Głęboki sen gwarantowany! Wypróbuj banana z cynamonem

Nasza codzienna dieta jest fundamentalnym czynnikiem, który warunkuje zdolność zasypiania głębokim snem. Warto więc poznać receptury na naturalne środki nasenne, które obniżają poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, oraz pomagają ciału się odprężyć i pogrążyć się w regenerującym śnie.
Głęboki sen gwarantowany! Wypróbuj banana z cynamonem
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Z każdą dekadą tempo codziennego życia staje się coraz bardziej szalone. Mamy coraz to więcej obowiązków: obok pracy zawodowej musimy znaleźć czas na prowadzenie domu, zabawy z dziećmi, spotkania z przyjaciółmi i znajomymi, sport, rozwijanie naszych pasji… Nie dziwi więc fakt, że nie mamy czas na sen.

Jednocześnie rośnie świadomość, że należy dbać o swoje zdrowie i urodę, co sprawia, że musimy znaleźć czas na aktywność fizyczną i zabiegi pielęgnacyjne. Po bardzo intensywnym dniu przychodzi wieczór i padamy z nóg. Sen jednak nie przychodzi – nadal znajdujemy się pod silnym wpływem stresu.

Nas organizm potrzebuje czasu, aby się wyciszyć i uspokoić. Problem w tym, że my tego czasu nie możemy mu dać, ponieważ za siedem godzin zadzwoni budzik i rozpocznie się kolejny szaleńczy dzień.

W takiej sytuacji powinniśmy zatroszczyć się o prawidłową dietę. Oddziałuje ona nie tylko na naszą sylwetkę, ale wpływa na wszystkie funkcje organizmu. Chcemy przez to powiedzieć, że istnieją zarówno produkty o naturalnym działaniu uspokajającym, jak i stymulującym do działania.

Jak codzienna dieta wpływa na sen?

Specjaliści w dziedzinie zdrowego żywienia sugerują, by już po południu spożywać produkty o działaniu uspokajającym. Dwa z nich mają naprawdę silne działanie relaksujące. Są nimi banany i cynamon.

Obydwa te produkty niesłusznie uważane są za tuczące. Owszem, banany są słodkie i pożywne, a cynamon kojarzy się wyłącznie z pysznymi i kalorycznymi deserami. Rzeczywistość jednak nie ma nic wspólnego z mitami na ich temat.

Nieświadomi ich cudownych właściwości zdrowotnych i kojącego wpływu na układ nerwowy, często całkowicie rezygnujemy z ich spożywania. Popełniamy tym samym ogromny błąd! Dlaczego?

Cynamon należy do grupy produktów, które naturalnie przyspieszają spalanie tłuszczu, a z kolei banany zapewniają zdrową pracę mięśni. Stąd też zaleca się ich spożycie między innymi przed treningiem.

Usypiające właściwości bananów

Z pewnością nie raz widziałeś, jak tenisiści zjadają banana między setami. Robią to, ponieważ owoc ten jest bardzo cennym źródłem magnezu i potasu – składników mineralnych, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie mięśni: zapobiegają powstawaniu skurczów oraz dostarczają ogromną dawkę energii.

Pomimo ogromnego wysiłku mięśni, jakiemu poddawani są tenisiści podczas każdego meczu, skurcze u nich nie występują. Banany bowiem skutecznie redukują napięcie mięśni i w naturalny sposób zapewniają ich prawidłowe funkcjonowanie nawet w ekstremalnych warunkach przeciążenia.

banan

Cudowne właściwości bananów jednak na tym się nie kończą. Te słodkie i pożywne owoce naturalnie regulują ciśnienie krwi oraz przyspieszają usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z naszego organizmu.

Co więcej, banany stymulują produkcję serotoniny i melaniny – substancji odpowiedzialnych za zdrowy i głęboki sen. To właśnie one sprawiają, że nasze ciało czuje się zmęczone i senne. Kiedy zaczynają się one rozprzestrzeniać po całym organizmie, ustępuje działanie kortyzolu a zmartwienia odpływają daleko.

Banan jest więc bez wątpienia wielkim sprzymierzeńcem zdrowego, regenerującego i głębokiego snu. Jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić jego efekty, proponujemy dodać odrobinę cynamonu. W ten sposób powstaje mieszanka, która zwala z nóg nawet największego nerwusa.

Dlaczego cynamon ułatwia zasypianie?

Cynamon

Cynamon doskonale wspomaga proces usuwania cukru dostarczanego do organizmu wraz z pożywieniem, stąd też idealnie pasuje do duetu ze słodkim bananem.

Ponadto przyprawa ta usprawnia procesy trawienne, dzięki czemu ułatwia zasypianie. Pamiętajmy, że gdy czujemy się pełni po obfitej kolacji i pojawia się zgaga, nie potrafimy zasnąć i godzinami przewracamy się z boku na bok marząc o tym, by nieprzyjemne skutki ciężkostrawnej kolacji ustąpiły.

Co więcej, cynamon naturalnie usprawnia krążenie krwi oraz reguluje ciśnienie tętnicze krwi, dzięki czemu pomaga organizmowi odprężyć się i osiągnąć senny nastrój. Przyprawa ta doskonale wzmacnia nasenne efekty banana i jednocześnie niweluje zawarty w tym słodkim owocu cukier.

Powinni o tym pamiętać zwłaszcza osoby dbające o szczupłą sylwetkę oraz cukrzycy.

Bananowo-cynamonowa herbatka usypiająca

Wywar z banana

Poniżej przedstawiamy bardzo prosty przepis na niezwykle skuteczną w działaniu bananowo-cynamonową herbatkę usypiającą. Przekonaj się, że jej rezultaty są fantastyczne.

Składniki

  • 1 banan
  • Pół łyżeczki lub łyżeczka cynamonu (5 lub 10 g) (w zależności od upodobań)
  • 1 litr wody

Sposób przygotowania

  • Zagotuj litr wody i w międzyczasie przygotuj resztę składników.
  • Dokładnie umyj banana i nie obieraj go ze skórki. Odetnij jedynie jego obydwa końce.
  • Następnie wrzuć całego banana wraz ze skórką od gotującej się wody, zmniejsz ogień i gotuj przez 15-20 minut.
  • Po upływie tego czasu zdejmij wywar z ognia i usuń banana z garnka.
  • Dodaj do herbatki wybraną przez siebie ilość cynamonu.

Dzięki tej prostej recepturze otrzymasz doskonały naturalny lek nasenny, który sprawi, że zaśniesz zdrowym i głębokim snem. Wypijaj herbatkę na około godzinę przed pójściem do łóżka.

Aby wzmocnić efekty bananowo-cynamonowej herbatki nasennej warto stosować rozmaite techniki, które pozwalają na odprężenie mięśni i zapomnienie o zmartwieniach minionego dnia. Już po kilku minutach zaczniesz odczuwać błogi spokój i ogarnie cię ogromna senność.

Dodatkowo korzyścią herbatki jest to, że następnego ranka obudzisz się wypoczęty i pełen energii na cały nadchodzący dzień. Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać cię do wypróbowania tego niesamowitego naturalnego środka nasennego. Masz ochotę dobrze wyspać się już dziś?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alonso, J. R. (2004). Tratado de Fitofármacos y nutracéuticos. Buenos Aires: Corpus.
  • Cañigueral, S. (1998). Plantas medicinales y drogas vegetales para infusión y tisana. Milan: OEMF International.
  • Pamplona Roger, J. (1995). Enciclopedia de las plantas medicinales (vol. II). Madrid: Safeliz.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.