Fibromialgia: czy ta choroba może być dziedziczna?

Naukowcy wciąż dużo odkrywają na temat specyficznej choroby, jaką jest fibromialgia. Chociaż prawdopodobnie ma ona charakter genetyczny, może zostać wywołana przez infekcję, stresującą sytuację lub uraz. Dowiedz się więcej na jej temat z tego artykułu!
Fibromialgia: czy ta choroba może być dziedziczna?

Ostatnia aktualizacja: 29 maja, 2021

Naukowcy nie ustalili jeszcze przyczyn, dla których u ludzi pojawia się fibromialgia. To złożona choroba, którą naukowcom wciąż trudno wyjaśnić. Jest to zaburzenie, które powoduje ból mięśni i kości bez wyraźnego bodźca, który bezpośrednio go powoduje.

Innymi słowy, fibromialgia oznacza, że coś, co zwykle nie jest bolesne, wywołuje intensywne uczucie bólu. Sama nazwa tej choroby pochodzi ze złożenia słów z greki i łaciny, gdzie „fibro” odnosi się do włókien tkanki łącznej, „mio” do mięśnia, a „algia” oznacza ból.

To problem, który występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Specjaliści szacują, że dotyka on około 2% światowej populacji. To skomplikowane zaburzenie do diagnozowania i leczenia.

Dzisiejszy postęp medycyny umożliwił postawienie wielu różnych hipotez na temat możliwych przyczyn fibromialgii. Dlatego właśnie w tym artykule postaramy się zaprezentować Ci, dlaczego może to być choroba dziedziczna i jakie inne sytuacje mogą ją powodować.

Czym jest fibromialgia?

Jak już wspomnieliśmy, fibromialgia jest złożonym zaburzeniem. Dzieje się tak, ponieważ przyczyny tej choroby nadal nie są dobrze poznane. Co więcej, jest ona bardzo subiektywna, ponieważ zmienia się w jej trakcie postrzeganie bólu przez daną osobę.

Ktoś z fibromialgią doświadcza bólu mięśniowo-szkieletowego bez żadnego urazu, który mógłby to wyjaśnić. Dlatego ważne jest, aby odróżnić ten objaw od kontuzji stawu lub urazu samych kości i mięśni, ponieważ objawy będą podobne.

Ból pleców

Ponadto choroba ta jest zwykle związana z różnorodnymi i niejednorodnymi objawami. Po pierwsze, cierpiący bardzo często doświadcza uczucia zmęczenia i sztywności całego ciała. Podobnie często występuje mrowienie w dłoniach lub stopach, a nawet uczucie obrzęku.

Chodzi o to, że fibromialgia naraża daną osobę na bardzo intensywne uczucie bólu, które ostatecznie wpływa na prawie całe życie chorego. W rzeczywistości takie osoby często cierpią na depresję, lęk lub inne zaburzenia psychiczne.

Ból bardzo utrudnia skupienie uwagi lub kontakty towarzyskie z innymi osobami, więc wpływa również na aspekty społeczne i zawodowe. Z drugiej strony możemy tę chorobę skojarzyć z wieloma innymi objawami, takimi jak migreny czy też zespół jelita drażliwego.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Czy wiesz, kiedy stosuje się opioidowe leki przeciwbólowe?

Jakie są przyczyny fibromialgii?

Naukowcy wciąż próbują dowiedzieć się, co powoduje ten ból. Uważają, że w mózgu wzrasta stężenie pewnych substancji powodujących odczuwanie bólu.

Wydaje się również, że receptory tych substancji ulegają „przeczuleniu”. Oznacza to, że przy każdym nowym sygnale bólu receptory wywołują przesadną reakcję, przez co percepcja tego bólu jest prawie nie do zniesienia.

Badacze zasugerowali różne czynniki, które mogą wpływać na rozwój tej choroby. Na przykład wydaje się, że mogą to wywołać pewne infekcje. Ponadto niektóre badania łączą początek fibromialgii z urazami lub stresującymi sytuacjami.

Kobieta z bólem pleców

Jednak najnowsze badania wskazują, że może to być choroba dziedziczna. Naukowcy odkryli, że w niektórych rodzinach z fibromialgią występowały mutacje w DNA mitochondriów.

Mitochondria są częścią komórek, które również zawierają DNA, ale jego skład różni się od tego zgromadzonego w jądrze. To DNA jest zawsze przekazywane z matki na dziecko. Innymi słowy, geny ojca nie wpływają na dziedziczenie tego organu komórkowego.

To założenie, że fibromialgia jest dziedziczna, wyjaśniałoby, dlaczego choroba ta częściej dotyka kobiety, a także dlaczego w tej samej rodzinie występują różne przypadki.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Bóle przebijające: objawy i leczenie

Fibromialgia: jakie są metody leczenia tej choroby?

Fibromialgia nie jest chorobą, która doczekała się skutecznej metody leczenia. Obecnie można leczyć ją jedynie objawowo tak, by spróbować zmniejszyć ból i jego wpływ na życie pacjenta. Dlatego też wsparcie psychologiczne i społeczne dla osób chorych jest bardzo ważne.

Jednak fakt, że wszystko wskazuje na mechanizm genetyczny, pozwala nam wierzyć, że wkrótce pojawi się terapia, która pozwoli nam bezpośrednio działać na przyczynę, aby uniknąć rozwoju tej choroby.

Fibromialgia: wnioski końcowe

Fibromialgia jest chorobą bardzo upośledzającą. Społeczność naukowa nie była w stanie potwierdzić przyczyny ani mechanizmu działania. Wydaje się jednak, że przyczyną może być mutacja genetyczna, a zatem jest to choroba dziedziczna.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.