Flonase: co to za lek i jak z niego korzystać?
Flonase to lek zawierający propionian flutykazonu jako substancję czynną. To kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym.
Lek ten jest sprzedawany w postaci aerozolu do nosa. Flonase przynosi ulgę w głównych objawach alergii. Zwykle są to objawy ze strony układu oddechowego, zwłaszcza związane z sezonowymi alergiami.
Jak działa Flonase?
Alergie pojawiają się, gdy alergeny dostają się przez nos do organizmu. Ten proces wyzwala odpowiedź układu odpornościowego. Wyzwolenie różnych substancji zapalnych powoduje różne objawy alergii.
Główną cechą Flonase jest to, że może blokować substancje wywołujące stan zapalny. Może działać na aż 6 z tych substancji zapalnych, w tym na histaminę.
Oprócz blokowania histaminy Flonase działa poprzez blokowanie następujących substancji: prostaglandyny, cytokiny, tryptazy, chemokiny i leukotrieny.
W jakim celu stosuje się Flonase?
Ten lek jest przeznaczony dla osób dorosłych w celu łagodzenia objawów alergicznego nieżytu nosa wywołanego przez pyłki i inne alergeny, które mogą znajdować się w powietrzu. Niektóre z tych alergenów to sierść zwierząt, roztocza i zarodniki grzybów.
Pomaga w łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa i pomaga w przypadku kichania, kataru, przekrwienia oraz swędzenia i łzawienia oczu. Jego działanie może trwać do 24 godzin i jest bardzo łatwy w użyciu.
Możesz zauważyć poprawę objawów już po pierwszym zastosowaniu. Jednak maksymalną ochronę osiągniesz dopiero po 3 lub 4 dniach. Dlatego ważne jest, aby regularnie stosować Flonase, aby uzyskać najlepszą możliwą ulgę w objawach.
Kiedy nieżyt nosa jest typowo alergiczny, Flonase może go łagodzić, gdy jest stosowany miejscowo.
Możesz być także zainteresowany: Polipy w nosie: objawy, przyczyny i leczenie
Dawkowanie Flonase i jak z niego korzystać
Generalnie u dorosłych zalecana dawka to dwa rozpylenia na każde nozdrze, raz dziennie, najlepiej rano.
W przypadku bardziej intensywnych objawów można zastosować drugą dawkę. Jednak rób to tylko do momentu, gdy zobaczysz poprawę i przez możliwie najkrótszy czas. Gdy zauważysz ulgę, ponownie zastosuj zwykłą dawkę, tylko raz dziennie. Zawsze staraj się stosować możliwie najmniejszą dawkę.
Przed użyciem Flonase pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to wydmuchać nos, a następnie potrząsnąć butelką i zdjąć nakrętkę. Następnie umieść końcówkę w jednym z nozdrzy i zatkaj drugie.
Przechyl głowę do przodu trzymając butelkę wyprostowaną i wdychaj powoli przez nos. Podczas wdechu naciśnij pompkę spraya, aby produkt dostał się do nosa.
Następnie wydychaj przez usta i powtórz kroki dla drugiego rozpylenia do drugiego nozdrza. Po zakończeniu wyczyść aplikator i załóż nasadkę ochronną.
Możliwe efekty uboczne
Podczas leczenia kortykosteroidami donosowymi, szczególnie w dużych dawkach i przez dłuższy czas, mogą wystąpić pewne skutki uboczne podczas wchłaniania. W zależności od tego, jak często go używasz, możliwe skutki uboczne Flonase to:
- Kichanie
- Nieprzyjemny zapach lub smak
- Suchość lub podrażnienie nosa lub gardła
- Bóle głowy
Korzyści ze stosowania Flonase
Wśród głównych zalet Flonase są:
- 24-godzinna ulga w objawach takich jak zatkany nos, katar lub swędzenie nosa i kichanie
- Lek nie sprawia, że jesteś senny
- Flonase działa bezpośrednio na błonę śluzową nosa
Flonase jest przydatny w leczeniu objawów związanych z alergią. Czyni to poprzez blokowanie sześciu substancji zapalnych. Jest to lek na receptę, dlatego przed jego zastosowaniem należy skonsultować się ze specjalistą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Leach, C. L., Kuehl, P. J., Chand, R., & McDonald, J. D. (2015). Nasal Deposition of HFA-Beclomethasone, Aqueous Fluticasone Propionate and Aqueous Mometasone Furoate in Allergic Rhinitis Patients. Journal of Aerosol Medicine and Pulmonary Drug Delivery. https://doi.org/10.1089/jamp.2014.1180
-
Brandi, V., & Stahl, E. G. (2009). Bioequivalencia de un rociador nasal de propionato de fluticasona genérico y el producto comercial TT – Bioequivalence of generic and branded fluticasone propionate nasal spray. Rev Peru Med Exp Salud Publica.
-
Brandi, V., & Stahl, E. G. (2009). Bioequivalence of generic and branded fluticasone propionate nasal spray. Revista Peruana de Medicina Experimental y Salud Publica. https://doi.org/10.17843/rpmesp.2009.264.1403