Folia aluminiowa – 7 pomysłów na jej wykorzystanie
Folia aluminiowa – zna ją każdy z nas i co więcej – stanowi ona jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Znakomicie sprawdza się przy pieczeniu rozmaitych potraw, pomagając kontrolować soczystość między innymi mięsa, ryb lub warzyw.
Ten kuchenny gadżet pomaga przedłużyć świeżość przechowywanej żywności w lodówce, ponieważ działa niczym bariera, która uniemożliwia przenikanie światła (to właśnie ono sprawia, że tłuszcze szybko się psują) i bakterii.
Folia aluminiowa ułatwia również zachowanie aromatu danego produktu oraz uniemożliwia przechodzenie zapachów wewnątrz lodówki.
W ostatnich latach użycie folii aluminiowej znacznie wzrosło. Okazuje się, że ten elastyczny i wielofunkcyjny materiał znajduje coraz szersze zastosowanie poza naszymi kuchniami. Poznaj siedem zaskakujących pomysłów na jej użycie w bardzo różnych sytuacjach.
Folia aluminiowa – do czego można jej użyć?
Pomysłowość pań domu w tym aspekcie nie ma granic: folia aluminiowa to fantastyczny i uniwersalny produkt, który można stosować zarówno do pieczenia i owijania serów i kanapek, jak do ostrzenia zużytych nożyczek czy jako niekonwencjonalny lek na bóle stawów.
O tym, że folię aluminiową można stosować także poza kuchnią, już powiedzieliśmy. Teraz poznajmy najważniejsze właściwości tego niezwykłego materiału.
- Wykazuje bardzo wysoką tolerancję termiczną. Krótko mówiąc, folia aluminiowa jest odporna na działanie zarówno bardzo wysokich, jak i bardzo niskich temperatur. Można ją więc stosować nie tylko do pieczenia, ale także wkładać do zamrażalnika.
- Jest świetnym przewodnikiem prądu i ciepła.
- Jest produktem higienicznym, który stanowi barierę dla bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów.
- Nie przepuszcza wody, a zatem zapobiega dostaniu się wilgoci do środka lub odwrotnie – pomaga zachować odpowiednie nawilżenie opakowanych produktów.
- Nie jest toksyczna.
- Jest odporna na korozję.
1. Niecodzienny sposób na walkę z bólem
Folia aluminiowa wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. Chociaż może to brzmieć absurdalnie, rzeczywiście ten artykuł kuchennego wyposażenia niezwykle skutecznie łagodzi różne rodzaje bólu.
Działanie przeciwbólowe folii aluminiowej jest efektem zdolności tego materiału do utrzymywania ciepła. Folia przechwytuje więc ciepło wydzielane przez nasze ciało, zatrzymuje, a następnie zwraca z powrotem do organizmu.
Folię aluminiową możesz stosować do łagodzenia bólu niemalże każdej części ciała. Metoda ta znakomicie sprawdza się w przypadku bolesnych objawów stanów zapalnych stawów, mięśni, a także skutecznie przyspiesza proces gojenia się i zabliźniania głębokich ran.
Jak należy stosować folię aluminiową w celach przeciwbólowych?
- W pierwszej kolejności przytnij odpowiedniej wielkości kawałek folii aluminiowej (w zależności od wielkości obszaru objętego bólem).
- Następnie owiń obolałą część ciała folią, a folię dodatkowo obwiąż bandażem.
- Pozostaw ten nietypowy opatrunek przez całą noc.
- Powtarzaj zabieg regularnie przez 12 dni z rzędu.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Bóle mięśni – pozbądź się ich bez środków przeciwbólowych
2. Ułatwia prasowanie
Jeśli chcesz szybciej uporać się z górą prasowania i spędzać więcej czasu na przyjemnościach, sięgnij po folię aluminiową. Wystarczy umieścić ją pod pokrowcem deski do prasowania lub bezpośrednio pod prasowaną tkaniną. Sposób ten pozwala na prasowanie obydwu stron tkaniny jednocześnie.
Folia aluminiowa (ułożona błyszczącą stroną do góry) odbijając ciepło, ułatwia i przyspiesza prasowanie. A zatem już wiesz – koniec z godzinami spędzonymi nad parą żelazka. Skróć czas pracy przynajmniej o połowę!
3. Zapobiega elektryzowaniu się pranych tkanin
Jak to się dzieje, że często podczas prania w pralce „ginie” jakaś skarpetka? Otóż jest to wynikiem wytwarzania się wewnątrz bębna ładunków elektrycznych, które sprawiają, że poszczególne ubrania się ze sobą „sklejają” podczas wirowania lub suszenia.
Chociaż wydaje się to niewiarygodne, już trzy małe kulki z pomiętej folii aluminiowej (o średnicy około 5 cm) wrzucone do bębna pralki skutecznie zapobiegną elektryzowaniu się pranych tkanin.
- „Srebrne” kulki pochłaniają niezrównoważony ładunek elektryczny, który uwalnia się w trakcie prania.
- Jednocześnie przyspieszają one suszenie wypranych tkanin.
Warto przeczytać również ten ciekawy artykuł: Owijanie ciała folią wyszczupla i oczyszcza
4. Pomaga „dopasować” baterie do pilota
Bardzo często zdarza się, że pilot (zwłaszcza ten do telewizora) po prostu przestaje prawidłowo działać. Jeśli problem utrzymuje się nawet po wymianie baterii na nowe z pomocą przyjdzie Ci folia aluminiowa.
Tego typu sytuacja jest bardzo powszechna – z czasem przytrzymujące baterie sprężyny luzują się i nie są w stanie prawidłowo przewodzić energii. W takim przypadku wystarczy umieścić między baterią i sprężyną pilota niewielki kawałek folii aluminiowej.
Jak już wspomnieliśmy, srebrny arkusz jest znakomitym przewodnikiem energii elektrycznej, a zatem umożliwia jej przepływ pomiędzy baterią a pilotem. Od tej pory już nie będziesz się musiała denerwować wiecznie niedziałającym sprzętem elektronicznym.
5. Folia aluminiowa ostrzy nożyczki
Bez względu na to jak dobre nożyczki kupisz z czasem zaczną się one tępić, a w konsekwencji będą uszkadzały przycinane materiały. Dobrze naostrzone nożyczki ogrywają istotną rolę, zwłaszcza podczas obcinania włosów, gdyż to właśnie od stanu ostrza zależy końcowy efekt fryzury.
Jak można naostrzyć nożyczki folią aluminiową?
- Złóż arkusz folii aluminiowej trzy lub więcej razy i przetnij go nożyczkami w kilku kierunkach.
- Po kilku ciachnięciach nożyczki powinny być tak ostre jak tuż po ich zakupie.
6. Forma do ciasta
Jeśli chcesz przygotować ciasto w nietypowym kształcie – na przykład w formie gwiazdy, piłki do gry w rugby czy księżyca – nie musisz kupować specjalnej formy (jeśli oczywiście istnieje taka w wymyślonym przez Ciebie kształcie). Wyprodukuj ją samodzielnie, stosując do tego folię aluminiową.
- Do kształtowania formy do ciasta zawsze używaj przynajmniej dwukrotnie złożonej folii aluminiowej, dzięki czemu będzie ona bardziej sztywna i wytrzymała.
- Aluminiowa forma do ciasta dzięki dobrej przewodności cieplnej jest równie skuteczna jak tradycyjne blachy do wypieków czy też nowocześniejsze formy silikonowe.
7. Hermetyczne zamknięcie
Często zdarza nam się sytuacja, że chcielibyśmy hermetycznie opakować niektóre produkty, lecz akurat nie mamy pod ręką specjalnych torebek. W takim przypadku z pomocą przyjdzie Ci folia aluminiowa i żelazko. Z tymi dwoma przedmiotami samodzielnie zrobisz szczelne zamknięcie do plastikowej torebki.
Jak wykonać hermetyczne zamknięcie z folii aluminiowej?
- Umieść folię aluminiową w miejscu, w którym chcesz szczelnie zamknąć woreczek. Następnie przejedź po folii żelazkiem i gotowe! W kilka sekund zrobisz swoją własną torebkę z hermetycznym zamknięciem.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Plastikowe opakowania – 7 produktów, których nie należy w nich przechowywać
Jaka jest twoja opinia na temat folii aluminiowej? Stosujesz ją często w swojej kuchni? Teraz już wiesz, że srebrny arkusz może wybawić cię z niejednych tarapatów. Pamiętaj, że ten popularny element kuchennego wyposażenia ma poza ułatwianiem gotowania tysiąc innych zastosowań.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Yesica Yamila Corbalán. 2016. Efecto tóxico del aluminio por migración en diferentes preparaciones alimentarias. Universidad Juan Agustín Maza, Mendoza. http://repositorio.umaza.edu.ar/bitstream/handle/00261/615/CA_Poster_Salud_Corbalan_2016.pdf?sequence=1
- Loreto Suay Llopis y Ferran Ballester Díez. REVISIÓN DE LOS ESTUDIOS SOBRE EXPOSICIÓN AL ALUMINIO Y ENFERMEDAD DE ALZHEIMER. Escola Valenciana d’Estudis per a la Salut (EVES). Unidad de Epidemiología y Estadística. Consellería de Sanidad. Generalitat Valenciana. https://www.scielosp.org/article/resp/2002.v76n6/645-658/es/#
- Bassioni, Ghada & Mohammed, Fathia & Al Zubaidi, Isam & Kobrsi, Issam. (2012). Risk Assessment of Using Aluminum Foil in Food Preparation. International journal of electrochemical science.
- Campbell, A., Becaria, A., Lahiri, D., Sharman, K. and Bondy, S. (2004), Chronic exposure to aluminum in drinking water increases inflammatory parameters selectively in the brain. J. Neurosci. Res., 75: 565-572. doi:10.1002/jnr.10877
- Alex Moroz. 2017. Treatment of Pain and Inflammation. Merck Manuals. https://www.merckmanuals.com/home/fundamentals/rehabilitation/treatment-of-pain-and-inflammation#v713703
- Intoxicación con pilas. MedlinePlus. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/002805.htm