Gnidy - jak je szybko usunąć z włosów

Gnidy to jaja wszy, które rozmnażają się z dużą prędkością.
Gnidy - jak je szybko usunąć z włosów

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Wraz z nadejściem lata i wysokich temperatur czasami może się zdarzyć, że we włosach dzieci pojawiają się gnidy. Rozmnażanie się gnid jest bardzo uciążliwe. Są one niczym innym jak jajami wszy, które składają je we włosach lub owłosionych partiach ciała gospodarza.

Pasożyty te łatwo mogą się przenosić, szczególnie wśród dzieci. Dlatego też konieczne jest jak najszybsze usunięcie gnid, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się.

Czym są gnidy i jak się rozmnażają?

Jaja, które składają wszy, nazywane są gnidami. Osadzają się one na skórze głowy, zwykle w takich miejscach jak kark, czubek głowy i miejsca za uszami. Jest tak dlatego, że to właśnie te obszary uwalniają niezbędne ciepło, dzięki czemu gnidy – jaja wszy – mogą się inkubować.

Samice wszy wytwarzają wydzielinę przypominającą bardzo mocny klej. Właśnie dzięki niej gnidy przylegają do włosa w taki sposób, że nie można ich łatwo usunąć.

Nie działa na nie ani energiczne mycie włosów, ani skrobanie, ani wyczesywanie. Należy zauważyć, że po złożeniu jaj, wylęganie się zajmie im około tygodnia w zależności od temperatury i wilgotności.

Gnidy i wszy we wsłosach

Samica może żyć miesiąc, składając od 5 do 10 jaj dziennie.

Dlatego bardzo ważne jest, aby podjąć leczenie jak najszybciej. To kluczowe aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tego szkodnika. Natychmiastowe leczenie zapobiegnie również, aby zaraza nie wystąpiła u innych dzieci. Wszy poruszają się bowiem tak szybko na włosach, że mogą przechodzić z jednej głowy na drugą w zwykłym kontakcie.

Szybka kuracja eliminująca gnidy

Po wykryciu obecności gnid, której sygnałem jest silny i denerwujący świąd, trzeba zacząć działać! Kiedy dzieci zaczynają się drapać (na skutek tego, że wszy żywią się krwią) to znak, że musimy podjąć szybkie działania.

Aby szybko i skutecznie wykorzenić te pasożyty, musimy skorzystać z preparatów przeciwko wszawicy. Najlepiej użyć produktów farmaceutycznych o uznanej skuteczności, takich jak FullMarks.

Bezwonny i bezbarwny, produkt ten nie powoduje dyskomfortu u dzieci, daje też gwarancję, że będziemy mogli wyeliminować gnidy i wszy w ciągu zaledwie pięciu minut. Ponadto, unikniemy konieczności włączania pestycydów do leczenia skóry naszych dzieci.

Środek na wszy i gnidy

Gdy już użyjemy odpowiedniego produktu na włosy, do usunięcia martwych gnid i wszy trzeba zastosować specjalny szampon. Następnie konieczne jest użycie specjalnego narzędzia do usuwania gnid. Może to być rodzaj bardzo gęstego grzebienia z zębami ułożonymi tak blisko, że usuwają martwe gnidy i wszy z włosów.

Należy zauważyć, że tego gęstego grzebienia należy używać, gdy włosy są mokre, aby nie uszkodzić ich struktury poprzez szarpanie.  Procedura jest prosta: należy sczesać gnidy pasmo po pasmie, systematycznie i regularnie na całej głowie. Grzebień należy przesuwać od samego korzenia aż do końcówek każdego pasma.

Ponadto należy wziąć pod uwagę, że najskuteczniejszymi grzebieniami na gnidy są te wykonane ze stali nierdzewnej. Sprawdzają się dużo lepiej w porównaniu z plastikowymi, których zęby mają tendencję do łamania się. To z kolei prowadzi do utraty ich skuteczności, której chcemy uniknąć.

Porady, jak uniknąć infestacji przez wszy i gnidy

Niestety prawdą jest, że nie ma sposobu na 100 % uniknięcie wszy i gnid na głowach naszych dzieci. Jednak regularne kontrole włosów pomagają zatrzymać infestację na czas i przystąpić do leczenia tak szybko, jak to możliwe. Możesz także postępować zgodnie z następującymi wskazówkami:

  • Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wszy i gnid, zawsze powinnaś mieć pod ręką grzebień na gnidy. W ramach rutynowych kontroli, dobrze byłoby przeczesać nim włosy dziecka co najmniej raz w tygodniu, nawet jeśli nie jest zainfekowane. Następnie należy dokładnie umyć grzebień bardzo gorącą wodą.
  • Sprawdź głowę dziecka w jasnym i czystym świetle. W tej kontroli należy zwrócić szczególną uwagę na najczęstsze obszary zarażenia: czubek głowy, okolice szyi i karku oraz miejsca za uszami.
  • Unikaj używania akcesoriów i części garderoby innych dzieci, takich jak czapki, grzebienie, szczotki lub ręczniki.
  • Często myj włosy swojego dziecka.

Jak mogliśmy zobaczyć, wykorzenienie tej nieprzyjemnej plagi gnid i wszy nie jest takie trudne, o ile używamy odpowiednich produktów i postępujemy zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce.

Zapobieganie nie wymaga wiele czasu, ale ważne jest regularne kontrolowanie higieny włosów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.