510-511.
  • Shanks, John A., W. Paranchych, and J. Tuba. “Familial multiple lipomatosis.” Canadian Medical Association Journal 77.9 (1957): 881.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.