Flora jelitowa - jak wpływa na nią fibromalgia?
Flora jelitowa jest przedmiotem najciekawszych badań ostatnich lat. Jest to zestaw żywych mikroorganizmów zamieszkujących nasze jelita, który obejmuje wiele rodzajów bakterii, wirusów, a nawet grzybów.
Według niektórych badań fibromialgia może być związana z wyższym poziomem niektórych bakterii, z jakich składa się flora jelitowa. To samo stanie się z intensywnością Twoich objawów. Chociaż potrzebne są dalsze badania, można jednak je potraktować jako otwarte drzwi do nowych metod leczenia.
Flora jelitowa pełni wiele niezbędnych dla naszego organizmu funkcji. Jak wiadomo, bakterie te są niezbędne do prawidłowego trawienia pokarmu. Ale to nie jest ich jedyna rola w naszym ciele.
Skład tej flory można powiązać z wieloma patologiami. Na przykład z otyłością. W tym artykule wyjaśnimy jej związek z fibromialgią, chorobą wywołującą przewlekły ból.
Czym jest fibromialgia?
Fibromialgia jest chorobą złożoną, która dotyka około 3% populacji. W rzeczywistości jest znacznie bardziej powszechna u kobiet niż u mężczyzn. Jest to przewlekłe zaburzenie charakteryzujące się przewlekłym bólem mięśni i kości.
Ten ból nie ma żadnej możliwej do zaobserwowania przyczyny. Ponadto zwykle towarzyszy mu zmęczenie, bezsenność i zmiany nastroju. Przyczyną wydaje się być zmiana sposobu, w jaki mózg przetwarza bodźce związane z bólem powodując ich nasilenie.
Zjawiska wywołujące typowe objawy fibromialgii zaobserwowano u wielu osób. Zauważono, że mogą go wywołać stres lub infekcja. Jednak do niedawna jego związek z florą jelitową nie był brany pod uwagę.
Flora jelitowa – jak wpływa na nią fibromalgia?
Jak już wspomniano, flora jelitowa składa się z mikroorganizmów zamieszkujących nasz układ pokarmowy. Są to bakterie, grzyby i wirusy, które utrzymują bliski związek z naszym ciałem.
W ostatnich latach wykazano, że istnieje związek między tą florą jelitową a naszym ciałem. Innymi słowy, skład tej flory wpływa na wiele aspektów naszego zdrowia. W rzeczywistości u każdej osoba flora ta ma inny skład.
Badanie na McGill University skupiło się na przeanalizowaniu flory jelitowej osób z fibromialgią. Aby to zrobić pobrali próbkę od 156 kobiet, z których 77 cierpiało na fibromialgię.
Następnie zbadali gatunków bakterii występujące we florze jelitowej każdego z pacjentów. W ten sam sposób starali się dowiedzieć, które z nich pojawiają się częściej i w większym stężeniu.
Może Cię zainteresować: Fibromialgia – przyczyny, objawy i leczenie tej choroby
Co zaobserwowano we florze jelitowej osób z fibromialgią?
Podczas badania wszystkich tych osób zaobserwowano wiele różnic w składzie flory jelitowej osób z fibromialgią. Przede wszystkim zauważono, że objawy choroby były związane ze zmianą odsetka bakterii.
Podobnie zaobserwowano, że nasilenie objawów również można powiązać z florą jelitową. Oznacza to, że u niektórych osób, które cierpiały z powodu bólu i zmęczenia pojawiła się większa ilość niektórych bakterii.
Problem, który pojawia się w badaniach polega na tym, że nie jest jeszcze jasne, czy te zmiany w mikroflorze jelitowej są przyczyną fibromialgii, czy po prostu cechą choroby. W rzeczywistości badanie skupiło się na bólu.
Dlatego wciąż należy badać, czy te same zmiany we florze jelitowej występują w przypadku innych chorób, które powodują przewlekły ból. Można w ten sposób sprawdzić, czy powiązanie jest prawdziwe.
Zobacz także: Fibromialgia – co musisz wiedzieć, aby ją pokonać
Co sprawia, że flora jelitowa i fibromialgia są ze sobą związane?
Fakt, że florę jelitową można powiązać z fibromialgią daje nowe możliwości. Można opracować leczenie i nowe techniki diagnostyczne, aby lepiej kontrolować tę chorobę. W rzeczywistości modyfikacja flory jelitowej jest już stosowana w leczeniu niektórych patologii.
Ponadto fibromialgia jest chorobą, która może powodować kalectwo. Dlatego ten postęp stanowi nadzieję na przyszłość dla tych pacjentów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- García-García-de-Paredes, A., Rodríguez-de-Santiago, E., Aguilera-Castro, L., Ferre-Aracil, C., & López-Sanromán, A. (2015). Trasplante de microbiota fecal. Gastroenterologia y Hepatologia, 38(3), 123–134. https://doi.org/10.1016/j.gastrohep.2014.07.010
- Minerbi, A., Gonzalez, E., Brereton, N. J. B., Anjarkouchian, A., Dewar, K., Fitzcharles, M.-A., … Shir, Y. (2019). Altered microbiome composition in individuals with fibromyalgia. PAIN, 160(11), 2589–2602. https://doi.org/10.1097/j.pain.0000000000001640
- Malatji, B. G., Meyer, H., Mason, S., Engelke, U. F. H., Wevers, R. A., van Reenen, M., & Reinecke, C. J. (2017). A diagnostic biomarker profile for fibromyalgia syndrome based on an NMR metabolomics study of selected patients and controls. BMC Neurology, 17(1), 88. https://doi.org/10.1186/s12883-017-0863-9