Fizjologia męskiego i żeńskiego orgazmu
Fizjologia męskiego i żeńskiego orgazmu może się od siebie różnić. Kobiecy orgazm jest nieco bardziej skomplikowany niż męski. Orgazm to neurowegetatywna odpowiedź wytwarzana przez organizm pod wpływem bodźców powstałych w fazie pobudzenia.
Kiedy napięcie w mięśniach miednicy i narządów płciowych jest zmaksymalizowane przez ilość zgromadzonej w nich krwi, wysyłany jest komunikat do rdzenia. Dlatego orgazm jest reakcją odruchową wyzwalaną przez te komunikaty, a ta reakcja układu nerwowego powoduje skurcze w powłokach mięśni.
Zatem orgazm jest rodzajem gwałtownego rozładowania napięcia nerwowo-mięśniowego, któremu towarzyszy uczucie intensywnej przyjemności. To uczucie może zmienić stan fizyczny i wywołać wyjątkowe doznania psychiczne.
Warto wspomnieć, że kobiety cieszą się mniejszą ilością orgazmów niż mężczyźni, a konkretnie 61,6% w stosunku do 85,5%.
Fizjologa męskiego i kobiecego orgazmu
Kobiety
Kobiecy orgazm to cykl 4 faz, które rozpoczynają się podnieceniem, a kończą relaksem po orgazmie.
Podczas kobiecego orgazmu zachodzi wiele bardzo różnych zmian psychologicznych, neurologicznych, fizjologicznych, naczyniowych i hormonalnych. Ta fizjologiczna reakcja może obejmować między innymi:
- Podniesienie macicy,
- Nawilżenie pochwy,
- Poszerzenie i powiększenie sromu,
- Zwiększony napływ krwi do narządów płciowych,
- Erekcję łechtaczki,
- Przerywane skurcze mięśni narządów płciowych,
- Zaczerwienienie stref płciowych lub różowawe zabarwienie twarzy i klatki piersiowej,
- Zwiększony próg bólu w niektórych obszarach ciała.
Dodatkowo, kobiecy orgazm przebiega w 4 zupełnie różnych fazach. Cykl ten może trwać średnio około 15 minut z wieloma indywidualnymi zmianami. Fazy kobiecego orgazmu to:
Fizjologia męskiego i żeńskiego orgazmu: faza 1, czyli podniecenie
Ta pierwsza faza ma zmienną długość, od zaledwie kilku minut do kilku godzin po rozpoczęciu stymulacji erotycznej.
Fizycznie pochwa zaczyna się nawilżać. Kobieta doświadcza rozszerzenia pochwy, obrzęku większych i mniejszych warg sromowych, łechtaczki i piersi. Ponadto jej tętno przyspiesza, zwiększając ciśnienie krwi i częstość oddechów.
Przeczytaj także: 7 naturalnych sposobów na wzrost libido
Fizjologia męskiego i żeńskiego orgazmu: faza 2, czyli plateau
Podczas drugiej fazy kobiecego orgazmu zmiany z fazy podniecenia są uwydatnione. Wargi sromowe nieznacznie zmieniają kolor. Co więcej, ściany pochwy wypełniają się krwią, a otwór pochwy powiększa się.
Łechtaczka również się powiększa, ponieważ wypełnia się krwią. Tętno i częstość oddechów nadal przyspieszają.
Fizjologia męskiego i żeńskiego orgazmu: faza 3, czyli orgazm
Jest to punkt kulminacyjny cyklu. To najkrótszy etap, ponieważ trwa tylko kilka sekund. Na tym etapie kobieta doświadcza serii mimowolnych skurczów mięśni pochwy, macicy i odbytnicy, które są bardzo przyjemne.
Fizjologia męskiego i żeńskiego orgazmu: faza 4, czyli relaks
Ostatnia faza charakteryzuje się powrotem do stanu spoczynku. Może trwać od 5 do 60 minut. W tej fazie kobieta powraca do stanu sprzed fazy pobudzenia.
Niektóre kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn, mogą reagować na dodatkową stymulację po orgazmie. Ponadto ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że kobiety mają znacznie dłuższą fazę wyjścia niż mężczyźni, więc wiele z nich odczuwa potrzebę kontynuowania uprawiania seksu.
Na koniec należy również pamiętać, że każda kobieta doświadcza innych wrażeń, intensywności i czasu trwania orgazmu, ponieważ jest to odruch, na który mogą mieć wpływ różne czynniki.
Mężczyźni
W fizjologii męskiego orgazmu wytrysk nie jest konieczny. Orgazm może się zdarzyć bez uwolnienia nasienia.
Większość ludzi uważa, że męski orgazm ma miejsce, gdy następuje wytrysk. Zazwyczaj tak jest, ale niekoniecznie zawsze tak to wygląda. W rzeczywistości wytrysk może nastąpić po osiągnięciu orgazmu – może także wcale się nie pojawić. Mężczyzna może mieć orgazm i nie uwolnić nasienia.
Pomimo tych samych etapów (pobudzenie, plateau, orgazm, wyjście), mężczyźni często przechodzą przez cykl szybciej niż kobiety. Fazy męskiego orgazmu wyglądają następująco:
- Pobudzenie: penis zostaje wyprostowany, moszna i jądra powiększają się.
- Plateau: w tej fazie dochodzi do wydzielania z gruczołów Cowpera, skurczu gruczołu krokowego i skurczu pęcherzyków końcowych.
- Orgazm: zwykle ma miejsce podczas wytrysku (jednak nie zawsze musi tak być). Zwieracz, cewka moczowa, penis i zwieracz odbytu również się kurczą.
- Wyjście: trwa znacznie krócej niż u kobiet. Jednak, podobnie, jest to powrót do normalnych stanów fizjologicznych.
Czy znasz powyższe fazy orgazmu? Czy wiesz jaka jest różnica między męskim i kobiecym orgazmem?
Mamy nadzieję, że nasz artykuł odpowiedział na wszystkie Twoje pytania – nawet te, o których nie wiedziałaś!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Beyer, C., & Komisaruk, B. R. (2009). El orgasmo y su fisiología. La Ciencia Del Orgasmo.
- Guillén Salazar, F., & Pons Salvador, G. (2000). El orgasmo femenino, ¿adaptación o subproducto de la evolución? Gazeta de Antropología.
- Uribe Arcila, J. F., Quintero Tobón, M. T., & Gómez Gómez, M. (2015). Orgasmo femenino: Definición y fingimiento. Urologia Colombiana. https://doi.org/10.1016/j.uroco.2015.03.001