Gąbki menstruacyjne: ich zalety i wady

Gąbki menstruacyjne to produkty higieny kobiecej, które są w 100% ekologiczne i biodegradowalne. Dowiedz się o nich wszystkiego.
Gąbki menstruacyjne: ich zalety i wady
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia, 2023

Gąbki menstruacyjne to zrównoważony artykuł higieniczny dla kobiet, który ma wszystkie cechy, aby zastąpić jednorazowe tampony lub kubeczki menstruacyjne. Jest to bezpieczna i skuteczna metoda retencji wewnętrznej.

Szacunki wskazują, że przeciętna kobieta zużywa do 9 000 podpasek i tamponów podczas swojego płodnego życia. Te plastikowe przedmioty rozkładają się nawet przez 300 lat. Dlatego gąbki menstruacyjne stanowią znacznie bardziej zrównoważoną opcję.

Gąbki menstruacyjne, gąbki higieniczne czy tampony gąbczaste nie są jednak powszechne, mimo swoich zalet. Nie są to jednak produkty nowe, gdyż kobiety używają ich od czasów starożytnych. Zobaczmy, czym one są i jakie są ich zalety i wady.

Czym są gąbki menstruacyjne

Calendario y tampones para la menstruación
Gąbki menstruacyjne to zrównoważona alternatywa dla tamponów.

Gąbki menstruacyjne to produkt higieny kobiecej podobny do tamponu. Umieszczasz je w kanale pochwy, aby wchłaniały krwawienie miesiączkowe przez około sześć do ośmiu godzin. Ponadto możesz ich ponownie użyć. Okres użytkowania wynosi około jednego roku.

Tego typu elementy są bardzo elastyczne, dzięki czemu idealnie dopasowują się do ścianek pochwy. Istnieją gąbki menstruacyjne mogą dwojakiego rodzaju: naturalne lub syntetyczne. Naturalne są pochodzenia morskiego, podlegają biodegradacji i są wielokrotnego użytku. Nie używaj ponownie syntetycznych gąbek.

Naturalne gąbki menstruacyjne istnieją już od około 3000 lat. Jednak kobiety nie używały ich zbyt często. Niektóre kobiety odkryły je ponownie w XIX wieku, ale w XX wieku popadły w zapomnienie. Dziś wracają jako ekologiczna alternatywa higieny intymnej.

Gąbki morskie hoduje się lub zbiera z oceanu. Nie narusza się podstawy organizmu, aby mógł się zregenerować. Zbiera się je tylko wtedy, gdy osiągną więcej niż 12 i pół centymetra. Do sprzedaży trafiają prawie bez żadnych większych zmian.

Stosowanie gąbek menstruacyjnych

Stosowanie gąbki menstruacyjnej jest bardzo proste. Najpierw trzeba ją dobrze zwilżyć, a następnie wycisnąć, aby usunąć nadmiar wody. Następnie składa się ją i wkłada do pochwy, wciskając palcami, delikatnym ruchem. Powinna wchodzić do końca i nie powodować dyskomfortu.

Chociaż można ją używać do ośmiu godzin, zwykle utrzymuje się j w pochwie przez trzy do sześciu godzin. Wszystko zależy od ilości krwawienia. Nosząc gąbkę można wykonywać każdą czynność bez ryzyka przeciekania.

Gąbki są czasami wyposażone w taśmę antypoślizgową. Aby ją usunąć, wystarczy delikatnie pociągnąć za taśmę. Inną możliwością jest przykucnięcie, włożenie palców do pochwy i wyjęcie jej. W przypadku jakichkolwiek trudności najlepiej jest wejść pod prysznic i zwilżyć wejście do pochwy. To powoduje, że gąbka pęcznieje i opada, co ułatwia jej usunięcie.

Zalety gąbek menstruacyjnych

Jedną z wielkich zalet naturalnych gąbek menstruacyjnych jest to, że są to produkty w 100% ekologiczne i nadające się do recyklingu. Dodatkowo możesz je przyciąć, aby lepiej pasowały do ciała każdej kobiety, dzięki czemu są bardzo wygodne.

Są miękkie i wolne od wielu toksyn. Podpaski i tampony zwykle zawierają materiały z pewnymi pochodnymi petrochemicznymi. Gąbki są również hipoalergiczne i antybakteryjne. Nie ma zatem zatem ryzyka podrażnienia, swędzenia czy dyskomfortu.

Ponadto nadają się dla każdej kobiety, nawet jeśli cierpi na jakiś rodzaj wypadania narządów płciowych. Zapewniają również wygodę podczas uprawiania seksu i mają okres przydatności do użycia do jednego roku, chociaż najlepiej jest je wyrzucić po sześciu miesiącach.

Syntetyczne gąbki menstruacyjne nie mają tylu zalet, zwłaszcza z ekologicznego punktu widzenia. Są jednak równie ergonomiczne jak naturalne i mają konstrukcję ułatwiającą ich zakładanie i wyjmowanie.

Wady gąbek menstruacyjnych

Wśród wad naturalnych gąbek menstruacyjnych jest to, że są nieco szorstkie. Jeśli ich nie zwilżysz, mogą powodować pewien dyskomfort podczas wkładania. Dodatkowo tylko te syntetyczne posiadają system uchwytów ułatwiający wyjmowanie.

Jednak największym problemem są aspekty higieniczne. Bardzo ważne jest, aby kupować tego typu produkt od sprawdzonego dostawcy. Możliwe, że w stanie naturalnym zawierają jeszcze drobiny piasku lub pozostałości pierwiastków obecnych w morzu.

Również mycie gąbek menstruacyjnych przed ponownym użyciem może być skomplikowane. W związku z tym mogą na nich pozostać pewne zanieczyszczenia i mikroorganizmy. Może to sprzyjać przerostowi bakterii i prowadzić do infekcji. W tej chwili nie ma wystarczających badań na ten temat.

Kilka wskazówek i faktów

Jeśli zdecydujesz się na stosowanie gąbek menstruacyjnych, wybierz sprawdzonego dostawcę.

Najlepiej kupować brązowe gąbki menstruacyjne, ponieważ żółtawe mogą być gorszej jakości. Nie zaleca się mycia ich mydłem lub detergentami podczas menstruacji. Najlepiej wypłukać je dużą ilością wody i użyć ponownie.

Po miesiączce najlepiej namoczyć je na noc w preparacie z wodą, sodą oczyszczoną i octem jabłkowym. Następnego dnia dokładnie je wypłucz, aż będą całkowicie czyste.

Następnie odcedź je i pozostaw do wyschnięcia na powietrzu, najlepiej przytrzymując je spinaczem do bielizny lub sznurkiem. Po wyschnięciu przechowuj je w czystej torbie, najlepiej bawełnianej. Jeśli zaczną się rozsypywać lub gubić trociny, wyrzuć je. Ogólnym zaleceniem jest również wyrzucenie ich po sześciu miesiącach.

Skonsultuj się ze swoim ginekologiem

Gąbki menstruacyjne najlepiej kupować w aptekach lub sklepach specjalistycznych. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany lub nieprzyjemne objawy, najlepiej zaprzestać ich stosowania i skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

W tej chwili żadna marka gąbek menstruacyjnych nie została zatwierdzona przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do ich stosowania lub zakupu, najlepiej skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.