Granat – 8 niesamowitych korzyści dla zdrowia

Granat to przepyszny owoc, który wykazuje również szereg właściwości leczniczych. Jest on cennym źródłem żelaza, witamin i błonnika. Owoc ten bez wątpienia powinien znaleźć się w twojej codziennej diecie.
Granat – 8 niesamowitych korzyści dla zdrowia
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Granat jest idealnym owocem dla każdego – dostarcza organizmowi niewiele kalorii, ale za to dużo wody, która stanowi niemal 80% jego całkowitej masy. Właściwości te sprawiają, że owoc ten jest zalecany jako jeden z podstawowych składników diet odchudzających, ponieważ w naturalny sposób pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Z punktu widzenia specjalistów ds. żywienia, granat jest niezwykle cennym źródłem witamin C i B2, składników mineralnych oraz prawdziwą bombą antyoksydantów, z których na największą uwagę zasługuje beta-karoten.

Warto również zaznaczyć, że owoc ten zawiera sporą ilość błonnika, która zmienia się w zależności od sposobu jedzenia granatu – dietetycy zalecają bezpośrednie spożywanie ziarenek, a nie przygotowanie z nich soku.

Bez względu jednak na formę spożycia, bez wątpienia istnieje wiele powodów, aby włączyć granaty do naszej codziennej diety i w pełni korzystać z ich cudownych właściwości, które działają na nasz organizm niczym balsam. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Granat – bomba antyoksydantów

Ziarna granatu

Małe ziarenka granatu są wielkim źródłem antyoksydantów, których działanie hamuje szkodliwe dla organizmu pochodzące z otaczającego nas środowiska wolne rodniki.

Regularne spożywanie granatu jest zatem pyszną formą na uniknięcie przedwczesnego starzenia się komórek organizmu i zapobiegania chronicznym chorobom związanym z trwałym uszkodzeniem komórek.

Według specjalistów antyoksydacyjna moc granatu jest tak wielka, że przewyższa swoimi leczniczymi właściwościami czerwone wino, a nawet zieloną herbatę.

Naturalna kontrola ciśnienia tętniczego krwi

Granat jest wielkim przyjacielem naszego układu sercowo-naczyniowego. Zawarte w nim antyoksydanty naturalnie kontrolują ciśnienie tętnicze krwi, ponieważ stymulują prawidłowy przepływ krwi, aby ta mogła bez przeszkód transportować tlen i wszelkiego rodzaju składniki odżywcze.

To z kolei przynosi wiele korzyści innym częściom organizmu, ponieważ utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi zapobiega tworzeniu się zakrzepów, żylaków i innych chorób układu krążenia.

Czyste żyły i tętnice

Oczyszczanie tetnic

Granat zapewnia również doskonałe rezultaty jeśli chodzi o naturalne oczyszczanie tętnic i żył – zapobiega osadzaniu się na ich ściankach złogów cholesterolu i innych szkodliwych dla zdrowia substancji.

Regularne spożywanie tego owocu wśród osób z wysokim poziomem złego cholesterolu i trójglicerydów, pomaga oczyścić ścianki naczyń krwionośnych z niebezpiecznych złogów i w ten sposób zapobiega powstawaniu chorób przewlekłych takich jak miażdżyca.

Sojusznik w walce z chorobami układu oddechowego

Dzięki ogromnej dawce witaminy C i właściwościom przeciwzapalnym, granat stał się popularnym naturalnym środkiem do walki z chorobami atakującymi układ oddechowy.

Doskonale wspomaga on leczenie astmy, zapalenia oskrzeli i powszechnych zaburzeń, takich jak przeziębienie i grypa.

Oczyszczanie nerek

Ziarenka granatu skutecznie oczyszczają nerki i regulują równowagę płynów ustrojowych organizmu. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów i składników o właściwościach oczyszczających sprzyja usuwaniu soli i szkodliwych substancji wraz z moczem.

Znacząca dawka potasu pomaga w utrzymaniu równowagi soli w organizmie i zapobiega zaburzeniom jego pracy związanym z odwodnieniem.

Granat poprawia stan skóry

Kobieta i granat

Zarówno spożywanie granatu, jak i jego stosowanie na skórę w postaci maseczki bardzo korzystnie wpływają na stan skóry. Dzięki dużej zawartości żelaza, owoc ten pobudza prawidłowe dotlenianie komórek i wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek.

Z kolei, sok z granatu przedłuża żywotność fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za utrzymanie jędrnej i elastycznej skóry.

Natomiast, beta-karoten hamuje uszkodzenia oksydacyjne komórek wywołane szkodliwą działalnością wolnych rodników i zapobiega oznakom starzenia, takim jak przebarwienia i przedwczesne zmarszczki.

Moc składników antyrakowych

Wielokrotnie pisaliśmy już, że antyoksydanty są jedną z najbardziej skutecznych form ochrony przed rozwojem komórek rakowych. Bogaty w przeciwutleniacze granat jest więc doskonałym naturalnym środkiem zapobiegającym powstawaniu różnych rodzajów nowotworów oraz wspomagającym ich leczenie.

W szczególności granat okazał się niezwykle skuteczny w przypadku raka piersi. Prawdopodobnie dzieje się tak wskutek jego antyproliferacyjnego działania spowodowanego dużą zawartością kwasu elagowego.

Substancja ta jest w stanie hamować wydzielanie enzymu o nazwie aromataza, który przekształca androgeny w estrogeny. Spożywanie granatu w tym przypadku okazuje się zbawienne dla organizmu, ponieważ aromataza bierze czynny udział w powstawaniu komórek rakowych w piersiach.

American Urological Association sugeruje, że granat – dzięki zawartych w nim związków roślinnych – skutecznie wspomaga również walkę w rakiem prostaty.

Skuteczny lek przeciw anemii

Osłabienie organizmu

Bogate w żelazo ziarenka granatu wspomagają produkcję czerwonych krwinek, dzięki czemu znacznie poprawia zdrowie pacjentów z niedokrwistością.

Spożywanie co najmniej połówki granatu dziennie pomaga kontrolować typowe objawy, takie jak zmęczenie, zawroty głowy i problemy z koncentracją.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy cię do tego pysznego owocu. Nie wahaj się i już dziś wprowadź go do swojego codziennego jadłospisu. Chociaż zaleca się jego spożywanie w postaci surowej, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykonywał z nich sok czy przygotowywał napary,itp.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zarfeshany A, Asgary S, Javanmard SH. Potent health effects of pomegranate. Adv Biomed Res. 2014;
  • Lansky EP, Newman RA. Punica granatum (pomegranate) and its potential for prevention and treatment of inflammation and cancer. Journal of Ethnopharmacology. 2007.
  • Wang D, özen C, Abu-Reidah IM, Chigurupati S, Patra JK, Horbanczuk JO, et al. Vasculoprotective effects of pomegranate (Punica granatum L.). Frontiers in Pharmacology. 2018.
  • Manthou E, Georgakouli K, Deli CK, Sotiropoulos A, Fatouros IG, Kouretas D, et al. Effect of pomegranate juice consumption on biochemical parameters and complete blood count. Exp Ther Med. 2017;
  • Jeune MAL, Kumi-Diaka J, Brown J. Anticancer Activities of Pomegranate Extracts and Genistein in Human Breast Cancer Cells. J Med Food. 2005;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.